Ako si postaviť samonosnú posuvnú bránu? Dá sa to aj svojpomocne!
Postaviť samonosnú bránu svojpomocne je práca náročná, ale nie nemožná. Hneď na začiatku však treba počítať s precíznou stavebnou prípravou.
Galéria
Samonosná posuvná brána nemá v prejazdnom priestore žiadnu koľajnicu, po ktorej by sa brána pri otváraní posúvala. Pri jej inštalácii je dôležité mať vypracovaný vizuálny i technický návrh, aby ste mali záruku dlhoročnej bezporuchovej funkčnosti.
V prípravnej fáze si samonosná brána vyžaduje hlboký betónový základ. Okrem základov pozostáva z rámu brány a nosných vozíkov, ktoré sa dimenzujú podľa šírky prejazdu brány (do 2,8 m ide vozík s 3-ložiskovými rolkami, do 4,5 m vozík s 5-ložiskovými rolkami).
TIP
Celkovú únosnosť konštrukcie brány ovplyvní materiál, z ktorého je rám pozváraný. So zväčšujúcimi sa dimenziami použitých joklových profilov rastie aj tuhosť rámu, a teda aj únosnosť výplne brány.
Rám brány a vrchné vedenie, ktoré udržuje stabilitu posuvu brány, môžete vyhotoviť, tak ako v našom prípade, z uzavretých profilov, tzv. joklov, v rôznych rozmeroch. Taktiež sa používa aj vodiaci profil L. Na spodnej strane brány je upevnené vodiace nájazdové koliesko, ktoré pri zatváraní zachádza do spodného dojazdu brány.
Pri realizácii si veľmi dobre premyslite aj to, aké zariadenia chcete pri užívaní brány využívať, napríklad zvonček alebo videovrátnik. Od toho závisí, aký pripojovací kábel použijete. Aj najmenšia chybička by totiž mohla byť osudová a celý systém by nemusel správne fungovať. Preto si na túto prácu zavolajte skúseného elektrikára a hneď si zabezpečte aj šikovného zvárača. Keďže je náš terén v kopci, museli sme sa vyrovnať so 40-centimetrovým prevýšením na jednej strane brány. Betónový základ je preto vpravo o 40 cm vyšší, vľavo je na úrovni zeme.
Základný antikorózny náter Hornbach, 750 ml (2 ks)
Farba na kov Hornbach, odtieň antracit mat, 750 ml (7 ks)
Videotelefón s vonkajšou kamerou WiFi EMOS H2014 súprava
Debniaca tvárnica S25 50 × 25 × 25 (72 ks)
Betón 25 kg, Baumit B20 (18 ks)
Betónová múriková strieška (7 ks)
Stavebné lepidlo (3 ks)
Chemická kotva
Zámka do bránky
Kľučka na dvere – guľa z brúsenho antikora zahnutá
Akrylátová omietka ryhovaná (50 kg)
Penetračný náter k omietke
Poštová schránka
Domové čísla
Nástenné svietidlo senzorové
NÁRADIE
Murárske hladidlo, murárska špachtľa
Vŕtačka
Široký plochý štetec
Uhlová brúska
Stolárske svorky
Murárske vedro
Ručné skrutkovače
Akumulátorový skrutkovač
Nitovacie kliešte
NÁKLADY do 3 500 €
Orientačný výpočet celkovej dĺžky samonosnej brány:
Šírku prejazdu vynásobíte koeficientom 1,4 a pripočítate 0,2 m (nutný pre vedenie brány).
Príklad: šírka prejazdu je 4 m. Výpočet: 4 m x 1,4 + 0,2 m = 5,8 m (celková dĺžka brány je 5,8 m).
Tento orientačný výpočet platí pre brány do 600 kg, pre väčšie brány môže byť koeficient až 1,6 (podľa hmotnosti brány).
1.
Označené káble rozdeľte podľa určenia do jám.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Rám položte na zem a na kolíky nasuňte predvŕtané dosky.
10.
11.
12.
13.
TIP: Debniace dosky navlhčite vodou (aby lepšie priľnulo lepidlo). Potom na ne naneste lepidlo.
14.
Otvor vyrezávajte ešte pred prilepením tvárnice.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
Výška múrov je v našom prípade 2 000 mm.
24.
25.
26.
Prevlečenie káblov robte postupne pri stavbe múra a podľa umiestnenia prvkov.
27.
Videovrátnika nakoniec napojte na elektrickú sieť.
Betónové základy vykopte podľa toho, ako vysoké chcete mať múry a akú širokú bránu. Optimálne rozmery základu pre ukotvenie samonosnej posuvnej brány sú dané viacerými faktormi, ktoré medzi sebou spolupôsobia. Základným parametrom brány je šírka prejazdu, ktorý brána vypĺňa (rozmer od stĺpika po stĺpik).
Brána v našom prípade „prečnieva“ približne o 20 cm kvôli uchyteniu a vedeniu brány. K tomuto
rozmeru je potrebné pripočítať časť konštrukcie, ktorá pri zatvorení bránu drží a zabezpečuje, že sa samonosná brána správa ako konzola visiaca vo vzduchu. Táto časť sa môže líšiť v závislosti
na potrebnej nosnosti brány alebo na priestorových možnostiach na pozemku (napríklad ak máte pre samonosnú bránu málo miesta). Celková dĺžka nami navrhovaných brán je teda bežne asi o 45 % dlhšia než prejazdový otvor (čomu treba prispôsobiť dostatočný priestor pre otvorenie brány).
Brána je do základu ukotvená prostredníctvom nosných vozíkov, ktoré umožňujú jej pojazd a prenos ťahových a tlakových síl od hmotnosti brány. Dôležité je ich správne umiestnenie. Aby boli základy i konštrukcia brány namáhané čo najmenej, je potrebné vozíky umiestniť od seba čo najďalej. Nie však priďaleko, čo znamená, že pri krajných polohách brány nesmú rolky vozíkov vychádzať z vodiaceho profilu ani narážať do nájazdov namontovaných vo vnútri vodiaceho C-profilu.
Pre typické rozmery brán v rozmedzí 2,5 – 10,0 m uvádzame odporučené rozmery základov. V prípade iných rozmerov je možné vybrať primeranú hodnotu spomedzi susedných rozmerov. Výška brány neovplyvňuje veľkosť betónového základu. Rozmer základu je optimalizovaný na bezpečné a úsporné dimenzie s prihliadnutím na možnú zhoršenú kvalitu základovej pôdy v mieste montáže (takže nami doporučené rozmery sme mierne predimenzovali). Minimálne hĺbky základov sa s ohľadom na nezamŕzajúcu hĺbku pôdy odporúčajú voliť na 80 cm.
Základ je dimenzovaný na únosnosť konštrukcie brány z bežne používaných a nami preferovaných profilov (80x40x2mm, 60x40x2mm, 40x40x2mm).
Rozmery základu si, samozrejme, môžete upraviť podľa vašich konkrétnych požiadaviek, vždy je ale potrebné pamätať na: celkový rozmer brány, rozmer vodiacich vozíkov, priestor pre prípadný elektrický pohon brány (a s ním súvisiacu kabeláž), kvalitu základovej pôdy, dostatočnú protiváhu zadného základu (v prípade dlhých brán so šírkou prejazdu nad 6,5 m), minimálnu vzdialenosť vŕtania kotiev od okraja základu.
Text: Mgr. Art. Jana Ardanová Foto: Mgr. Art. Jana Ardanová Realizácia: Ing. Igor Mozolák a Mgr. art. Jana Ardanová
Za zváračské práce ďakujeme pánovi Miroslavovi Mozolákovi.
Komentáre