Ako mať pod kontrolou drôtovce, ktoré ničia zemiaky, mrkvu, cibuľu a šalát?
Všimli ste si vo vašej zeleninovej záhradke štíhlych dlhých červov žltej, oranžovej alebo hnedočervenej farby? Týmto škodcom, ktoré majú tri páry nôh tesne za hlavou, hovoríme drôtovce. Žijú v pôde a najviac si pochutnajú na zemiakoch, mrkve, cvikle, ale chutí im tiež kukurica, cibuľa, cukrová repa a šalát.
Drôtovce sú dlhé približne 3 až 4 centimetre, ich telo sa leskne. Keďže žijú v pôde, najčastejšie útočia na klíčiace semená, korene, cibule a hľuzy rastlín. V koreňoch či hľuzách vytvárajú chodbičky. Poškodené plodiny spozorujete jednoducho – krátko po napadnutí drôtovcom vädnú a uhýnajú. Takéto rastliny ihneď vyberte. Je pravdepodobné, že v nich nájdete aj škodcu. Pri výraznejšom zamorení si všimnete nerovnomerne rastúce, slabé a tenké plodiny. Vtedy je najlepším riešením rastliny vytrhať, škodcu zničiť a vysadiť nové.
Životný cyklus drôtovca
Červy – drôtovce sú larválnym štádiom čiernych chrobákov – kováčikov, dlhých asi 1,5 centimetra i viac. Majú obdivuhodnú schopnosť: Ak sa dostanú do polohy na chrbte, vedia sa bez pomoci prevrátiť naspäť, do správnej polohy. Larvy drôtovcov a dospelí jedinci prezimujú v pôde. Na jar sa samičky vynoria z pôdy a kladú vajíčka. Za dva až štyri týždne sa vyliahnu mladé larvy, ktoré hľadajú v pôde potravu. Larvy takto žijú neuveriteľných dva až šesť rokov. Väčšinu plodín ničia skoro na jar. Koncom leta sa objavujú dospelí chrobáci, ktorí sa vyvinú zo zakuklených lariev. Tvoria jednu generáciu ročne, pričom ich životný cyklus je jeden až šesť rokov.
Ako mať drôtovce pod kontrolou?
Existuje niekoľko ekologických spôsobov, ako bojovať proti drôtovcom. Tu sú základné tipy:
- Dôkladné okopávanie, prípadne rýľovanie pôdy do hĺbky 15 až 20 centimetrov vytvára nepriaznivé podmienky pre kladenie vajíčok drôtovcov. Navyše, všetky štádia tohto škodcu vystavuje preň nepriaznivým poveternostným podmienkam a prírodným nepriateľom.
- Podporte kŕmidlami vtáctvo v záhrade. Vtáky sú schopné z pôdy vytiahnuť veľké množstvo škodlivých červov.
- Striedajte plodiny. Striedanie plodín je hlavnou taktikou ekologického pestovateľa zeleniny, pretože pomáha prirodzene znížiť množstvo problémov so škodcami i ochoreniami, ktoré vedú k používaniu pesticídov.
- Skvelou pascou na drôtovce sú zemiaky. Prekrojte zemiaky na polovicu a stredom prestrčte paličku. Zemiaky vložte asi 2,5 centimetra do pôdy tak, že palica bude stáť zvisle ako rukoväť. Po jednom alebo dvoch dňoch pasce vytiahnite a drôtovce zneškodnite.
- Ak pri výsadbe plodín do pôdy aplikujete prospešné nematódy ENTONEM, napadnú a zničia vyvíjajúcich sa škodcov v pôde. Existujú aj ďalšie práškové či tekuté biologické prípravky, ktoré zaberajú proti tomuto nepríjemnému škodcovi.
- Dobrým zvykom je pred sadením do pôdy pridať štartovacie hnojivo, ktoré podporí tvorbu koreňového systému. Podporuje kvalitu pôdy, tým pádom aj úrodu, navyše má vplyv aj na pôdnych škodcov.
- Pôdne zmáčadlá obsahujúce insekticíd pyretrín by sme mali používať iba ako poslednú možnosť, navyše je účinný len to istej miery.
Náš tip: Ak je to možné, plodiny, najmä hľuzy vysádzajte do pôdy až vtedy, keď sa pôda prehreje. Larvy uprednostňujú chladnú pôdu a keď teplota stúpa, zahrabávajú sa hlbšie do zeme.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Veľmi slabý a nekonkrétny návod na problém, s ktorým zápasia záhradkári celého Slovenska. Veta „Existujú aj ďalšie práškové či tekuté biologické prípravky, ktoré zaberajú proti tomuto nepríjemnému škodcovi“ nič konkrétne nepovedala. Nečudujem sa tomu, obrátila som sa na ÚKSUP, dostala som vyhýbavú odpoveď, bez konkrétneho návodu akými prostriedkami ísť na drôtovcov. Chytať ich na návnadu prekrojených zemiakov môžete vtedy, keď máte 10 koreňov. Asi sa to dá dosiahnuť iba tak, že niekoľko rokov na ploche zemiaky nepestujeme. Ani odporúčané postreky proti pásavke zemiakovej nie sú účinné. Že by zámer, nepestovať ale nakupovať?! Veď ani vlastnú sadbu už nemáme, iba dovoz.. Ťažký problém, rozumieme kde to smeruje…
Najúčinnejším prostriedkom na ničenie drôtovca je účinný rotavator.Mal som ich veľa, ale už nemám.Kultiváciou pôdy sa ničia
Tie rady v článku sú len kozmetické, drôtovca sa nedá len tak zbaviť, ledaže by ste prestali pestovať zemiaky a koreňovú zeleninu na 10 rokov a potom vám aj tak prilezie od suseda.
Na drôtovca sa dá použiť prípravok Force 1,5 G, ktorý sa používa na likvidáciu lariev kukuričiara koreňového a aplikuje sa do pôdy pri výseve rovno do riadkov. Bohužiaľ bežný človek sa k nemu len tak nedostane, lebo je určený pre veľkofarmárov a vo vreciach ho asi kupovať nebudete.
Ja mám velmi dobré skúsenosti s nehaseným prahovým vápnom.
Na jeseň po zobratí úrody, posypať pôdu uvedeným vápnom a zapraviť do pôdy.
dobre je najar zapravit do pody dusikate vapno