image 49927 25 v1
Galéria (5)

Ako ošetrovať zeleninu v auguste?

Každý záhradkár vie, že ak chce mať dobrú úrodu, musí do nej investovať veľa času i energie. Aj v auguste by ste mali venovať pozornosť ošetrovaniu a starostlivosti o rastlinky v záhrade. Ako sa treba starať o zeleninu v priebehu najhorúcejšieho letného mesiaca – v auguste?

Galéria

Ako ošetrovať zeleninu
Ako ošetrovať zeleninu
Ako ošetrovať zeleninu
Ako ošetrovať zeleninu

Kyprenie, vlaha, ochrana proti chorobám a škodcom

Počas augusta je najdôležitejšie kyprenie s ničením buriny, dostatočné zavlažovanie a ochrana rastlín proti chorobám a škodcom. Všimli ste si, že na rajčiakoch, uhorkách, tekviciach, slnečniciach, či iných druhoch rastlín, ktoré ste si zasadili zospodu usychajú listy? Je to prirodzené, ale možno neviete, že práve suché listy môžu byť zdrojom chorôb. Stačí ich jednoducho priebežne odstraňovať. Pri pestovaní rajčiakov odstraňujte aj výhonky v podpazuší, ktoré by zbytočne čerpali živiny z kvitnúcich a už rodiacich hlavných častí rastliny.

Kyprenie pôdy ako úloha č. 1

V tomto období je potrebné pôdu pravidelne prevzdušňovať a zbavovať burín. Ak máte väčšiu plochu, oplatí sa investovať do plečky a až potom pookopávať motykou. Ktoré rastliny sú najviac ohrozené burinou? Treba si uvedomiť, že burina oberá zasadené rastlinky o cenné živiny a vlahu. Taktiež môže šíriť rôzne choroby a môžu byť na nich škodcovia. S burinou nenarobíte nič iné, len ju treba dôsledne povytŕhať. Najohrozenejšie burinou sú rastlinky, ktoré ste priamo siali do pôdy. Samozrejme, ak je sucho treba dbať o dostatok závlahy.

Čo robiť s odrodenou rastlinou?

Plod nie je jediná časť rastliny, ktorú môžete po odrodení zužitkovať. Zdravé zvyšky rastlín by bolo škoda vyhodiť. Prečo? Môžete ich použiť do kompostu. Každú vrstvu rastlín zasypte vrstvou zeminy. Ak je veľmi sucho, je vhodné kompost zaliať vodou a dobre poprevracať staršiu časť kompostoviska. Novú nechajte pracovať.

Čo, ak sú napadnuté chorobou a/alebo škodcami?

Od obdobia kvitnutia nie je vhodné používať chemickú ochranu, len výnimočne. Ak chcete mať kvalitné bio produkty, mali by ste sa v prvom rade zamerať na prevenciu. Poškodenie mladých rastlín škodcami znižuje, ak na výsev použijete morené alebo inkrustované osivo. Samozrejme, v auguste, keď už máte väčšinu zeleniny vyrastenú, je takáto rada takmer bezpredmetná, ale hodí sa určite do ďalších rokov.

Oplatí sa používať feromónové a optické lapače, aby ste vedeli, akí škodcovia a či sa vyskytujú vo vašej záhradke. Tieto lapače ich zároveň ničia. Ak sa premnožili, alebo máte choré rastliny, liečbu prípravkami v tejto fáze používajte len vtedy, aj je to nevyhnutné – vyberajte z povolených prípravkov a nezvyšujte ľubovoľne dávky. Vždy je zdravšie, chorú rastlinu odstrániť, ako použiť chemikálie, ktorými zasiahnete aj zdravé rastliny.

Článok o chorobách a škodcoch, ktorí najviac škodia zelenine v letnom období prinesieme v článku o pár dní.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.