Pestovanie uhoriek na opore
Galéria (10) Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie uhoriek na opore – prečo je takýto spôsob výhodnejší a čom tým môžete získať?

Pri pestovaní domácej zeleniny sa stretneme s rôznym odporúčaniami. Niektoré rady sú vydarenejšie, ďalšie sa ponášajú na experiment s neistým výsledkom. Pestovanie uhoriek na opore však patrí k tým osvedčeným, s ktorým sa spája množstvo výhod. Ak ste doteraz váhali a pestovali uhorky voľne na pôde, nasledujúce tipy vás možno inšpirujú k zmene.

Galéria

Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore
Pestovanie uhoriek na opore

Starostlivosť o uhorky pestované na opore je jednoduchšia a prehľadnejšia

Pestovanie šalátových uhoriek vo fóliovníku sa tradične spája s vyväzovaním a potrebou opory pre ťahavú a pomerne robustnú rastlinu. V prípade uhoriek nakladačiek, ktoré sa pestujú v hriadkach na záhrade, často vídať, ako rastú voľne a plazia sa po zemi. Majú však úponky, vďaka ktorým sa dokážu prichytávať a šplhať po rôznych oporách, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Nie sú pritom vôbec vyberavé. Môžu to byť koly, jednoduché drôtené siete, drevené pergoly, ale aj obyčajný, no dostatočne silný špagát zachytený medzi dvoma pevnými bodmi. Prečo uhorky pestovať na zvislej alebo šikmej opore? Čo tým môžete získať?

  • Úspora miesta – Uhorky, ktoré sa ťahajú po opore smerom nahor nezaberajú toľko miesta na zemi. Je to praktické riešenie nielen v menších záhradách, ale aj pri kvetináčovom pestovaní uhoriek na balkóne.
  • Lepšie prevzdušnenie a nižšie riziko chorôb – Uhorky majú síce vyššie nároky na vodu, no veľa vlhkosti zvyšuje riziko hubových ochorení (napríklad pleseň uhorková). Listy po daždi na opore nezostanú dlho zmáčané a omnoho rýchlejšie preschnú.
  • Jednoduchšia starostlivosť – Uhorky by sa mali zalievať ku koreňom, nie na listy, čo je pri pestovaní bez opory ťažko zrealizovateľné. Pri pestovaní na opore máte ku koreňom pohodlný prístup.
  • Kvalitnejšie plody – Plody budú rovnomerne vyfarbené, keďže sa im dostane viac kontaktu so slnečnými lúčmi. Na opore rastú voľne, bez utlačenia, deformovania a rizika skorého zahnívania. Sú tiež menej ohrozené škodcami vyskytujúcimi sa na zemi.
Pestovanie uhoriek na opore
Vzdušnosť vertikálneho pestovania a polievanie priamo ku koreňom znižuje riziko hubových ochorení a zahnívania plodov. | Zdroj: shutterstock.com
Má pestovanie uhoriek na opore aj nejaké nedostatky? Okrem investície do materiálu na opory a potreby času na včasnú realizáciu nie sú žiadne zásadné. Určite však myslite na zabezpečenie ľahkého prístupu k visiacim plodom. Opory, ktoré vydržia viac ako jednu sezónu si budú vyžadovať na jeseň ošetrenie, aby sa na nich nepreniesli prípadné patogény do ďalšej sezóny.

Jednoduché opory pre uhorky do záhrady

Pri pestovaní uhoriek na záhrade máte pri realizácii opory pomerne voľnú ruku. K osvedčeným riešeniam patrí staršie plotové pletivo, drevené koly, kovové tyče či siete s veľkými okami. Využiť môžete dokonca i starý rebrík rozpílený na niekoľko častí. Vynaliezavosti sa medze nekladú. Dôležité je rozhodnúť sa, či chcete uhorky viesť kolmo na zem alebo pod uhlom – šikmo.

Aj tá najjednoduchšia konštrukcia by mala byť dostatočne stabilná (voči vetru a tiaži rastlín), aby ste uprostred hlavnej sezóny nemuseli ratovať zrútené a polámané uhorky.

Pestovanie uhoriek na opore
Jednoduchá vertikálna sieť pre uhorky. | Zdroj: shutterstock.com
Pestovanie uhoriek na opore
Praktická „strechová konštrukcia“ pre pestovanie uhoriek. | Zdroj: shutterstock.com
Pestovanie uhoriek na opore
Ďalší tip, ako vytvoriť vertikálnu oporu pre popínavé uhorky. | Zdroj: shutterstock.com
Pestovanie uhoriek na opore
Menej kontaktu s pôdou a vlhkosťou znamená zdravšie, rovnomernejšie a menej deformované plody. | Zdroj: shutterstock.com

Uhorky vo vyvýšenom záhone alebo v kvetináči

Na menších pestovateľských plochách je opora pre ťahavé uhorky priam nevyhnutnou požiadavkou. Ak si pestujete zeleninu na balkóne alebo vo vyvýšených záhonoch, každý ušetrený centimeter sa počíta. Uhorky bez opory zaberajú veľa miesta, no ak sa budú ťahať smerom nahor, problém je okamžite vyriešený. Už pár mladých rastlín sa po niekoľkých týždňoch starostlivosti zmení na zelenú „džungľu“ plnú listov a neskôr začnú postupne pribúdať utešené uhorky na okamžitú domácu spotrebu a možno aj na niekoľko sterilizovaných pohárov do zásoby.

Pestovanie uhoriek na opore
Tip, ako priestorovo úsporne dopestovať uhorky vo vyvýšenom záhone. | Zdroj: shutterstock.com
Pestovanie uhoriek na opore
Aj neveľký vyvýšený záhon môže vyprodukovať bohatú úrodu uhoriek. | Zdroj: shutterstock.com
Pestovanie uhoriek na opore v kvetináči
Ani pred pestovaním uhoriek v kvetináči nemusíte mať obavy. | Zdroj: shutterstock.com

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.