Krtonôžka obyčajná
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Postrach všetkých záhradkárov? Prečo sa vo vašej záhrade objaví krtonôžka a ako sa jej zbaviť

Krtonôžka obyčajná, medvedík obyčajný, šťúr. Tri rôzne pomenovania pre jeden hmyz - Gryllotalpa gryllotalpa. Nepríjemného škodcu, ktorého si v záhrade nepraje stretnúť žiaden záhradkár.

Galéria

Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná
Pavol Purgat

Zatiaľ čo v zahraničí existujú oblasti, kde je medvedík obyčajný na pokraji vyhynutia, na Slovensku sa mu pomerne darí. Najmä v oblastiach teplých a vlhkých, kde nebývajú tuhé zimy. Pre záhradkárov predstavuje postrach, ktorý im môže neúmyselne zničiť úrodu či okrasnú zeleň pestovanú roky.

Spojili sme sa s odborníkom Mgr. Pavlom Purgatom, PhD., z Ústavu krajinnej ekológie SAV, ktorý nám o tomto škodcovi prezradil viac a odporučil aj riešenia, ako si s ním poradiť.

Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná | Zdroj: istock.com

Čo všetko podstatné by mal vedieť každý záhradkár či pestovateľ o krtonôžke obyčajnej?

Medvedík obyčajný, alebo tiež krtonôžka obyčajná (vedecký názov Gryllotalpa gryllotalpa), je veľký druh hmyzu, patriaci medzi rovnokrídlovce, takže je príbuzný napríklad cvrčkom a kobylkám. Obýva takmer celú Európu, okrem jej najsevernejších častí, a zavlečený bol tiež do Severnej Ameriky.

Dosahuje veľkosť približne 4 až 6 cm, pričom samice sú väčšie ako samce. Žije takmer striktne pod zemou v rozsiahlych tunelových systémoch, ktoré mu okrem úkrytu slúžia aj na rozmnožovanie (samica znáša niekoľko stoviek vajíčok do podzemnej komory a potomstvo starostlivo opatruje), a tiež na zosilnenie samčieho cvrlikania, ktoré možno počuť za teplých letných večerov. Hĺbka tunelového systému medvedíka môže dosiahnuť viac ako jeden meter. Tunely hĺbi pomocou predného páru nôh, ktorý je veľmi silný a prispôsobený na hrabanie – ponáša sa na malé lopatky. Spomedzi hmyzu patrí k dlhovekým druhom, vyvíja sa približne dva roky.

Krtonôžka obyčajná
Krtonôžka obyčajná | Zdroj: istock.com

Podľa čoho si medvedík vyberie záhradu, v ktorej začne pôsobiť?

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu medvedíkovi našu záhradu zatraktívniť. V prvom rade ide o teplomilný druh hmyzu, takže osídľuje najmä nížiny a južnejšie časti Slovenska a vo vyšších pohoriach sa vyskytuje vzácnejšie. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje jeho výskyt, je vlhkosť, pretože prirodzene obýva najmä brehy riek, jazier, mokrade a vlhké lúky. Preto sa častejšie vyskytuje v záhradách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vody alebo sú podmáčané. Výborný zdroj vlhkosti v záhradách pre neho predstavuje pravidelné zavlažovanie a tiež hnojiská a kompostoviská. Práve s hnojom a kompostom sa medvedík často neúmyselne zavlečie do záhrady, hoci dokáže na kratšie vzdialenosti aj doletieť, napríklad zo susednej záhrady, či od brehu jazera alebo potoka, ak so záhradou susedí.

Krtonôžka obyčajná
Zdroj: istock.com

Existujú nejaké preventívne opatrenia, aby ku nám nikdy nezavítal?

Ak záhrada spĺňa väčšinu spomínaných požiadaviek pre výskyt medvedíka, je možné, že sa v nej skôr či neskôr zabýva. Pokiaľ sú pre neho priaznivé podmienky aj v blízkom okolí (napríklad blízkosť podmáčaných oblastí a vôd), tak do záhrady svojpomocne doletí. Je tiež možné, že si ho záhradkár prinesie s dovozom pôdy, hnoja alebo kompostu. Najväčšou prevenciou je preto nebrať tieto materiály zo záhrad, v ktorých je výskyt medvedíka už známy. K ďalším preventívnym opatreniam patrí používanie kompostéra s pevným dnom, ktorý medvedíkovi zabráni v prístupe, prípadne aspoň umiestniť kompostoviská a hnojiská do väčšej vzdialenosti od produkčnej časti záhrady.

Ak sa nám už v záhrade objaví, existuje šanca, že sa ho úspešne zbavíme, a teda nejakým spôsobom ho postupne vypudíme?

V prípade, že okolie záhrady poskytuje priaznivé podmienky pre život medvedíka, je veľmi problematické sa ho natrvalo zbaviť, keďže sa z okolia bude opätovne šíriť aj do samotnej záhrady. Pokiaľ ide o jednorazové dovezenie s pôdou alebo kompostom, môže byť jeho úplné odstránenie jednoduchšie.

Krtonôžka obyčajná
Kým krtonôžka dospeje, niekoľkokrát sa vyzlečie z kože | Zdroj: istock.com

Aké najväčšie škody nám môže medvedík napáchať?

Medvedík obyčajný patrí v našich podmienkach k významným škodcom poľnohospodárskych plodín. V prípade vyššieho výskytu môže percentuálny podiel strát na úrode vplyvom tohto druhu dosiahnuť až 20 %. Ako všežravý druh síce zlikviduje aj veľké množstvo pandráv chrústov a iného škodlivého hmyzu, avšak túto užitočnosť bohato vynahrádza likvidáciou koreňov a hľúz plodín, či už ich samotnou konzumáciou, alebo ničením pri hĺbení tunelov. Okrem zeleniny poškodzuje aj mladé rastliny viniča a mladé ovocné stromy a škodí aj v lesných škôlkach.

Kolujú rôzne záhradkárske rady o tom, ako sa možno medvedíka zbaviť. Ktoré postupy sú najúčinnejšie a overené?

Existuje množstvo postupov, ako s medvedíkom bojovať. Popri použití špecializovaných pesticídov v rôznej forme, je možné siahnuť po šetrnejších možnostiach pre prírodu, napríklad použití mechanickej zábrany (sieťky), ktorá mu znemožní prístup k pestovaným plodinám. Je tiež možné použiť parazitické hlísty (Steinernema carpocapsae), ktoré hmyz zabíjajú veľmi rýchlo a efektívne. Medvedíkovi tiež neprospieva hlboká orba a rýľovanie záhrady, preto je dobré pôdu pravidelne kypriť. Väčším množstvom vody ho možno z dier aj vyplaviť. Veľmi efektívnu pomoc v boji môžu záhradkárom poskytnúť prirodzení nepriatelia tohto hmyzu, ktorými sú rozličné druhy vtákov (dudky, sovy, sokoly, havrany), jašterice a drobné cicavce (piskory, ježe a veľké množstvo medvedíkov zahubí krt, ktorého však záhradkári tiež často nevidia radi).

Ako ale týchto pomocníkov v boji proti medvedíkovi dostaneme cielene do našej záhrady ?

Záhradkár môže prítomnosť týchto pomocníkov v záhrade podporiť vytvorením vhodných podmienok, napríklad zachovať pestrosť rastlín v záhrade a jej okolí (anglický trávnik je nepriateľom takmer všetkého života v záhrade, ideálne sú ovocné stromy, kry a lúčne byliny). Úkryty pre užitočné živočíchy poskytujú aj vybudované skalky a kopy vetiev a lístia, ktoré v nejakom rohu záhrady rozhodne neuškodia. Výskyt vtákov je možné podporiť inštaláciou hniezdnych búdok, vhodný typ je však dobré prekonzultovať s odborníkmi.

Mnohí ľudia sa medvedíka boja, pretože je pomerne veľký a na pohľad odpudivý. Môže človeku ublížiť?

Samotný medvedík, ak odhliadneme od spôsobených škôd, je pre človeka neškodný. Nebráni sa uhryznutím, takže človeku neublíži ani keď ho vezme do rúk, hoci často prekvapí silou predných nôh, ktorými sa snaží prehrabať z dlaní na slobodu. „Odpudivosť“ tohto zvieratka je samozrejme subjektívna, napríklad mňa vzhľadom skôr fascinuje, keďže jeho špecializácia na podzemný spôsob života je veľmi zaujímavá.

Je potrebné zdôrazniť, že aj takýto živočích zohráva dôležitú úlohu v prírode. Na Slovensku síce spôsobuje škody, pretože sa u nás vyskytuje hojne, avšak v severnejších častiach Európy môže byť situácia podstatne odlišná – napríklad v Dánsku je medvedík obyčajný ohrozený druh, v niektorých častiach Nemecka a Veľkej Británie je na pokraji vyhynutia. To predstavuje veľký problém, pretože tvorí dôležitú zložku potravy pre druhy vtákov živiace sa väčším hmyzom, ako je napríklad dudok chochlatý, strakoš kolesár, či niektoré menšie druhy sokolov. Preto, hoci nám často škodí, nemôžeme zabúdať, že je tiež súčasťou prírody okolo nás.

Text: Veronika Vandrašeková v spolupráci s Mgr. Pavlom Purgatom, PhD.
Foto: istock.com

  1. Pavel Farkaš says:

    Ďakujem za video, veľa rokov bojujem z medvedíkom, verím, že už budem mať pokoj 👏

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.