Ako ochrániť priesady pred škodcami a chorobami?
Galéria (5)

Ako ochrániť priesady pred škodcami a chorobami?

Podobne ako v prípade nášho zdravia, aj o zdravie rastlín by sme mali dbať v prvom rade preventívne. Čo to znamená? Chrániť alebo vyberať si semiačka s nižším rizikom ochorení a starať sa o priesady tak, aby sme výskyt chorôb a škodcov minimalizovali.

Galéria

Ako ochrániť priesady - iStock-639426686
Ako ochrániť priesady - iStock-882306124
Ako ochrániť priesady - iStock-925966302
Ako ochrániť priesady - iStock-963834258

Prevencia na prvom mieste

Najlepší spôsob, ako chrániť sadenú zeleninu pred chorobami a škodcami je prevencia. Tú môžeme dosiahnuť výberom kvalitného osiva už pred sejbou a dezinfekciou priestorov, v ktorých priesady budeme pestovať. Nezabudnime na dezinfekciu používaného náradia.

pestovanie priesad

Morenie a inkustovanie osiva

Aké osivo si vybrať, ak chceme plánovanú úrodu vopred ochrániť? Vyberajme si osivo, ktoré je morené alebo inkustované. Čo to znamená? Na povrch osiva je nanesená tenká vrstva účinnej látky, ktorá zabezpečuje lepší zdravotný stav klíčiacich rastlín. Na tento účel najčastejšie využívajú fungicídy, ktoré bránia rozmnoženiu a rastu plesní. Na morenie sa používajú aj insekticídy, ktoré chránia rastliny v počiatočnom štádiu pred škodcami živočíšneho pôvodu. Ak sa pridáva do moridla aj farbivo, hovoríme, že osivo je inkustované a na prvý pohľad možno rozoznať, že je chemicky ošetrené.

Najčastejšia choroba priesad

Najčastejšou chorobou pri pestovaní priesad je padanie klíčiacich rastlín. Ak zistíme túto chorobu, v prvom rade by sme mali obmedziť zavlažovanie, intenzívne vetrať a ošetriť priesady registrovanými
prípravkami.

pestovanie priesad

Nepestujme na parapete

Pestovanie na parapete okien vyzerá ako skvelý nápad, ktorý je veľmi zaužívaný, ale nie je to najvhodnejšie riešenie. Prečo? Pretože radiátory, ktoré sú umiestnené pod parapetom vytvárajú pre mladé rastlinky alebo ešte len semiačka neprirodzenú klímu. Aj keď si myslíme, že tým klíčiacej rastlinke pomôžeme, neraz robíme len horšie. Teplo zospodu a suchý vzduch je opak toho, čo potrebujú.

Dôležité osvetlenie

Veľký vplyv na kvalitu priesad má aj osvetlenie. Ak ho majú rastlinky málo, ťahajú sa do výšky a ich stonky nehrubnú. Kvalitne dopestovaná priesada vhodná na rýchlenie – teda umiestnenie do fóliovníka, skleníka alebo pareniska, potrebuje silnú a pružnú stonku, husté olistenie a bohatý koreňový systém.

pestovanie priesad

Kam a kedy vysadiť priesady?

Priesady, ktoré dopestujeme v tomto období je treba umiestniť do chránených priestorov. Nimi sú vykurované alebo nevykurované skleníky a fóliovníky, alebo pareniská. „Termín výsadby závisí od termínu sejby, presádzania, spôsobu predpestovania priesad, od pestovaného druhu, odrody a od teplotných podmienok v priestoroch, kde sa priesady pestujú a vysadia,“ konkretizuje odborníčka na pestovanie zeleniny, profesorka Magdaléna Valšíková-Frey.

Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje