Dezinfekcia pôdy prírodným spôsobom
Zdroj: Shutterstock

Dezinfekcia pôdy metódou, ktorá nezabije používateľa

Je dobre známym a vedecky podloženým faktom, že väčšina pesticídov má škodlivé účinky na užitočné organizmy. Tiež aj dezinfekčné prostriedky pôdy čiastočne likvidujú hmyz žijúci v pôde, čo vedie k  narúšaniu biologickej rovnováhy.

Dôsledkom toho faktu je ďalšie zvýšenie nákladov na ochranu rastlín a vytváranie rezistencie škodcov voči účinným látkam. Okrem toho boli preukázané škodlivé účinky určitých účinných látok pesticídov na zdravie človeka. Čo vedie rastúcemu dopytu po zdravých potravinách, rastie i význam  ochrany pôdy a životného prostredia čo nás núti používať technológie založené na inovatívnych a prírodných materiáloch.

Aby bola zachovaná rovnováha nášho životného prostredia a aby sme mohli  ďalej šetrne využiť naše pôdy a udržať rodivosť, je potrebná zmena technologického myslenia.  K tejto odbornej úvahe sa blíži aj technické prispôsobenie sa expandujúcej kondicionácii pôdy mikrogranulami a tekutými prípravkami.

Životaschopnosť tejto technológie potvrdzuje stále viac výskumov

Výsledkom niekoľkoročnej vývojovej práce maďarsko-rakúskej spoločnosti bol produkt na úpravu pôdy SoilTonic, ktorého účinná látka bola nanesená na zeolitové granule v súlade s potrebami ekologizácie trhu, zreteľom na pitnú vodu a ďalších environmentálnych potrieb. Pri príprave použitia aj na iné účely bola tiež pripravená kvapalná emulzná formulácia.

Účinnou látkou je rastlinný extrakt prírodného pôvodu. Výsledkom čoho je prípravok potrebné na úpravu pôdy vo forme prírodných zlúčenín. Neobsahuje škodlivé látky pre človeka, zvieratá pôdnym organizmom a hlavne zdrojom pitnej vody. Účinok úpravy pôdy sa pripisuje rastlinným terpénom, ktoré sú obsiahnuté v prípravku. Ide o dlho známu skupinu zlúčenín, ktorá významne ovplyvňuje faktory zodpovedné za toleranciu stresu, čím zabraňuje ešte väčším ekonomickým škodám.

Výsledkom jej účinku bude aj dynamickejší rast rastlín, účinnejší príjem živín a vyšší výnos. Zvyšuje sa fotosyntéza, syntéza bielkovín a transport živín do buniek. Produktivita skúmaných plochách ukázala významný rozdiel v porovnaní s kontrolou. Zemiaky boli bez poškodenia s drôtovcami, podobne ako koreňová zelenina.

Mladé zemiaky rastúce v pôde
Zdroj: Shutterstock

Zeolit, ako nosič v SoilTonic G, zohráva sekundárnu úlohu, primárnym faktorom sú špeciálne rastlinné prírodné zlúčeniny ktoré udržujú pôdnych škodcov od kultúrnych rastlín ďaleko. A s tým dokáže SoilTonic G udržať čisto pôdy pred kukuričiarom, drôtovcom, a rôznym pandravám. Zlepšujúce vlastnosti pôdy, vďaka mletému zeolitovi sú už dlhodobo známe. Vďaka svojmu iónomeničovému účinku je vhodné na to, aby poskytlo rastline potrebné základné (essenciálne) prvky v pôde, pomocou ktorých dokážeme odstrániť aj choroby z nedostatku živín, pričom sa zlepšujú aj nutričné hodnoty rastlín.

Vďaka svojej pórovitej štruktúre zeolit zlepšuje priepustnosť vzduchu a vody hutnejších pôd. Sú schopné uvoľniť vodu v teple, pričom v noci absorbujú vodu, takže zohrávajú veľkú úlohu aj vo vodnom hospodárstve. Pri použití SoilTonic G sa do pôdy dostáva aj prírodný draslík, kremík, horčík, vápnik, mangán a zinok, a to priamo ku osivu.

SoilTonic E je emulzia, ktorá je tekutou formuláciou SoilTonic-u, ktorá je odporúčaná v kultúrach, kde bola technológia prispôsobená kvapalným pôdnym kondicionérom. Úspešne sa môže používať počas pestovania plánt a priesad, pri zakladaní sadov. Používa sa pred zberom zemiakov alebo koreňovej zeleniny približne 3 týždne aby sa neobjavili pred zberom pandravy a drôtovce.

Odporúčaná technológia

SoilTonic G a SoilTonic E je možné použiť v akejkoľvek poľnej alebo záhradníckej plodine, či v ovocnom sade. Dávka SoilTonic G je 10g / 10m2 pri sejbe vy aplikované priamo k osivu, sadivu prípadne pri výsadbe ku sadenicami.

Odporúčaná dávka SoilTonic E je 10ml / 10m2, ktorá sa aplikuje tiež priamo na osivo, sadivu resp. ku sadenici, alebo tri týždne pred zberom na hotové rastliny. Pri aplikácii sa riedi vodou. Odporúčané množstvo vody na 1 m2 pôdy je okolo 10 – 20 litov. V letnom období sa aplikujú už na veľké rastliny na odpudenie škodcov napríklad na zemiaky, cibuľu alebo koreňovú zeleninu.

Mladá mrkva rastúca v pôde
Zdroj: Shutterstock

Na sadenice, novo vysadené stromy a kríky sa odporúča 10 litrov vody + 0,1 liter SoilTonic E. Pri infekcií drôtovcami sa odporúča vyššia dávka. V prípade závažnej infekcie, ak je počet jedincov drôtovca 4 – 8 na meter štvorcový, je potrebné striedanie plodiny, prípadne by sa odporúčalo siať jednoročné strukoviny (hrach), ktorý je menej náchylné na poškodenie drôtovcami, ale tiež ošetriť SoilTonic G spolu s BORA.

Rastlinný extrakt v SoilTonicu má šetrný účinok na prospešné živé organizmy v pôde napr. na dážďovky. A keďže v pôde nezanecháva žiadne škodlivé zlúčeniny, jeho použitie je plánované na dlhodobý horizont.

Viac informácií na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje