Chcete sa o pôde vo vašej záhrade dozvedieť niečo viac? Analyzujte ju pomocou vzorky kalu

Analýza pôdy

Vedieť si svojpomocne zanalyzovať a následne vylepšiť pôdu nie je jednoduché. Ukážeme vám, ako pomocou vzorky kalu možno o pôde zistiť niečo viac.

Na vzorku kalu potrebujete väčší zavárací pohár s viečkom na uzatvorenie, polievkovú lyžicu a trochu vody. Pohár naplňte záhradnou pôdou, vodou, uzavrite viečkom a poriadne ním zatraste. Napriek tomu, že výsledok je zozačiatku zakalený, dá vám väčšiu predstavu o vašom type pôdy. V závislosti od veľkosti a hmotnosti, častice klesajú rôznymi rýchlosťami a ukladajú sa na dne pohára. V závislosti od hrúbky usadenej vrstvy môžete vidieť vzťah medzi komponentmi.

  • Hrubšie zrnká piesku sa ukladajú do spodnej vrstvy už po niekoľkých minútach.
  • Častice jemného ílu zostávajú v roztoku dlho.
  • Hlina má tendenciu zafarbiť vodu na červenkasto.
  • Humus sfarbuje vodu na čierno (čím je voda tmavšia, tým viac humusu je v pôde).

Vyhodnotenie: V ťažkej pôde (napravo) zostali častice jemného ílu dlho v suspenzii a vodu zakalili do žltkastej farby. Tmavá farba vody (naľavo) naznačuje vyšší obsah humusu v pôde, ktorá je niečo medzi ílovitou a piesočnatou pôdou. Zvyšky rastlín z pôdy zostali plávať na hladine.

Text a video: Jana Komadelová

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.