Kŕmenie kačíc
Zdroj: Shutterstock

Ako začať s chovom kačíc, aké plemená odporúčame a čím kačice kŕmiť, aby boli zdravé

Predstava pečenej kačice je pre mnohých ľudí veľkým lákadlom a pozvanie na kačaciu hostinu by neodmietli. Ak si ju zdravo dochováte sami vo svojej záhrade, budete mať záruku kvalitného mäsa.

Na otázky o zdravom chove kačíc odpovedá a radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtube kanálu Hospodár Martin.

Farmár Martin Bagar
Farmár Martin Bagar | Zdroj: Miro Pochyba

Ako začať s chovom kačíc

Prečo by som mal chovať kačice?

Je tu jeden základný, častý a pre niekoho najdôležitejší dôvod. Lahodná chuť pečenej kačaciny. Pre milovníkov pečenej vodnej hydiny je to veľká pochúťka a hlavná motivácia na chov. Ani husacina nemá chybu, ale na konzumáciu jednej husi potrebujete šiestich stravníkov, na pečenú kačicu vám stačia štyria. Preto sa v našich rodinách hus pečie pri slávnostnejších a čo do počtu väčších rodinných stretnutiach. Pečená kačka býva väčšinou víkendová hostina pre rodinu. Čiže motiváciou je zásobovať svoju rodinu kvalitným mäsom známeho pôvodu.

Ďalšou motiváciou býva chov okrasnej hydiny. Niektoré plemená kačíc sú ozaj nádherné a účasť na výstavách a prípadné chovateľské úspechy sú cennou odmenou za námahu.

Existujú aj mikrochovy, napríklad indických bežcov, ktorých úlohou je ochrana záhrady pred slimákmi.

No a potom sú tu prvé pokusy mladých začínajúcich chovateľov, ktorí majú ambíciu stať sa farmármi a produkovať nielen mäso, ale aj perie, káčatá a materiál pre ďalších chovateľov. Je to taký medzistupeň medzi „amatérom“ a „profesionálom“.

Chov kačíc
Zdroj: Shutterstock

Odporúčané plemená kačíc

Aké plemená sú vhodné pre začiatočníka?

Som presvedčený, že je úplne jedno, akým plemenom začnete. Dôležité je sa najprv s problematikou chovu zoznámiť, spoznať plemená, predstaviť si svoje priestorové, časové a finančné možnosti a potom spraviť to dôležité rozhodnutie – do tohto sa idem pustiť!

Plemená odvodené od kačice divej: máte možnosť vybrať si zo štyroch typov plemien, v závislosti od toho, čo chcete produkovať a čo očakávate od svojho chovu:

  • veľké plemená – elsberská kačica, pekinská kačica, ruánská kačica;
  • stredné plemená – čiarkovaná kačica, kajiuga, orpingtonská kačica, pomoranská kačica;
  • ľahké nosné plemená – indický bežec;
  • malé okrasné plemená – shetlandská kačica, smaragdová kačica, vouillenská kačica, zakrslá kačica.

Celkovo však poznáme niekoľko stoviek plemien kačíc, takže je si z čoho vyberať.

Ďalším šľachtením kačice pižmovej síce nevznikli nové plemená, ale zato množstvo farebných odtieňov: biela, čierna, divá, modrodivá, perlovosivodivá, levanduľovo divá, levanduľová, hnedá, čierna sedlová, hnedá sedlová, modrosedlová, strakatá, pásiková.

Okrem spomínaných plemien existujú aj takzvané hybridy, ktoré sú neplodné alebo plodné len čiastočne, známe sú pod názvami Mulard alebo Barbarie. Vznikajú vzájomným krížením domestifikovaných plemien kačice divej a kačice pižmovej. Sú využívané výhradne ako kačacie brojlery.

Plemená kačíc
Zdroj: Shutterstock

Aký je rozdiel medzi pižmovou a pekinskou kačicou?

Pižmová kačica, aj napriek tomu, že sa ľudovo volá čínska alebo japonská, s Áziou nemá nič spoločné. Pochádza totiž z amerického kontinentu. Správaním pripomína hus, tak sa aj pasie, ale s husou nemá nič spoločné. Aj napriek tomu, že sa jej hovorí husokačka.

Pekinská kačica nie je ani druh, ani plemeno, je to názov tradičného čínskeho receptu zo 14. storočia, ktorý je typický tým, že sa porazí dvojmesačná domáca kačica s hmotnosťou asi 5 kg, vyčistí sa a nafúkne vzduchom tak, aby sa oddelil tuk od mäsa, krátko sa povarí a potom sa špeciálnym postupom pripraví na lahodnú pochúťku. Mäso sa podáva oddelene od chrumkavej kožky.

No ak sa ponoríte hlbšie do informácií z internetu, zistíte, že v Anglicku aj v Nemecku chovatelia vyšľachtili z ázijskej kačice svoju domácu pekinskú kačicu. Tvarovo sa podobajú, ale rozdiel je vo farbe. Anglická je biela a nemecká je kanárikovožltá.

Môžu sa konzumovať kačacie vajcia?

Je pravda, že v minulosti sa kačacie vajcia nemohli predávať na konzumáciu a nebolo povolené ich uvádzať na trh. Aj vďaka skúsenostiam z iných krajín EÚ toto nezmyselné opatrenie už neplatí, a tak, ako v domácich chovoch odnepamäti, môžeme oficiálne jesť kačacie vajcia aj my. V obchodoch ich síce nenájdete, ale v malo- a veľkochovoch, v reštauráciách a na farmách áno. Základná výhoda kačacieho vajca je jeho intenzívnejšia chuť, veľkosť, väčší obsah živín a vitamínov. Súvisí to aj s tým, že kačica preferuje živočíšnu potravu. Čo sa týka zdravotnej nezávadnosti, nie je žiadny dôvod si myslieť, že by kačacie vajcia mali byť rizikovejšie ako slepačie alebo husacie. Riziko salmonely je úplne rovnaké a jediná prevencia a istota je nepoužívať neoverené vajcia v studenej kuchyni. Ich varením minimálne 15 minút získate 100 % istotu. Takže nie je žiadny dôvod nepoužívať kačacie vajce tak isto ako slepačie. Naopak, ako spôsob na dosiahnutie čo najpestrejšej stravy to vrelo odporúčam.

Kačacie vajcia
Zdroj: Shutterstock

Ktoré plemená sú vhodné na produkciu mäsa a ktoré aj na vajcia?

Ak je pre vás najdôležitejšie mäso, odporúčal by som hybridy alebo veľké plemená. Ak to však nie je pre vás to najdôležitejšie a radi by ste mali aj vajcia, môžete siahnuť po hocijakom plemene. Napríklad štvorčlenná rodina uprednostní veľkú kačicu, tak aby sa všetci najedli.

Čo robí kačku chutnou

Čím kačku kŕmiť, aby bola chutná?

Prvá vec, ktorá urobí vašu kačku chutnou, je dobrá kuchárka a dobrý recept. Vy ako chovateľ túto chuť ovplyvňujete len okrajovo. Predpokladám, že nebudete svojim zvieratám dávať pokazené, skysnuté, plesnivé, zatuchnuté a inak znehodnotené krmivá. Chuť mäsa môžete ovplyvniť len minimálne a aj každému môže chutiť niečo iné. Každý má svoj zaručený recept. Vyberáte si z dvoch možností. Prvá je kompletná kŕmna zmes od výrobcu špeciálne pre váš druh hydiny. Pre vás to znamená bezstarostné kŕmenie, možnosť použitia automatického kŕmidla, vyváženú stravu, úsporu času.

Ak však chcete ušetriť na nákladoch, máte vlastný zdroj potravy, obilie, pasienok a podobne, môžete si dovoliť venovať kačkám viac času, práve tu je priestor na dosiahnutie špecifickej chuti. Práve tým individuálnym prístupom. Určite chuť upraví prirodzená potrava na pasienku, chrobáky, slimáky. Toto všetko kačice milujú.

Kŕmenie kačíc
Zdroj: Shutterstock

Ako a čím kŕmiť mladé kačičky po vyliahnutí?

Opäť máte dve možnosti. Buď si kúpite hotovú kŕmnu zmes pre mladú hydinu, v ktorej je všetko potrebné pre harmonický rast, alebo si namiešate vlastnú navlhčenú zmes zeleného krmiva, šrotu, natvrdo uvareného vajca. Vtedy nepotrebujete pridávať vitamínové preparáty, lebo vajce a zelené krmivo dodávajú všetko potrebné. Ak sa však rozhodnete kŕmiť vlastným jednodruhovým šrotom, určite si prikúpte doplnkové krmivo s vitamínovými mikro- a makroprvkami potrebnými pre harmonický rast, keďže malé kačky sú skutočne veľkí žrúti a veľmi rýchlo rastú.

Po troch týždňoch môžete už vajcia postupne vynechať a pokračovať buď hotovou kompletnou kŕmnou zmesou pre vodnú hydinu, alebo naďalej pokračovať vo svojej zmesi. Trávnatý výbeh a prístup k vode je ideálny. Ak to nemáte, treba zriadiť náhradu.

Mláďatá kačíc
Zdroj: Shutterstock

Ako dosiahnuť efektívne stučnenie kačíc? Čím ich dokrmovať?

Základom dobrého výkrmu kačíc je okrem dostatku kvalitného krmiva aj správna taktika výkrmu. Najprv si ujasnite, ako veľmi chcete mať kačicu vykŕmenú. Často sa totiž stáva, že dnešné mladé rodiny majú úplne iné stravovacie návyky a vy sa snažíte vychovať tučnú kačicu s veľkou pečeňou, investujete do nej kopec peňazí v krmive a čase, lenže dnešné deti jedia často zdravo, nechcú mastné, iba chudé mäso. Masť si už na chlieb dá dnes málokto. Z toho dôvodu som aj ja postupne prešiel na iný typ výkrmu.

Podľa výslednej stukovateľnosti jatočnej kačice sa mi osvedčili tri spôsoby výkrmu:

  • diétna kačica – vysoký podiel zelenej hmoty spolu so šrotom a bez núteného dokrmu;
  • stredne tučná kačica – polovičný podiel zelenej hmoty a šrot;
  • vykŕmená kačica s veľkou pečeňou – celé obdobie rastu kŕmite aspoň polovicou zelenej hmoty (aby sa vám vyvinul čo najväčší tráviaci trakt), v poslednej tretine výkrmu prechádzate na koncentrované krmivo a posledné tri týždne zvolíte nútený výkrm.

Čo sa týka dokrmovania, v našich končinách je najbežnejší spôsob pomocou kukurice. Vo svete sa však na dokrmovanie používajú rôzne druhy krmiva, často vo forme kaše. Avšak všade vo svete a aj v Európe silnie verejný odpor proti tomuto spôsobu, niektoré krajiny ho už dokonca zakázali. Napriek tomu, že je to 4-tisíc rokov stará tradícia, je tu reálne riziko, že si o pár rokov na lahôdkovej pečienke už nepochutíme.

Treba krmivo špeciálne upravovať?

Je to jednoduchá matematika, ak krmivo (zrno) upravíte šrotovaním alebo varením, namočením, zjednodušíte a urýchlite jeho trávenie, a teda vaše zvieratko dokáže stráviť a spracovať za 24 hodín viac potravy. Viac potravy znamená viac živín a viac živín znamená väčší prírastok. A o to nám ide, toto ovplyvňuje rentabilitu chovu. Takže áno, každá úprava krmiva trocha pomôže. Aj keď je pravda, že kačica strávi aj voľne rozsypané zrno na zemi.

Príbytok pre kačice

Kde a ako ustajňovať kačice?

V tomto smere je kačica veľmi nenáročná. V našich zemepisných šírkach nemá problém znášať zimy, nepotrebuje žiadny zateplený priestor. Vďaka periu to je chodiaca termoska. Základné požiadavky na ubytovanie sú: odolnosť proti predátorom (líška, túlaví psi, jastrab lesný), suchá podstielka, plytká nádoba s vodou a krmivo. Jedinou výhodou zatepleného priestoru je, že vám nebude zamŕzať voda a  môžete mať automatickú napájačku. Na jar treba mať pripravené hniezda na nosenie vajec. Preto na chov môžete adaptovať akékoľvek staré priestory, ktoré máte k dispozícii. Cez deň môžu byť kačky voľne vo výbehu v rámci záhrady. Ak však bývate veľmi blízko prírode, zrejme sa voliére nevyhnete. Hlavne v čase, keď sú kačky samy bez dozoru. Moja prax zo samoty ukazuje, že keď hydinu nechávate nestráženú, bez dozoru, miestny jastrab sa osmelí a naučí sa vašu hydinu loviť aj priamo pred vašimi očami. Ani rešpekt pred vami mať nebude. Ja som to vyriešil voliérou.

Príbytok pre kačice
Zdroj: Shutterstock

Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje