Žltnutie listov
Galéria (7) Zdroj: istock.com

9 dôvodov, prečo žltnú listy vonkajších rastlín

Všetci vieme, že keď rastlinám žltnú listy, zvyčajne ide o problém alebo signál, že im niečo chýba. Žltnutie listov vonkajších rastlín súvisí s chlorózou, príznakom spôsobeným nedostatkom chlorofylu. Tento pigment nielenže dáva listom zelenú farbu, ale je nevyhnutný pre fotosyntézu.

Galéria

Žltnutie listov
Žltnutie listov
Žltnutie listov
Žltnutie listov
Žltnutie listov
Žltnutie listov

Existuje niekoľko dôvodov, prečo dochádza k chloróze – na vine môžu byť aj choroby a škodcovia. Žlté listy bývajú tiež znakom normálneho procesu starnutia rastliny. Aké sú najčastejšie príčiny žltnutia listov vonkajších rastlín? Čo môžete proti tomu spraviť?

Nedostatok svetla

Pre fotosyntézu je rozhodujúce svetlo. Ak rastlina nemá dostatok slnečného svetla, jej listy vyblednú. Skontrolujte, aké má vaša chorá rastlina svetelné požiadavky, aby ste zistili, či nie je nevhodne umiestnená. Možno potrebuje úplné slnko alebo naopak, potrebuje polotieň.

Pri rastlinách v kvetináčoch je náprava jednoduchá, stačí ich premiestniť tak, aby im podmienky plne vyhovovali. Pri rastlinách zasadených v zemi je to náročnejšie. Všímajte si tiež či rastlinu, ktorá potrebuje veľa slnka, netieni neďaleký strom alebo ker – potom je ho potrebné orezať. Ak ju tieni múr a vyžaduje plné slnko, rastlinu musíte presadiť na slnečnejšie miesto.

Nedostatok vody

Žlté listy sú často znakom nedostatočného zalievania. Na žltnutie listov netreba, aby rastlina trpela suchom dlhý čas, neraz stačí niekoľko horúcich dní. Vtedy stráca svojimi listami viac vlhkosti, ako sú korene schopné absorbovať.

Plodiny zalievajte pomaly a dostatočne, podľa potreby zálievku opakujte, aby bola pôda rovnomerne vlhká.

Žltnutie listov
Zdroj: istock.com

Prebytočná voda

Aj nadmerné zalievanie môže mať rovnaký výsledok. Pôdy so slabou drenážou, napríklad hlinité pôdy, sa po daždi môžu premáčať a upchať. V takomto prostredí korene rastlín nedokážu dýchať, môžu sa poškodiť. Výsledkom je žltnutie a hnednutie listov a stoniek.

Nevysádzajte rastliny na miesta so slabým odtokom, prípadne pred výsadbou upravte pôdu. Ďalšou možnosťou je pestovanie zeleniny a okrasných rastlín vo vyvýšených záhonoch.

Nedostatok živín

Dusík je najdôležitejšou živinou, ktorá súvisí so žltnutím listov, ale v pôde môžu chýbať aj iné živiny: železo, mangán alebo zinok.

Najspoľahlivejším riešením je pôdny test. Takto získate presné informácie o obsahu živín a o tom, ktoré potrebujete doplniť.

Žltnutie listov
Zdroj: istock.com

Vysoké pH pôdy

Zožltnutie listov môže spôsobiť aj pôda, ktorá je pre rastlinu príliš zásaditá. Alkalická pôda priamo súvisí s nedostatkom živín. V pôde s pH nad 7 je železo menej rozpustné, a preto pre rastliny horšie dostupné. Plodiny s vysokou potrebou železa, napríklad čučoriedky, rododendrony a azalky, potrebujú kyslú pôdu, aby mohli absorbovať dostatok železa.

Opäť je najlepším pomocníkom test – tentokrát zameraný na pH pôdy. PH pôdy znížite pridaním síry.

Priveľa hnojiva

Ak listy pôsobia na pohľad ako spálené, najčastejšie to znamená, že ste použili priveľa hnojiva. K poškodeniu môže dôjsť dvoma spôsobmi: keď rozpustné soli v hnojive odvádzajú vlhkosť z koreňov alebo vtedy, keď na listy vylejeme granule hnojiva či tekuté hnojivo. Nie všetky rastliny sú rovnako citlivé, horúce a suché počasie zvyšuje škody.

Aby ste tomu zabránili, pri použití granulovaných hnojív nezabudnite rastliny okamžite zaliať, nech sa na listoch nehromadia žiadne granule. Alebo použite organické hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré je menej koncentrované ako anorganické hnojivo.

Plesňové alebo bakteriálne choroby

Ak pestujete paradajky, mali by ste ich pozorne sledovať kvôli dvom plesňovým chorobám, ktoré začínajú žltými listami a nakoniec rastlinu zabijú: skorá pleseň a fusáriové vädnutie.

Ranná pleseň začína škvrnami, ktoré majú žltú farbu, neskôr sa zlúčia. U paradajok postihnutých vädnutím listy žltnú často iba na jednej strane rastliny.

Akonáhle si všimnete tieto príznaky, nezostáva nič iné ako rýchle odstránenie a zničenie rastlín.

Aby ste sa vyhli týmto chorobám, vyberajte si odolné odrody a dodržiavajte správnu hygienu záhrady. Myslite na to, že patogény v pôde prezimujú mnoho rokov.

Žltnutie listov
Zdroj: istock.com

Poškodenie hmyzom

Poškodenie viacerými druhmi hmyzu spôsobuje žltnutie listov, najmä na zelenine. Častými vinníkmi sú roztoče pavúkovité a molice.

Aj keď nemusia zabiť rastlinu, je nevyhnutné monitorovať ich výskyt, aby ste mohli včas prijať ochranné opatrenia.

Žltnutie listov
Zdroj: istock.com

Normálne starnutie

Listy, ktoré žltnú a následne opadnú – najmä staršie listy v spodnej časti rastliny – sú zvyčajne bežnou prirodzenou súčasťou procesu starnutia. Všetko závisí od frekvencie a počtu listov, ktoré sa takto menia. Pár žltých listov na zrelých rastlinách nie je nič, čoho by ste sa mali obávať.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Janka says:

    Dobry den.Možem vas poproasiť o radu ked su takéto horučavy kedy je dobré alebo lepšie polievať zelaninu.Uhorky,rajciny a jahody tekvicu.dakujem vám za radu.

  2. Kostadin Kostadinov says:

    Ja polievam večer okolo 19h-20h a to by malo byť najlepší čas na polievania

  3. Šišmiš says:

    Polievať je lepšie skoro ráno ,zem je chladná a voda zásobuje rastlinu celí deň. Večerné polievanie pomáha sliziakom rýchli presun po záhrade a obžieranie všetkého čo im príde do cesty.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje