Rýľovanie pôdy
Zdroj: shutterstock.com

Rýľovať alebo nerýľovať? Neuveríte, ale túto tradičnú činnosť môžete aj vynechať

Máte už zrýľované zeleninové záhony alebo vás táto práca ešte len čaká? Bez rýľovania si mnohí nedokážu predstaviť ukončenie sezóny. Avšak, čoraz častejšie sa objavujú názory, že rýľovanie možno s pokojným svedomím vynechať. Rýľovať alebo nerýľovať? Čo môžete už túto jeseň urobiť inak?

Rýľovanie ako tradičná jesenná aktivita

Rýľovanie je procesom kyprenia pôdy, pri ktorom sa rýľ zapichuje do hĺbky cca 20 – 25 cm do zeme a následne sa hrudy prevracajú. Cieľom je rozbiť zhutnenú zem, zbaviť ju pozostatkov koreňov burín a cez zimu nechať premrznúť, aby sa výrazne eliminovala budúca generácia škodcov. Porýľovaná plocha sa už neupravuje hrabľami, na záhrade zostávajú hrudy, ktoré „spracuje“ dážď, sneh, mráz a vietor. Rýľovanie záhradkári využívajú aj na skvalitnenie pôdy zapracovaním organického hnojiva a minerálnych hnojív.

Rýľovanie pôdy
Zdroj: shutterstock.com

Tradičné rýľovanie je fyzicky náročná práca, ktorá dá majiteľom záhrad zabrať. Okrem toho, že sa zapotíte, musíte vystihnúť optimálne jesenné počasie a teploty. Pôda nesmie byť zamrznutá ani premokrená.

Výhody:

  • Prevzdušnenie pôdy
  • Pôda je prístupnejšia vode
  • Eliminácia buriny a škodcov
  • Zapracovanie organického/minerálneho hnojiva
  • Vhodné na ťažké ílovité pôdy

Nevýhody:

  • Fyzicky a časovo náročnejšia aktivita
  • Zásah do pôdneho ekosystému
  • Rýchlejšie odplavenie živín z pôdy

Bez rýľovania, a predsa úspešne? Je to možné!

Rýľovanie má  jasné ciele – prekypriť pôdu, zbaviť sa starých koreňov a škodcov, obohatiť pôdu o nové živiny. Prívrženci starostlivosti o záhrady bez rýľovania (metóda „no dig“) však majú iný názor. Vnímajú pôdu ako komplexný ekosystém, ktorý je pravidelným rýľovaním vážne narušený. Pôdu totiž obývajú mikróby, hmyz a drobné živočíchy, ktoré svojou činnosťou pôdu prevzdušňujú, zlepšujú jej štruktúru a prirodzene ju obohacujú o živiny.

Pri metóde bez rýľovania sa využíva veľké množstvo kyprého kompostu, sena, mulču a aktívne sa vysádzajú rastliny zeleného hnojenia (ďatelina, repka, pohánka, horčica). Na zastavenie rastu burín sa využívajú kompostovateľné mechanické prekážky, napríklad kartón.

Výhody:

  • Bez fyzicky náročného rýľovania
  • Ochrana ekosystému v pôde
  • Pôda sa skvalitňuje prirodzeným spôsobom

Nevýhody:

  • Veľké nároky na organické materiály a ich vrstvenie
  • Prístupu k starostlivosti o pôdu je celkovo odlišný

Príkladom, že rastliny rastú aj bez rýľovania, sú lesy, kde spadnutá organická hmota zostáva na mieste. Organický materiál sa prirodzene mení na životodarný humus a dážďovky pôdu prevzdušňujú najlepšie, ako vedia.

Dážďovka v pôde
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa rozhodnúť?

Svet záhradkárčenia je rozmanitý a plný názorov, pričom niektoré proti sebe stoja v ostrom kontraste. Staré metódy dopĺňajú nové, no s rovnakým cieľom – záhradkárčiť s čo najmenšou námahou a dobrým výsledkom. Ak si na metódu bez rýľovania netrúfate, ale máte každú jeseň veľké množstvo organického materiálu, vyskúšajte ju ako experiment na malej ploche, pozorujte výsledky a môžete získať cenné skúsenosti.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje