Je naozaj chov králikov taký nenáročný? Čo všetko treba pri ňom dodržať? Odpovedá farmár Martin Bagar
Králiky sú často vnímané ako na chov nenáročné zvieratá, ktoré si vystačia v malej klietke s niekoľkými mrkvami. To však nie je celkom pravda. Aké sú základné požiadavky na chov králikov? Čo treba dodržiavať, aby sa tieto roztomilé tvory vyhli chorobám? Aké klietky sú pre ne vhodné? Na najdôležitejšie otázky vám odpovedá náš farmár.
Galéria
Na otázky o chove králikov odpovedá a radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtube kanálu Hospodár Martin.
Zajac nie je králik
Frázu „chováme zajace“ často počujeme od ľudí a niekedy aj od chovateľov. No uveďme pojmy na pravú mieru hneď v úvode. Zajac a králik nie je to isté zviera, ba dokonca ani ten istý druh. Ony sa len nápadne podobajú. V našej prírode žije aj zajac obyčajný, poľný (Lepus europaeus), aj králik divý (Oryctolagus cuniculus).
Rozdielov medzi nimi je viac. Najviditeľnejšia je dĺžka uší, veľkosť, spôsob života. Zajac má dlhé uši, hmotnosť cca 3,80 kg, dĺžku gravidity 41 až 42 dní, robí si hniezdo na povrchu, mláďatá sú osrstené, vychádzajú von po dvoch, troch dňoch. Králik má krátke uši, hmotnosť cca 1 až 2,5 kg, dĺžku gravidity 28 až 35 dní, hniezdo má v nore pod zemou, mláďatá sa rodia holé a slepé a z nory vychádzajú až po dvoch týždňoch. Okrem toho je medzi nimi ešte veľa ďalších malých rozdielov, ktoré môžete prehliadnuť. Napríklad králik má spodok chvostíka biely, ale zajac nie.
A práve z tohto králika divého boli vyšľachtené všetky dnes známe plemená trpasličích, ozdobných a mäsových plemien králika domáceho. Oficiálne ich dnes máme okolo 100. V Európe je chov králikov skutočne veľmi obľúbený. Naše králiky však pravidelne decimujú rôzne choroby. V tejto súvislosti je zaujímavé, že v Austrálii a Amerike sa králiky neočkujú, keďže ich pokladajú za mimoriadne nebezpečný invázny druh a všetky ich epidémie sú vítaným prostriedkom na zníženie populácie. Doslova spôsobujú hospodárske škody a likvidujú potravu pôvodným a hospodárskym zvieratám. To u nás to neplatí.
Plemená králikov
Aké plemeno je na chov mäsa a kožušinu najvhodnejšie?
Keďže starostlivosť o všetky králiky je veľmi podobná, je len na vás, ktoré plemeno zvolíte. Ak je pre vás najdôležitejšia produkcia mäsa, vyberajte si medzi veľkými, ak je pre vás na prvom mieste kožušina, vyberajte si podľa farebného rázu plemena.
No ak chcete podporiť slovenskú chovateľskú obec, vyberajte medzi slovenskými národnými plemenami:
- holíčsky modrý králik,
- liptovský lysko,
- nitriansky králik,
- slovenský sivomodrý rex,
- zemplínsky pastelový králik,
- zemplínsky rex.
Veľmi obľúbené sú u nás aj české národné plemená:
- český strakoš,
- moravský modrý králik,
- český albín,
- český luštič,
- moravský biely hnedooký,
- český čiernopesíkatý,
- český červený králik.
Zo zahraničných sú u nás obľúbené anglický baran, belgický obor, biely rex, čierny rex, činčila, dalmatínsky strakoš rex, kastorex, modrý rex, nemecký obrovitý strakáč, francúzský baran, ruský čierny, ruský modrý, hermelín modrooký a podobne.
Ktoré plemeno odporúčate pre začiatočníka?
To je úplne jedno. Dôležité je, aby vás vami vybrané plemeno oslovilo, chytilo za srdce, aby ste sa zaľúbili a dostali chuť obetovať svoj voľný čas svojim králikom.
Môže začiatočník chovať viac plemien?
Keď si trúfa, určite áno. Dôležité je mať správne oddelené a priradené samce, aby ste nemuseli pochybovať o otcovi vašich malých králikov a nekazili si plemenný chov.
Ktoré plemená králikov sú vhodné na chov na mäso?
Ak je toto kritérium výberu pre vás najdôležitejšie, tak čím väčší králik, tým lepšie. To je dôvod, prečo sa šľachtitelia na celom svete snažia vyšľachtiť čo najväčšieho králika. Dobrá správa je, že zjesť sa dá každý. Aj trpasličí králiček. Aj keď dnes sa to pokladá za neetické a vaše deti by vám to asi neodpustili. Stredné plemená sa však bežne konzumujú.
Čím je králičie mäso výnimočné?
Svojimi dietetickými vlastnosťami. Je to suverénne jedno z najkvalitnejších mias, 100 gramov obsahuje 173 kcal, 3,5 g tuku, 1,1 g nasýtených mastných kyselín, 123 mg cholesterolu, 45 mg sodíka, 343 mg draslíka, 0 g sacharidov, 33 g bielkovín. Odporúča sa ako prevencia artériosklerózy, pri redukčnej diéte, rekonvalescenciách, chorobách tráviaceho traktu a žlčníka.
Pripravovať ho môžete všetkými spôsobmi – pečením, dusením, varením, vyprážaním, grilovaním. A verte mi, že aj králičie klobásy sú delikatesa. Mne osobne veľmi chutí pečený králik plnený klobásovým mäsom.
Život králika
Akého veku sa králiky dožívajú?
Králik domáci sa dožíva priemerne 6 až 8 rokov, občas sa stane, že sa niekomu dožije aj 10 rokov, ale to sú vzácne výnimky. Významne môže život králika predĺžiť kvalitná a dobrá potrava, rozhodujúci podiel na dlhovekosti je však dedičný. Preto súčasný šľachtiteľský program a snaha najlepších chovateľov má za cieľ mať v chove aj dlhoveké jedince a používať ich aktívne pri množení a šľachtení.
Kedy králiky pohlavne dospievajú?
Samice v závislosti od veľkosti pohlavne dospievajú vo 4. až 6. mesiaci života. Veľké plemená v 7. mesiaci. Samci taktiež. Vzhľadom na to, že v tomto veku ešte nie je úplne dokončený ich telesný vývoj a rast, neodporúčam pripúšťanie v tomto veku, keďže gravidita spôsobí pozastavenie alebo spomalenie rastu samičky. Ideálny vek na pripúšťanie je 8. až 10. mesiac. Samička králika je schopná oplodnenia 8 až 10 rokov.
Ako dlho trvá gravidita samice králika? Koľko sa rodí mladých?
Dĺžka gravidity je 32 dní (29 – 33). Zistiť sa to dá už od 12. dňa sonografom u veterinára, skúsený chovateľ to dokáže diagnostikovať hmatom na 16. – 18. deň od pripustenia. Gravidným samiciam začína vypadávať srsť, preto im aspoň týždeň pred plánovaným vrhom vložte do koterca hniezdnu búdku. Pôrod králikov prebieha spravidla v noci. Počet mláďat býva okolo 8 (6 – 10). Malý králiček má cca 30 až 80 g a rodí sa holý a slepý. Oči otvárajú približne na 10. deň. Samica sa o mláďatá stará asi 3 týždne a vo veku jeden mesiac sa začínajú osamostatňovať.
Choroby králikov
Akými chorobami najčastejšie trpia králiky?
Najnebezpečnejšie sú vírusové choroby:
- mor králikov,
- myxomatóza,
- vírusová nádcha,
- epizootická enteropatia.
A tiež bakteriálne choroby:
- pasterelóza,
- klostrídiová infekcia,
- spirochetóza,
- salmonelóza,
- listerióza,
- tularémia.
Z parazitárnych chorôb sú najčastejšie:
- ušný svrab,
- vši,
- švoly,
- blchy a rôzne vnútorné parazity.
Základnou prevenciou proti všetkým chorobám je dobrá zoohygiena, kvalitné krmivo a podpora trávenia, činnosti pečene, obličiek a detoxikačných mechanizmov organizmu. Najväčší imunitný orgán je sliznica tráviaceho systému, hlavne čriev, je to „vnútorný vonkajšok organizmu“. Práve túto imunitu viete podporovať podávaním probiotík, prebiotík, humínových kyselín. Pôsobí detoxikačne, protiplesňovo, podporuje rast, úžitkovosť a stabilizuje sa zdravie zvierat.
Tak či tak si treba naštudovať príznaky týchto nebezpečných chorôb a byť v kontakte so svojím veterinárom. Priebeh býva veľmi rýchly. Mor králikov a myxomatóza sú neliečiteľné, prenáša ich bodavý hmyz a väčšinou zahynie celý chov. Riešením je vakcinácia. Ďalším dôležitým preventívnym opatrením je podávanie antikokcidík a probiotík ako ochrana samíc počas pôrodu, po pôrode, mladých králikov pred vnútrobunkovými protozoárnymi parazitmi. Ochránia vás pred veľkými stratami.
Potrava pre králiky
Aká je ideálna potrava pre králiky?
Seno, seno a zase len seno. Kvalitné, lúčne a voňavé, a to minimálne 70 % z dennej kŕmnej dávky. Zvyšok môže byť jadro. Najvhodnejší je ovos a jačmeň, ale všetko s mierou a len mladým zvieratám. Starším zvieratám ponúknite radšej ovocie a zeleninu. Ďalším vhodným doplnkovým krmivom sú vetvičky brezy, topoľov, liesky alebo ovocných stromov. Králičie zúbky stále dorastajú a potrebujú permanentné obrusovanie. A úplne mimoriadnou a veľmi výživnou pochúťkou pre králiky je topinambur.
Pestrosť stravy môžete ešte poistiť vitamínovým doplnkovým prípravkom podľa dávkovania v návode. V prípade, že viete zajacom počas vegetačného obdobia zabezpečiť čerstvú trávu, či už čerstvo nakosenú, alebo pasienkový výbeh, majte na pamäti, že túto zmenu treba robiť pomaly, postupne a vždy predložiť aspoň na noc seno.
Mimoriadne dôležitá je zásada, že králik nesmie nikdy vyhladnúť! Stále musí mať naložené krmivo! Jednak to potrebuje na trávenie, lebo iba príjem ďalšieho krmiva mu posúva v črevách už natrávenú hmotu, a jednak preto, že keď nemá čo, začne žrať znečistenú podstielku. To, že aj pitná voda musí byť nepretržite k dispozícii, je samozrejmosť.
Podmienky na chov králikov
Aké sú ideálne podmienky na chov králikov?
Aj tu platia určité zásady. Napríklad dva králiky sú vždy lepšie ako jeden. Jedna zo základných životných potrieb králikov je totiž vzájomná komunikácia. Morča a chovateľ sa nepočítajú. Ak chcete králika iba pre potešenie ako kamaráta, ideálny je pár, pričom samček by mal byť vykastrovaný.
Pri aktívnom domácom chove poznáme tri spôsoby:
- v králikárni,
- v miestnosti (hale) alebo
- voľný chov.
Každý má svoje nevýhody aj výhody. Každý chovateľ sa rozhodne podľa svojich možností a schopností. Dôležité je, aby ste dokázali zabezpečiť čistotu kotercov, dostatočné vetranie, ochranu pred prievanom, vlhkom, dažďom, snehom, vetrom, ale aj priamym slnkom. Králiky veľmi dobre znášajú zimu. Suchú zimu. Naopak, vlhko ani letné horúčavy nemajú rady. Taktiež treba mať králiky rozdelené do skupín podľa pohlavia a plemena. Plemenné samce si užívajú koterec len pre seba.
