image 36924 25 v1

Ako hnojiť na mieste, kde budete pestovať zemiaky

Teraz na jeseň chcem zapracovať maštaľný hnoj na miesto, kde budem pestovať zemiaky. Je tekutý a taká slama neprehnitá. Stačí, keď tento rok pohnojím tým tekutým alebo ho mám zamiešať? (Jozef D., e-mail)

Na zapracovanie do pôdy je lepší dobre rozložený maštaľný hnoj (MH), nie čerstvý. Orientačná odporúčaná dávka MH pod zemiaky je 75 až 100 kg na 25 m2. Neuvádzate, či je pozemok len doteraz nevyužitá orná alebo záhradná pôda. Vzhľadom na nároky zemiakov na živiny odporúčam dať si spraviť pôdny rozbor a zvážiť aj primeranú dávku MH podľa nárokov plodín pestovaných v I., II. a III. trati. Takisto neuvádzate, od akého druhu zvierat máte možnosť hnoj získať. Najlepší je konský, je však problém ho zohnať vo väčšom množstve; potom je vhodný aj od hovädzieho dobytka – kravský; ovčí, kozí, zajačí či od ošípaných. Kvalita závisí tiež od druhu krmiva, spôsobu ustajnenia zvierat – s podstielkou či bez. Klasický MH má obsahovať tuhé a tekuté výkaly hospodárskych zvierat zmiešané s podstielkou (slamou). Má byť viac slamený ako riedky, vyzretý. Preto sa MH pravidelne vyváža na kopy, kde sa nechá vyzrieť 1 až 2 roky. V prípade hnojenia tekutým „hnojom“ máte zrejme na mysli močovku – t. j. moč hospodárskych zvierat v rôznom pomere zmiešaný s vodou. Čistý moč sa totiž nemôže použiť, je veľmi agresívny, pôde a rastlinám by uškodil. Močovka je však vhodná najmä na hnojenie lúk a pasienkov. Na hnojenie pôdy pod zemiaky je absolútne nevhodná.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

  1. Anonym says:

    Vhodný je aj od psíkov? Chovám ich viac!

    1. Anonym says:

      určite NIE,NIE !!!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje