Rady pre chovateľov králikov

Rady pre chovateľov králikov

Kedysi ste ich mohli vidieť v každom vidieckom dvore. Dnes patria medzi najchúlostivejšie hospodárske zvieratá a mnohí chovatelia končia pre neúspechy s chovom. Ako čeliť chorobám a prispôsobiť chov tak, aby sa vrátil do starých koľají?

Mám vážny problém s odchovom mláďat. Často sa mi stáva, že po odstavení od samice po niekoľkých týždňoch zosmutnejú, prestane im chutiť žrať a piť, takže neskôr vysilené hynú jedno za druhým. Skôr ako dorastú na veľkosť vhodnú na pekáč. V čom môže byť problém?

Existuje viacero príčin a všetky súvisia so zažívaním králikov. Ak majú nevhodnú mikroflóru alebo sa im premnožia jednobunkové kokcídie, začnú slabnúť pre problémy s pečeňou a oslabenie čriev, ktoré nedokážu čerpať živiny z krmiva. Tieto problémy sa na ne zväčša prenášajú už z matky. Riešením je obmena samíc a úprava starostlivosti, ktorá pomôže udržať rovnováhu zažívania. K pravidelnému týždennému kydaniu z klietok treba pridať okysľovanie vody a probiotiká do krmiva. Osvedčil sa prípravok Prorabbit, ktorý nájdete takmer v každej drobnochovateľskej predajni. V zanedbanom chove králiky chradnú a nedosiahnu viac ako 70 percent štandardnej hmotnosti. Preventívne preliečovanie všetkých mláďat Sulfadimidínom či Sulfacoxom problém iba prehlbuje.

Pri starších samcoch mám problém s prašivinou, ktorej sa neviem zbaviť štandardnými prípravkami určenými na boj proti kožným parazitom. Aj keď sa snažím udržiavať v chove hygienu a riešim ochranu proti parazitom v priebehu roka, nie som spokojný s výsledkom.

Situácia, ktorú opisujete, je u skúsených chovateľov pomerne známa a nevyhýba sa žiadnym plemenám. Tam, kde zlyháva štandardná liečba, je možné nasadiť alternatívu, ktorá sa osvedčila vo viacerých chovoch, kde veterinári hľadali cestu k náprave. Výsledkom ich bádania je očkovanie prípravkami s účinnou látkou ivermectin, ktoré sa používajú proti parazitom pri iných druhoch hospodárskych zvierat.

králik

Kúpil som si na výstave pekného samca a odvtedy sa z klietok ozýva pravidelné kýchanie. V chove sa mi rozšírila nádcha. Králiky majú viac alebo menej zamočenú srsť na papuľkách a hrudi. Záchvaty kýchania prichádzajú a odchádzajú, niekedy sa k nim pridá aj začervenanie očí.

Chronický priebeh ochorenia dýchacích ciest je vážnym problémom posledných rokov a zvyčajne nezaberá ani liečba antibiotikami, ani preventívna vakcinácia mláďat vakcínou Pasorin OL proti pasteurelóze v štádiu podozrenia. Zdá sa, že jedinou cestou k ozdraveniu je prebierka chovu a ponechanie iba tých jedincov, u ktorých sú príznaky úplne pasívne. To môže v niektorých prípadoch znamenať i úplné zrušenie chovu. Pri kúpe nových jedincov treba vždy dodržiavať niekoľkotýždennú karanténu, aby sa prípadná nákaza odhalila pred zaradením do chovu. S problémom bojujú hlavne veľké plemená, tetované králiky z výstav nie sú výnimkou. Niekedy sa pri chovných kusoch objavujú aj podkožné nádory, ktoré po prasknutí zmiznú a nepredvídateľne sa môžu objaviť znovu.

V akom veku je najvhodnejšie odstavovať mláďatá od samice, aby prosperovali a chov dosiahol očakávanú úžitkovosť? Názory chovateľov okolo mňa sa rozchádzajú, podľa ich rád sa neviem rozhodnúť.

V šľachtiteľských chovoch je štandardom odstavovanie mláďat vo veku osem týždňov. Tesne pred týmto úkonom dostanú podľa rodokmeňov do uší tetovania, aby po krátkej pauze prišla prvá vakcinácia proti smrteľným chorobám. Ak samica odchovávala štandardný počet osem mláďat, v tomto veku sú už dostatočne mocné a sú pripravené na fázu rýchleho rastu. Či už na úžitok s porážkou okolo 4. až 5. mesiaca, alebo na plemenitbu, ktorá prichádza po dosiahnutí dospelosti. Po odstavení ich nechávame zvyčajne v skupinách po štyroch, po mesiaci ich delíme, aby v samostatnom odchove dorástli do štandardných rozmerov a hmotnosti. Ponechávať ich pri matke dlhšie nemá pri raste prínos, práve naopak. Včasnejšie odstavenie zasa vedie k vyšším nárokom na starostlivosť.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestekrálik

Ako speňažiť králičie kožky? Výkupcovia už pred rokmi prestali prechádzať dedinou a stále mi je ľúto páliť ich v peci iba preto, že zostarli uskladnené na pôjde. Existuje nejaký výkup? Aké sú súčasné výkupné ceny?

Dopyt po králičích kožkách existuje stále, výkupcovia však pre riedkosť chovu na vidieku niektoré časti Slovenska prestali obchádzať. Stále však existuje príležitosť speňažiť vo výkupe kožky, a to prostredníctvom balíkovej zásielky. Výkupná cena sa momentálne pohybuje na hranici 1 eura za králičiu kožu, spoľahlivým korešpondenčným výkupcom je kožušníctvo Buhovecký z Jamníka, na ktoré nájdete kontakt na stránke www.mtl.sk. Po prebierke kožiek a ich ohodnotení vám firma na účet poukáže peniaze, aby vám čiastočne kompenzovala vaše náklady na drobnochov. Výhodné je dohodnúť sa s okolitými chovateľmi a poslať kožky spoločne v jednom balíku.

Ako často treba očkovať králiky, aby hromadne nehynuli? Prechádza imunita zo samíc na mláďatá alebo ich treba očkovať samostatne? Každý mi radí inak. Rád by som sa po rokoch vrátil k ich chovu, pretože majú chutné a diétne mäso.

Aby sa zabránilo hromadným úhynom, treba králiky očkovať proti dvom chorobám. Prvou je králičí mor (hemoragická horúčka), ktorý spôsobuje úhyny po celom Slovensku. Druhým je myxomatóza, ktorá sa iba v najteplejších rokoch vyšplhá nad hranicu Martina a Liptovského Mikuláša. Králiky treba vakcinovať proti obom chorobám od veku osem týždňov, pretože imunita sa z matiek na potomkov neprenáša. Kým očkovanie proti moru treba opakovať každý rok, imunitu proti myxomatóze treba obnovovať každých šesť mesiacov. Na trhu je niekoľko druhov vakcín s rôznym spôsobom aplikácie, žiadna z nich nemá vplyv na chuť alebo kvalitu mäsa. Bez preventívneho očkovania nie je žiadny chov v bezpečí, nákaza sa šíri vzduchom, vždy ako epidémia.

Pri vyvrhovaní králika som si na jeho črevách všimol čosi nezvyčajné. Priehľadné guľôčky s priemerom niekoľkých milimetrov, ktoré boli voľne zavesené v brušnej dutine. V ich vnútri je čosi drobné, tmavé, nikdy som sa s podobným úkazom nestretol. O čo by mohlo ísť?

Podľa opisu ste sa stretli so zárodkami pásomníc, ktoré v tele králika čakajú na skutočného hostiteľa, v ktorom by sa mohli plne vyvinúť. Do organizmu sa dostali cez zelené kŕmenie, ku ktorému mali prístup psy infikované pásomnicou. Chovatelia, ktorí kŕmia výhradne senom, sa s týmto druhom nákazy nestretávajú. Mäso z králika je jedlé, pásomnica sa ani pri rozrušení obalu do ľudského organizmu nedostane. Prevenciou je nekosiť trávu na plochách, kde sa pohybujú túlavé psy napadnuté cudzopasníkom, do úvahy prichádza aj ošetrenie vášho psa, ak tak pravidelne nerobíte.

Text a foto: Marcela Gigelová
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. jozef filina says:

  čo sa týka prašiny u králikov niekedy stačí oddeliť králikáreň od kurníka .švoly z kurníka prechádzajú a obťažujú králiky .dostávajú sa do uší lebo tam je slabé osrstenie .

 2. Vladimír Z. says:

  Zdravím, všetkých. Mám problém s myxomytózou králikov, aj po zaočkovaní a „zadupľovaní“ sa myx.dostavila ako na koni. Neviem, čo robiť,, zo dňa na deň to dostávaú, mladí ,mladší aj starí,,iba jeden z nich uhynul, Poradí mi niekto ?

  1. Marián Bašista says:

   Mám tiež problém s myxomatozou králikov, aj po zaočkovaní a „zadupľovaní“ sa myx.dostavila. Už druhý rok po sebe.Ako ste to riešili?

 3. Kedysi,keď veterinár zistil,že v chove je myxomatóza,celý sa musel zlikvidovať a zariadenie spáliť. Myslím si,že túto chorobu uspešne prenášajú komáre.Najlepšia ochrana je včasné očkovanie:apríl,
  máj,platí to aj pre králičí mor,udržovať čistotu častejším čistením a aspoň 2x do roka vypáliť poriadne vnútrajšok chovného zariadenia letlampou a poprípade natrieť vápnom.Pri črevnom ochorení-kokcidioze treba prejsť na suchú stravu,probiotiká a preliečiť sulfadimidínom.Toto ochorenie sa dá zavčasu ľahko zistiť pohladením králika po chrbte a pri vzniku tzv.hrebeňa,treba liečiť.Pri taktomto spôsobe som mal úhyn skoro nulový.

 4. Katarína Rozsypalová says:

  Prosím vas o nejake rady ohľadom chovu králikov. Chcela by som začať s chovom , ale neviem kde a ako mám začať.

  1. najprv si urobte chlievik alebo koterec či ako to mam nazvať a potom možťe kupiť. Neviem kolko ich chcete asi chovať ale ja si myslím že na začiatok vam stačia 2 samyce a jeden samec len aby neboli v pribuzenskom vztahu a ani jeden z nich. A potom už možte množiť.

 5. Anna Garajová says:

  kde zakupim vakciny na očkovanie,uživaju sa tabletky?alebo len injekcie?som začiatočnička chovu zajacov,dakujem za radu

  1. Normálne môžte kúpiť v niektorých lekárniach kde predávajú veci pre zvieratá, myslím teda vakcíny, tablety proti parazitom a tak. Na vakcináciu sa používajú injekcie. Keď chcete zaočkovať králiky tak odporúčam, aby ste kupovali očkovacie dávky proti myxomatóze a more králikov, tie sa dajú dokopy zmiešať a jedným krokom máte zaočkované proti tým chorobám čo som už spomenul. Jeden je formou prášku a druhý je formou roztoku a tie sa zmiešajú dokopy.

 6. miroslav says:

  Králičí mor,myxomatóza- injekčne,najvhodnejšia doba očkovania apríl-máj,kokcidioza liečivo do vody, preliečenie 1x za tri mesiace alebo pri zistení.Pri výbere plemena si treba uvedomiť či to chcem na športový,okrasný alebo jatočný chov.Vakcíny,liečivá sa kupujú normálne v lekárni alebo u veterinára.

 7. chcem sa spytat,ci este vykupuju zivych kralikov a kde dakujem Anton

 8. Môžu sa zajace pestovať v náručí?

 9. Dobrý deň! prepáčte prosím ,chcem sa opýtať mám samičku zajaca a má malinké zajačíky majú 3 týždne ,ale nastali teraz mrazi samica málo žerie a pije. Malé zajačíky sú veľa studené a pravde podobne aj hladné .Dávam granule i struhanú zeleninu ,suchý chlieb či rožok . Prosím poraďte mi ako postupovať ďalej . Ďakujem !

 10. Dobry den prajem da sa prosim vas zbavit kanibalizmu u kralikov

  1. Museli by ste presne popísať,čo rozumiete pod pojmom kanibalizmus. Napr. často sa dohryzú dospelé samce,keď sú spolu a niekto to hneď označuje za kanibalizmus.
   Pri zjedení mláďaťa po okotení to môže mať viac príčin: vyrušenie pri pôrode, zvýšená teplota samice, nedostatok minerálnych látok a pod. Ak ohryzie,alebo zje 1-2 mláďatá a ostatné prežijú napr. 6, nevadí to. Ak zabije všetky mláďatá pri prvom pôrode,tak ju pripúšťame ešte raz,ak sa to zopakuje- vyraďuje sa z chovu…

 11. HHHHHHHHIIIIII says:

  DOBRý DEN . MAM 3 A POL MESACNU SAMICU A ONA MA TU PRASIVINU ZOMIERAJU NA TO ZAJACE ?

  1. Najlepšie utratiť.Časom sa to prenesie aj do ostatného chovu a likvidácia ochorenia je zložitá a najmä veľmi nákladná.Miesto v ktorom je postihnutý králik chovaný,treba po jeho odstránený čo najlepšie vyčistiť(najlepšie tlakovou umývačkou) a najmä dezinfikovať. Ako najlepšie ale hlavne najúčinnejšíe zlikvidovanie všetkých spórov a baktérii mne sa osvedčil nasledovný spôsob: propan-butanovým horákom vypáliť chovný priestor ale aj okolité, ktoré s ním priamo susedia a to až do takej miery aby drevo od ohňa zhnedlo. Ďalej tieto priestory dezinfikovať náterom,napr Ajatin,Savo atď…- 2x a po zaschnutí dezinfekcie natrieť hustým vápenným roztokom, tak isto 2x. Tento spôsob ako-tak zaručí, že sa to nebude šíriť ďalej. Tak isto by som takúto dezinfekciu doporučil ak by sa v chove zistilo infekčné ochorenie Myxomatóza. V minulosti sa pri zistený myxomatózy likvidoval celý chov a chovný priestor sa musel spáliť.
   Michalovi iba toľko : ani zabrániť a ani zbaviť.Treba však riadne preveriť či to nerobia potkany,najmä ak je chov realizovaný na roštoch.

 12. jaroslav krajčovič says:

  ludkovia,chcel by som zohnat nejakú dobrú knihu o chove králikov.nevie niekto poradit?

  1. Za najlepšiu knihu o chove králikov pre začiatočníkov považujem: Chováme králiky, autor: Barát Štefan, vydavateľstvo Príroda 1984. Dá sa ešte požičať v knižniciach,alebo kúpiť v antikvariátoch.
   Odkaz: https://www.antikvart.sk/Kniha/Barat-Stefan-Chovame-kraliky-47300.html

 13. Ako to je s čistením zajačinca počas narodenia mláďat pri samici?

 14. Odporúčam nečistiť dokedy sú mláďatá v „hniezde“. Vyčistite až keď sa rozliezajú mimo „hniezda“ a to veľmi závisí od teploty, či je leto alebo zima. Ak je chladnejšie,zostávajú v hniezde dlhšie. Tesne pre pôrodom si samica vytvorí „hniezdo“, do ktorého natrhá svoju srsť z hrude, ktorá dobre drží teplotu…

 15. Dávid Bodnár says:

  Dobrý deň, chovám v byte samicu králika a 2 dni už zo senníka vyberá všetko seno a stavia si hniezdo. To seno ani nezje. Má 6 mesiacov. Nejaká rada? Samca nemám tak určite nečaká malé.

  Ďakujem za radu

  1. Marína Hájiková says:

   Moja samička to tiež robila aj keď nemá samca. Možno prišla nakrytá z Chovprodukt u alebo u chovateľa. Robí to preto lebo sa tam potom cíti útulnejšie. Nie je to nič zlé, robia to lebo sa im to tak viac páči a cítia sa tam viac ako doma. Odporúčam ju nechať tak asi na jej odtiaľ nebrať pokiaľ ho nemá špinavé alebo znečistené

 16. Dobry den kto my vie poradit preco po porode samica udusi male stalo sa my to. Dakujem

  1. Marína Hájiková says:

   A kto je úmyselne, Robia to tak všetky zajace. Nie úplne všetky ale napríklad keď som mala škrečka tak ony zožerú prvé mladé. ak to urobila neumyselne, čo je v podobnej tak sa to stalo takže si naňho ľahla. To sa stalo u mojej prvej samičky. Podľa mňa už ďalších vrhoch toto robiť nebude.Odporúčam ju nechať tak. Ono sa to časom úpravy a ona pochopí že to robiť nemala

 17. Dobrý deň mám taký problém stále mi hynú malé zajačiky po 4 týždňoch jeden po druhom z 8 ich ostane dva alebo 1, prestanú žrať oči majú privreté a keď do nich stuchnem oni nič. Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem

 18. Prajem pekny den. Vcera sme triedili samcov od samiciek do chovni. Pomer pohlavi je dost rozdielny a mame v jednej chovni 11 samicie ktore maju teraz 8 tyzdnov.moja otazka smeruje k poctu zajacov. Mozeme ich mat takto pokope este mesiac mozno dva? Rozmery chovne su 1.6 hlbka x 1.10 sirka, zda sa byt dost priestranna. Nebudu na seba agresivne? Dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.