Králikom v kotercoch, búdkach a klietkach je veľmi vhodné zabezpečiť zelený výbeh s prírodnými prvkami, krytmi, krmivom, vodou a za pekného počasia ich vykladať von. Vonkajšie výbehy treba ochrániť aj pred predátormi. Do úvahy pripadá dravý vták, líška, tchor, túlavý pes, kuna, ale aj dobre zalovená domáca mačka.
Králičí hop
Dá sa králik domáci vycvičiť?
Určite áno. Výhodou je, že vyžaduje podstatne menej starostlivosti a času ako pes, ale cvičí sa veľmi podobne, pozitívnou motiváciou. Králik sa bez problémov naučí reagovať na intonáciu vášho hlasu, rozozná slovné povely, viete ho naučiť prekonávať parkúrovú dráhu, reagovať na jednoduché situácie. Prekážky na králičí parkúr bez problémov kúpite v chovateľských obchodoch alebo na internete. Dom vám však určite neustráži. A neodporúčal by som mu dať strážiť ani hriadku s mrkvou. 🙂
Je králik inteligentný?
Určite viac, ako by ste čakali. Dokáže pribehnúť na zavolanie, dokážete ho naučiť prekonávať jednotlivé prekážky súťažnej dráhy Králičí hop. Je to neuveriteľné, ale aj na Slovensku existuje organizácia KH Slovensko, ktorá združuje priaznivcov tohto mladého rozvíjajúceho sa športu. Na tento rok je u nás naplánovaných 21 súťažných pretekov po celom Slovensku. Jednotliví pretekári (králiky) sú riadne zaregistrovaní a zúčastňujú sa celého seriálu pretekov. Vyhrať sa dajú hodnotné ceny.
Ak vás to zaujalo, navštívte stránku www.kralicihopdatabazaweebly.com.
Zaujímavosti zo života králika
- Najväčší trpasličí králiček na svete váži 22 kg, meria 130 cm a volá sa Sir King.
- Králik sa dokáže pohybovať rýchlosťou až 56 km/hod.
- Aj malý trpasličí králik si značkuje predmety svojou pachovou žľazou.
- Pojedanie vlastného trusu je do určitej miery normálne a pre králika zdravé.
- Keď králik ucíti nebezpečenstvo, stiahne sa k zemi a pritiahne si uši.
- Keď má králik napnuté telo, vodorovne natiahnutý chvostík, hlavu so stiahnutými ušami natiahnutú vpred, je pripravený zaútočiť.
- Najdlhšie králičie uši majú 79 cm. Majiteľ týchto uší sa volá Gemnimo a žije v USA.
- Keď králik prská, je agresívny.
- Keď králik pradie, je spokojný a cíti sa bezpečne.
- Keď králik silno škrípe zubami, má bolesti.
- Keď králik pomaly prežúva, páči sa mu to, čo mu práve robíte.
- Keď vreští, má panickú bolesť alebo sa panicky vyhráža nepriateľovi.
- Keď dupe, tak sa bojí alebo vyhráža.
- Králik má dve pachové žľazy. Jednu pod bradou a druhú pri análnom otvore.
- Na komunikáciu používajú pachové stopy vznikajúce otieraním brady a cvrknutím moču a bobkami. Zvuky prakticky nepoužívajú.
- V skupine majú jasne stanovenú hierarchiu a svoju pozíciu v nej si vybojujú súbojom. Aj samci, aj samičky.
- Podriadenosť vyjadruje králik olizovaním ucha alebo hlavy dominantného jedinca.
- Samice chované v skupine trávia viac ako 70 % času ležaním.
- Rozbeh s výskokom a otočkou je výrazom radosti z voľnosti a pohybu.
Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre