Chov moriek
Galéria (9) Zdroj: Shutterstock

Ako chovať morky, čím ich kŕmiť a ktoré plemená sú najlepšie pre začiatočníkov

Morky sa chovajú najmä kvôli ich vynikajúcemu diétnemu mäsu. Obsahuje až päťkrát menej tukového cholesterolu než ostatné druhy.

Galéria

Chov moriek
Farmár Martin Bagar
Morky na farme
Morka biela
Morka bronzová
Morka divá
Mladé morky
Voľný výbeh pre morky

Na otázky o chove moriek odpovedá a radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtube kanálu Hospodár Martin.

Ako chovať morky a prečo?

Oplatí sa chovať morky aj v malom?

Jednoznačne musím odpovedať, že chov moriek sa oplatí. Základným predpokladom je vaša chuť na ich chov, ako aj na ich mäso. Morka totiž vyniká veľmi chutným a diétnym mäsom. Jej chov je nenáročný, okrem ranej mladosti. Ďalšou výhodou je perfektná konverzia krmiva. Zo všetkých druhov domácej hydiny práve morka vyprodukuje najviac mäsa na jeden kilogram krmiva. Kombinácia s pastevným chovom je doslova ekonomicky dokonalá, lebo morka zožerie prakticky všetko. Hmyz, vegetáciu, mäkkýše… Keď ju necháte vo svojom ovocnom sade či v záhrade, spoľahlivo vyzbiera všetky škodce. Ak jej pripravíte len malý oplotený výbeh, zlikviduje kompletnú vegetáciu, čo môžete využiť pri zakladaní záhrady alebo skleníka či fóliovníka.

Pravidelná konzumácia paseného morčacieho mäsa môže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch, napríklad pri poruchách imunitného systému, hormonálnej nerovnováhe, nízkej hladine testosterónu, nedostatku fosforu pre zdravé kosti. Redukuje hmotnosť, zrýchľuje metabolizmus, chráni srdce, pomáha proti nespavosti, ako prevencia rakoviny. Mäso ďalej znižuje hladinu cholesterolu, je vhodné pre diabetikov, lieči anémiu – nedostatok železa, nedostatok selénu, zinku, vitamínu B3, dopĺňa bielkoviny a vďaka obsahu kyseliny pantoténovej optimalizuje tvorbu enzýmov. Mojej dcére pomáha aj pri histamínovej intolerancii. Skutočne nie je dôvod morčacie mäso nekonzumovať. Azda len pečeného moriaka, lebo by sa vám nezmestil do rúry.

Farmár Martin Bagar
Zdroj: Miro Pochyba

Aké podmienky im zabezpečiť na chov a ako ich ustajniť?

Jediné kritické obdobie je prvých 9 týždňov. Chovať malé morky do tohto veku by mal len skúsený chovateľ, lebo je to skutočne veľmi náročné. Potrebujete malé morky naučiť prijímať krmivo a vodu, potrebujete strážiť teplotu, vlhkosť, svetlo, regulovať množstvo krmiva, ale aj čas, počas ktorého k nemu majú prístup. Kuriatka nesmú zmoknúť, lebo následný zápal pľúc už väčšinou nezvládnu. Pri neregulovanom príjme sa dokážu krmiva prežrať tak, že ich žalúdok preváži a ostanú ležať na chrbte. V žiadnom prípade nemôžete nechať malým brojlerovým morkám neobmedzený prístup ku krmivu a nechávať im stále rozsvietené svetlo. Svetelný režim im nastavujete od troch hodín tmy postupne až na 8 hodín. Ak túto povinnú tmu vašim malým morkám nezabezpečíte, pre nedostatok epifýzového hormónu melatonínu prichádza k nesprávnemu vývoju kostry a to prináša problémy s nohami. To už počul azda každý chovateľ. A už aj vieme prečo.

Neobmedzený príjem krmiva odporúčam pri moriakoch až po 16. týždni. Keď máte pri kuriatkach morku kvočku, ona im potrebnú starostlivosť zaistí a vy máte kopec problémov vyriešených. Ak to šťastie nemáte, jednoznačne odporúčam kúpiť až morky vo veku 6 týždňov s hmotnosťou asi 3 kg, ktorá má už kritickú fázu rastu za sebou a všetko potrebné pre život už ovláda. V takom prípade vám v letnom období stačí akýkoľvek prístrešok, suchá, vzdušná miestnosť bez prievanu, chránená pred predátormi. Veľkosť je dôležité prispôsobiť množstvu moriek, respektíve naopak.

Morky rady hradujú a spávajú na bidlách. Na každú treba počítať asi 50 cm bidla a 0,5 m2 podlahovej plochy. Cez deň im prospieva pobyt v zelenom výbehu. To je, samozrejme, ideálny stav. Každý iný kompromis bude mať za následok zníženie kvality mäsa a zvýšenie nákladov.

Morky na farme
Zdroj: Miro Pochyba

Môžu byť v spoločnom výbehu s ostatnou hydinou?

Samozrejme, ale všetko záleží od veľkosti a počtu kusov jednotlivej hydiny. Zbadáte to pri ich pozorovaní. Avšak v noci v jednej miestnosti, kuríne, to určite neodporúčam, lebo budú ostatné druhy terorizovať.

Odporúčané plemená

Ktoré plemená moriek by ste odporučil pre začiatočníkov?

Najbežnejšie plemená moriek chované v našich končinách sú: morka biela a morka bronzová. Sú to brojlerové plemená určené na produkciu mäsa a nedokážu lietať. Tieto sú ideálne na domáci chov. Okrem toho sa chovajú aj morky divé, tie ešte lietajú a radia sa medzi divinu. Chovajú sa v bažantniciach a normálne sa na ne poľuje. Sú mimoriadne plaché a pri nebezpečenstve prchajú na strom. Veľmi ľahko sa vábia vábničkami.

Morka biela
Morka biela | Zdroj: Shutterstock
Morka bronzová
Morka bronzová | Zdroj: Shutterstock
Morka divá
Morka divá | Zdroj: Shutterstock

V kuchyniach chovateľov je požadovaný aj brojlerový typ morky, ktorý sa pripravuje v celosti ako kačica alebo hus.

Mladého nedorasteného moriaka s veľkosťou asi 3 kg si môžete upiecť na spôsob kačky alebo husi. Moriak sa väčšinou plní rôznymi plnkami. No je vôbec možné piecť veľké gazdovské morky, ktoré vedia vychovať slovenskí chovatelia? Morky s hmotnosťou 8 až 11 kg a moriaky 18 až 22 kg? Možné to určite je a v krajinách s väčšou kulinárskou tradíciou také recepty aj nájdete. Napríklad taký americký moriak na Deň vďakyvzdania. U nás na Slovensku a v Česku som sa s tým ešte nestretol, teda okrem pečenia moriakov na otáčavých ražňoch a následného odkrajovania už upečeného mäsa na spôsob kebabu alebo pečeného vola. Takto to bolo tiež fantastické.

Ak sa však rozhodnete pustiť do pečenia veľkého moriaka, potrebujete v prvom rade veľkú, veľmi veľkú rodinu a podstatne väčšiu rúru ako je tá, čo máte doma. Pointa takéhoto pečenia spočíva buď v nízkej teplote a veľmi dlhom čase pečenia, alebo v rôznych zlepšovacích návrhoch ako napríklad: každý kilogram moriaka rovná sa pol hodina pečenia; koľko sa piekol, toľko má odstáť; alobal; konvektomat či parná rúra. Upiecť totiž dobre veľký kus mäsa nie je vôbec jednoduché. Preto sa v praxi v slovenských rodinách osvedčil klasický prístup, a to rozporciovať moriaka na menšie kusy, podľa veľkosti rodiny, a spraviť zásobu v mraziacom boxe.

Voľný výbeh pre morky
Zdroj: Shutterstock

Ako sa starať o mladé morky

Počas prvých 9 týždňoch je vraj potrebné mladé morky chrániť pred chladom a vlhkom. Ako sa o ne čo najlepšie postarať?

Nielen to. Chlad vyriešite relatívne jednoducho. Zakúrite im po vyliahnutí na 26 °C. Vlhkosť treba zabezpečiť na 70 %. Nesmú ísť do mokrých ani zarosených výbehov, musíte ich chrániť pred dažďom aj pred úpalom. Potrava musí byť bohatá na bielkoviny a vitamíny, odporúčam im do šrotu pridávať kyslé mlieko, natvrdo uvarené vajcia, tvaroh, od 10. dňa grit, mleté kosti ako zdroj vápnika a fosforu, od siedmich týždňov môžete dávať celé obilniny.

Pri veľkých širokoprsých brojlerových morkách treba dávať pozor, aby sa neprežierali. Spoznáte to tak, že ich plný žalúdok prevráti na chrbát a nevládzu sa otočiť. Najjednoduchšia prevencia je striedanie svetla a tmy. Začnite v trojhodinových intervaloch pri malých morčacích kuriatkach. Postupne môžete tmu natiahnuť na 8 hodín a zosynchronizovať sa s prirodzeným slnečným rytmom. Po 9 týždňoch už toto neriešite.

Zároveň sa vďaka tvorbe melatonínu správne vyvinie kostra morky a nebudete mať problémy z tzv. zalíhaním. To je stav, keď morky, ktorým zdanlivo nič nechýba a chovateľ je presvedčený, že neurobil žiadnu chybu a doprial im všetko potrebné, začnú líhať na „slabé nohy“. Po tých 9 týždňoch je morka už normálna bezproblémová odolná hydina.

Mladé morky
Zdroj: Shutterstock

Sú aj odolnejšie plemená?

Áno, všetky menšie plemená, ozdobné, zakrpatené a podobne nevyžadujú špeciálnu starostlivosť ako mäsové hybridy. Stačí im zabezpečiť klasické teplo, sucho, miesto bez prievanu. Len sa ťažšie zháňajú.

Krmivo pre morky

Čím morky kŕmiť? Vyžadujú špeciálne upravenú stravu?

Základná požiadavka moriek je zvýšený prísun živočíšnych bielkovín. Pre tých chovateľov, ktorí nemajú zelený výbeh pre svoje zvieratá, odporúčam jednoznačne kŕmne zmesi určené morkám príslušnej vekovej kategórie. A tí, ktorí majú vlastné zdroje krmiva a zelené výbehy, odporúčam v prvých týždňoch pridávať kyslé mlieko, varené vajcia, tvaroh a podobne. A postupne púšťať do výbehu, ktorý zaručí dostatok živočíšnych bielkovín. Zrno najprv šrotovať, od 7. týždňa už môžete pokojne dávať celé, grit, vo svalnatom žalúdku morky si ho pomelie. Dobrý chovateľ by vždy mal mať však v zásobe aspoň vrecko, dve hotového krmiva pre prípad, že bude celodenný dážď a morky nebude možné pustiť na pašu.

Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.