Oplatí sa domáci chov ošípaných? Akú metódu chovu zvoliť, čím kŕmiť a kde si malé prasiatka zaobstarať?
V súčasnosti je to zaujímavá otázka, pretože aktuálne prežívame obdobie, keď veľa chovateľov premýšľa a zvažuje chov ukončiť. Dôvodov je viacero. Celosvetová kríza spôsobila prudký nárast cien obilia, veľa rodín prešlo na trend zdravej výživy a mladá generácia nepokračuje vo vidieckom spôsobe života. Našťastie máme výnimky.
Galéria
Na otázky o chove prasiat odpovedá a radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtube kanálu Hospodár Martin.
Výhody chovu ošípaných
Oplatí sa chov ošípaných? Aké sú výhody?
Pozrime sa na celú záležitosť postupne. Najskôr z pohľadu cien krmiva. Som presvedčený, že ak budete doma chovať prasa a budete preň všetko krmivo nakupovať, jeden kilogram mäsa vás vyjde drahšie ako bravčové mäso z hypermarketu. Na druhej strane získate kvalitné čerstvé mäso známeho pôvodu a presne viete, čo to prasiatko jedlo. Ak chcete vaše prasiatko vychovať tak, aby ste aj niečo ušetrili, potrebujete aspoň časť jeho potravy riešiť z vlastných zdrojov. Kedysi to bola naturálna mzda družstevníkov v obilí, niekto má vlastné obilie, niekto prístup k odpadu z kuchyne alebo sa dnes dá legálne vybaviť skrmovanie odpisov z hypermarketov. Takýto zdroj krmiva vám môže výrazne vylepšiť ekonomiku výroby bravčového mäsa.
Trendy v zdravej výžive sa prejavujú tak, že súčasná mladá generácia čoraz menej konzumuje bravčové mäso, bravčovú masť a dokonca aj zabíjačkové špeciality. Často sa stretávam s tým, že rodina porazí prasa a z tradičnej zabíjačky, na ktorej sa robilo množstvo špecialít, ostane už len mäso, masť, klobásy a slanina. Žiadne tlačenky, kapustnica, jaternice, podbradok, kaša, oškvarky a podobne.
Tento trend vidieť aj u veľkých chovateľov jatočných prasiat a na bitúnkoch. Dnešné jatočné prasa má asi 110 – 120 kg. Vtedy podiel tuku a mäsa najlepšie zodpovedá súčasným nákupným zvyklostiam zákazníkov. Doslova máte dnes obrovský problém zohnať na verejnú zakáľačku, ktoré sa dnes tešia mimoriadnej obľube, 200 kg vykŕmenú sviňu, ideálnu na oškvarky, slaninu a masť. Verím však, že vďaka malochovom zostane aspoň zopár tradičných chovateľov a tradícia domácich zakáľačiek z našich životov nevymizne.
Gazdujúce rodiny sú dnes vzácnosťou a možno práve náš záujem o ich produkty im pomôže v dnešných zložitých časoch prežiť a venovať sa ich záľube a spôsobu života.
Plemená ošípaných
Z pomedzi akých plemien si najlepšie vybrať?
Výber je ozaj široký. Treba si naštudovať aktuálne trendy, plemená, zladiť to s našimi predstavami, cieľmi, plánmi, snami… Veľmi trendové sú teraz napríklad mangalice, lebo o ich zdraviu prospešnom tuku sa veľa píše, má veľmi silné PR (public relation), ich mäso a výrobky sa veľmi dobre predávajú aj napriek vyššej cene.
Milovníci klasických svíň v poslednom čase veľmi preferujú klasické Přeštické černostrakaté. Plemien je v našej oblasti skutočne neúrekom. Najťažšie pre vás bude si vybrať. Ak chcete moderné mäsové plemeno, môžete si vybrať napríklad Yorkshire, Duroc, Landrace, Meishan, Hampshire, Pietrain či Hereford.
Keď je pre vás veľká sviňa veľká, môžete sa poobzerať po malých ázijských plemenách. Asi najznámejšie sú vietnamské prasce a gottingenské miniprasiatka. Ak si kladiete otázku, či sa môžu chovať na mäso, odpoveď je áno. Sú možno ešte chutnejšie ako veľké prasce, ale hlavne nemusíte robiť veľkú zabíjačku. V pohode to zvládnete sami za jeden deň.
Kúpa malých prasiatok
Kde si malé prasiatka zaobstarať?
Ak vám nie je jedno, aké prasa vychováte, jednoznačne si nájdite chovateľa plemennej prasnice vami požadovaného plemena. Najlepším zdrojom informácií je dnes internet a príslušné chovateľské zväzy. Ale z praxe vám môžem povedať, že najlepšie je, keď sa vám podarí nájsť niekoho vo vašom blízkom okolí. Veľmi opatrný treba byť pri „bazošových“ inzerátoch. Hlavne dbajte na poctivú karanténu. Riziko nakazenia vášho chovu od malých domácich chovateľov je dosť vysoké.
Čomu má začínajúci chovateľ venovať pozornosť pri kúpe malých prasiatok na chov?
Ak nebudete nakupovať u veľkého overeného profesionálneho chovateľa, ktorý má za sebou dlhoročné chovateľské úspechy, treba si všímať zdravotný stav všetkých zvierat v chove a podmienky, v ktorých žijú. Kúpou ošípanej sa stávate chovateľom, takže by ste si mali jednak naštudovať aktuálnu nákazovú situáciu AMO (africký mor ošípaných) a jednak nezabudnúť na CEHZ (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat) v Žiline a váš chov riadne zaregistrovať. Okrem toho by ste sa mali snažiť čo najviac zabezpečiť malému prasiatku vhodné a podobné podmienky, ako malo v pôvodnom domove, rovnaký typ a druh stravy a zmenu na vaše kŕmenie prevádzať postupne a pomaly s cieľom minimalizovať stres.
Mangalice pre začínajúcich chovateľov
O mangaliciach sa vraví, že majú kvalitné a chutné mäso. Odporučili by ste ich aj začínajúcim chovateľom?
Jednoznačne áno. Aj ja som s nimi začínal. Sú skutočne veľmi nenáročné, odolné aj proti chladu Kŕmil som ich vyradenými potravinami z hypermarketu (90 % ovocie a zelenina a zvyšok pečivo, chlieb a šaláty z lahôdok). Rastú pomalšie, ale v pohode narastú do približne 200 kg. Tuk mangalice je mäkší a krehkejší, ale veľmi lahodnej chuti. Mäso je mastnejšie, ale práve vďaka tuku lahodnejšie a šťavnatejšie ako klasická ošípaná. Má znížený podiel „zlého“ cholesterolu. Cievy vám to síce nevylieči, ale aspoň troška ušetrí. Masť z mangalice je skutočná lahôdka a kvalitatívnymi parametrami sa podobá na olivový olej. Mangalice majú malé karé, ale veľmi slušné šunky. Využiteľnosť jatočného trupu je asi 35 %, zvyšok je masť a slanina, no zato vynikajúca.
Odporúčaná metóda chovu
Akú metódu chovu ošípaných by ste odporučili?
Poďme sa zamerať na malochov. Ideálne je, aby vaše prasiatko malo pevný, záveterný suchý chlievik, ktorý viete nastielať čistou a suchou slamou. K tomu minimálne pár štvorcových metrov mäkkého výbehu na rytie a váľanie sa v blate. A ak chcete ísť do dokonalosti, tak ešte zelený zatrávnený výbeh. Takáto sviňa bude šťastná a spokojná a bude krochkať blahom. Na zelenom pasienku treba v lete vybudovať prístrešok na ochranu pred slnkom. Hlavne biele svine sa môžu spáliť alebo dostať úpal. V praxi viete využiť akýkoľvek zastrešený priestor, ktorý aktuálne nevyužívate, a prechodovým koridorom ho prepojiť s exteriérovým výbehom. Mangaliciam dokonca stačí iba zastrešený prístrešok so slamou.
S akou plochou na jednu ošípanú treba počítať?
Toto je stanovené doslova zákonom. Ide o nariadenie vlády č. 735/2002 Z. z.
Týka sa najmä kotercového chovu, ktorý je bežný vo veľkochovoch. Určite si to preštudujte, ale som presvedčený, že v malochove môžete byť k prasiatkam veľkorysejší. Doma viete dať svojej ošípanej luxus, o akom by sa jej vo veľkochove ani nesnívalo. Vyvrátim vám jeden mýtus – mýtus o špinavej svini. Nie je to pravda. Ošípaná je veľmi čistotná. Keď jej to veľkosť obydlia dovolí, nikdy si nebude špiniť tam, kde spáva. Mne sa osvedčila základná veľkosť 3 × 2 m. Pri viacerých kusoch nemusíte plochu násobiť, ale pripočítajte na každú ďalšiu ošípanú 2 m².
Starostlivosť o mladé prasiatko
Mladé prasiatko prechádza niekoľkými fázami vývoja. Akú starostlivosť potrebuje prasiatko, keď ho zoberieme od matky?
Malý ciciak (odstavča) by mal mať 8 týždňov a hmotnosť okolo 20 až 25 kg. Na jednej strane sa už zaobíde bez mlieka, no na druhej strane bielkoviny potrebuje a, samozrejme, mliekom nič nepokazíte. Pointa malochovu je, že kŕmite tým, čo máte alebo čo viete zohnať. Prasa je všežravec, základom kŕmenia býva obilie, zelené krmivo, ovocie, zelenina, bielkoviny… Nevhodné je skrmovanie ovsa, raže, cibuľoviny, citrusy. Malé prasiatka je dobré držať na mliečnych bielkovinách v akomkoľvek stave.
Krmivo predkladajte vždy teplé, nie však horúce. Prasiatka to milujú. Názory na správne kŕmenie sa rôznia, ale v zásade platí, že každý si doma kŕmi tým, čo má k dispozícii. Veľká výhoda je v tom, že prasa zožerie prakticky všetko. Všetky radikálne zmeny robte podľa možnosti postupne. Dbajte na každodenný prísun bielkovín, vitamínov a v letnom období aj vody.
Spôsob kŕmenia prasiat
Čím chovať prasa chované na mäso do 70 kg a čím prasa určené na slaninu?
Pri mäsovej svini je veľmi výhodné miešať objemové krmivo (žihľava, tráva, zelenina, ovocie) s koncentrovaným krmivom (šroty, zemiaky, pečivo, chleba, zvyšky z kuchyne). Vyvinie sa jej veľký objemný žalúdok, ktorý dokáže spracovať veľký objem krmiva. A keď sa rozhodnete, že chcete sviňu vychovať na masť a slaninu, začnete takúto pekne rozožratú sviňu kŕmiť po dosiahnutí asi 120 kg koncentrovaným krmivom a zmenšíte jej zelený výbeh. V našich podmienkach je základom takejto kŕmnej dávky šrot a zemiaky.
Mnoho chovateľov ošípaných používa zjednodušený systém kŕmenia, keď si vyberie jednu z možností – suchý alebo mokrý spôsob. Ktorý z nich je pre prasa lepší?
Suchý spôsob je výhoda pre veľkých chovateľov, pretože takéto kŕmenie sa dá zautomatizovať a minimalizuje podiel ľudskej práce. To v malochove vedia farmári využiť popri zamestnaní. Prax je však taká, že naši malí chovatelia používajú vlhké kŕmenie, čo ošípaným, samozrejme, veľmi vyhovuje.
Registrácia ošípaných
Musím si registrovať aj jednu ošípanú na výkrm pre vlastnú potrebu?
Áno, musíte. Postup vôbec nie je zložitý a podrobne vysvetlený je na stránke www.svps.sk. Ak nemáte prístup na internet, postupujete nasledovne: Na vašej Regionálnej potravinovej a veterinárnej správe (RVPS), obci alebo na regionálnom pracovisku Plemenárskych služieb SR, š. p., si vypýtate tlačivo „Registrácia chovu s jednou ošípanou na domácu spotrebu“. Pod týmto názvom si ho viete nájsť aj na internete a vytlačiť.
Tlačivo vypíšete a pošlete poštou na CEHZ (Centrálnu evidenciu hospodárskych zvierat), Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina. CEHZ vám pridelí číslo farmy v tvare D12345, ktoré budete potrebovať pri nákupe malého prasiatka alebo pri hlásení domácej zakáľačky na príslušnú RVPS. Toto je postup, ak už prasiatko doma máte a chcete si dať evidenciu do poriadku.
Ak ošípanú ešte len idete kupovať, vypíšete a pošlete na CEHZ aj tlačivo „Predaj ošípanej na domácu spotrebu“. Tlačivo získate takým istým spôsobom. Originál posiela predávajúci, vy si nechávate kópiu.
Nezabudnite minimálne deň vopred nahlásiť RVPS domácu zakáľačku, je to zadarmo. Ale pokuta za nenahlásenie môže byť 400 až 1 000 €. Takže, keď to zhrniem:
- jeden papier, keď sa rozhodnete začať chovať ošípanú,
- jeden papier, keď ju kúpite,
- a jeden papier, keď ju pôjdete poraziť.
Na záver chcem podotknúť, že aj keď počet chovateľov ošípaných v pridomových chovoch bude asi naďalej klesať a klasické rodinné zabíjačky, karmíny či zakáľačky budú čoraz vzácnejšie, záujem o návštevu a ochutnávku verejnej zabíjačky enormne stúpa, lebo našim ľuďom táto tradícia začína chýbať. A práve toto môže byť inšpiráciou pre mladú generáciu farmárov, lebo si myslím, že zopár rodín v každom regióne by si na tom mohlo založiť svoju existenciu.
Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre