jarná sejba
Galéria (6) Zdroj: istock

Je najvyšší čas pripraviť pôdu na jarnú sejbu! Ako na to?

Tohtoročný február je veľmi netypický, skôr sa podobá už na začiatok jari. Dni sa predlžujú, cibuľové kvety sa pomaly, ale isto vynárajú z hliny. Na niektorých stromoch sa objavujú púčiky. Je najvyšší čas pripraviť záhradu na jarnú sejbu.

Galéria

organický kompost
hrabanie lístia
semená rastlín
jarná sejba
jarná sejba

Pripravte si pôdu na výsev

Ak vo vašej záhrade nie je pôda zamrznutá, môžete začať s jej kultiváciou. Pôdu po zime urovnajte hrabľami, pridajte potrebné množstvo hnojiva – uprednostnite organické, jemne ho zapravte do pôdy. Ako organické hnojivo použite maštaľný hnoj, kompost, zelené hnojenie, substráty na báze zeminy, piesku, produkty z kôry a drevín či listovku. Myslite na to, že nedostatok organickej hmoty v pôde znižuje kvalitu úrody.

Vrchná vrstva pôdy, teda horné 3 až 4 centimetre, by mala mať jemnú štruktúru, prekyprite ju, hlbšie je potrebná pevnejšia pôda, ktorá zabezpečí dobrý prístup vody ku koreňom rastlín. Odborníci odporúčajú pripravenú pôdu zakryť čiernou fóliou, ktorá pôdu prehreje a ochráni pred nadmernou vlhkosťou.

hrabanie lístia
Zdroj: istock

Aké druhy zeleniny potrebujú organické hnojenie?

Organické hnojenie si vyžaduje kapusta, karfiol, kel, kel ružičkový, paprika, rajčiak, baklažán, uhorka, tekvica, rebarbora, špargľa a zeler.

Stredne náročné na hnojenie sú mangold, pór, čakanka šalátová, fazuľka, paštrnák a špenát. Tieto nepotrebujú priame hnojenie, ak ste pôdu hnojili pred zimou alebo pri pestovaní predplodiny. Niektoré druhy zeleniny neznášajú priame hnojenie maštaľným hnojom.

Náš tip: Ak nie ste si istí, či a v akom množstve hnojiť, dajte si vopred urobiť rozbor pôdy. Prehnojenie je rovnako nebezpečné ako nedostatok živín v pôde, neraz ešte viac. Ak je to potrebné, použite aj priemyselné hnojivá – optimálne pomaly rozpustné, ale len v nevyhnutných množstvách.

organický kompost
Zdroj: istock

Pôdu nechajte odpočinúť a pripravte si semená

Takto pripravenú pôdu nechajte odpočinúť asi dva až tri týždne, aby sa do nej vstrebali živiny z hnojenia. Teraz je správny čas na kontrolu a prípravu semiačok. Odstráňte poškodené a staré semiačka. Všetky semiačka, ktoré plánujte zasadiť si poukladajte do škatúľ podľa dátumu výsevu. Bude sa vám omnoho jednoduchšie pracovať a automaticky budete vedieť, čo treba v najbližších dňoch zasadiť.

Skoré druhy zeleniny

Po tomto období, ak je teplota pôdy vyššia ako 5 až 10 stupňov, môžete priamo vysievať najskoršie druhy zeleniny: štiav, špenát, mangold, kôpor, mrkvu, petržlen, paštrnák, cibuľu, reďkovku, hrach. Ešte pred sejbou povytŕhajte všetku burinu, ktorá za ostatné obdobie v pôde vyrástla, aby nebrala živiny plodinám.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje