Tieto rastliny nikdy nepestujte spolu!

Tieto rastliny nikdy nepestujte spolu!

Niektoré druhy zeleniny, byliniek a okrasných rastlín si pomáhajú, ale sú i také, ktoré si môžu navzájom škodiť. Ak ich vysadíte vedľa seba bez ohľadu na to, ako sa budete o ne starať, výsledok bude veľmi zlý. O aké rastliny ide a prečo?

Nekompatibilné

Niektoré rastliny sú jednoducho nekompatibilné. Prečo? Pretože rôzne reagujú na environmentálne danosti, potreby, sú si navzájom konkurenciou alebo priťahujú hmyz, ktorý môže vážne ublížiť tej druhej rastline. Existuje niekoľko základných pravidiel. V prvom rade sa riaďte potrebami rastlín. Určite k sebe nevysádzajte rastliny s rozdielnou potrebou svetla alebo závlahy. Rastliny, ktoré potrebujú veľa vody ostatným všetko potrebné zoberú, a to sa týka aj živín.

Spoloční škodcovia

Zemiaky, paradajky, papriky a baklažán sa neoplatí pestovať spolu. Majú totiž rovnakých škodcov a spoločné bakteriálne, hubové a vírusové ochorenia, i keď v hrnci či na pekáči sú spolu chutné. Podobne nie je vhodné spolu, ale ani po sebe na rovnakom mieste záhrady pestovať kapustovú zeleninu.

Aké druhy sa neoplatí pestovať pri sebe?

* špargľa – cesnak, fenikel, cibuľa,

* fazuľa – cesnak a cibuľa,

* repa – poľná fazuľa,

* kapustová zelenina – poľná fazuľa,

* kukurica – paradajky,

* uhorky – fazuľa, kukurica, kapusta, hrášok,

* cibuľa – všetky druhy fazúľ a hrach,

* hrášok – cibuľa a cesnak,

* zemiaky – paradajky,

* paradajky – kukurica, zemiaky, brokolica, karfiol, koriander, uhorky a kaleráb.

* brokolica a karfiol – hrach, papriky, jahody a paradajky.

Toto určite nie

Vyhýbajte sa sadeniu či siatiu mäty a cibule tam, kde rastie špargľa. Nevhodné je pestovať poľnú fazuľu a horčicu v blízkosti repy, aníz a kôpor pri mrkve. Páčia sa vám slnečnice? Slnečnicové semiačka sú skvelým doplnkom každého jedla, ale na to potrebujú mať dostatočný priestor pre seba a svoje vlastné korene. Ak chcete niečo v okolí slnečníc vysadiť, tak až vo vzdialenosti nad 90 centimetrov.

Najznámejší nepriatelia zeleniny a byliniek

Zlým spoločníkom väčšiny druhov zeleniny je fenikel, preto si zaslúži vlastné miesto. Možno vás prekvapí, že brokolica nemá rada bazalku, hoci pri varení ich niekedy kombinujeme. Zeleru a kôpru nevyhovuje prítomnosť mrkvy – je to vzájomné. Kapusta neznesie bazalku ani paradajky. Paradajkám sa nebude dariť ani pri kukurici. Ďalšími nepriateľmi sú uhorky a zemiaky. Šalátová zelenina netoleruje cibuľu ani cesnak.

Sabína Zavarská

Zdroj: naturallivingideas.com, garden.lovetoknow.com

Foto: istockphoto.com

Komentáre

 1. Leninov Stalin says:

  Pripomína mi to EU

  1. alebo ZSSR……

 2. Hlavne nepestujte v pode, kde boli zemiaky, tabak, tak isto nepestujte v blizkosti tabaku zemiaky, rajciny a fazulu.
  Je najvyssi cas, osiat do pareniska za oknom priesady tabaku.

 3. Asi najlepšie je pestovať rajčiny v Lidli a zemiaky v Kauflande.

  1. To nemyslíte vážne, domáce sú len domáce, tým sa lidlové a kauflandové chuťou nikdy nevyrovnajú.

 4. Ktory idiot pisal tento clanok o vhodnoti rastlin k sebe-dlhe roky davam bazalku medzi rajciaky,aksamietnicu -paprika,mrkva,petrzlen,kopor rozhodit medzi hriadky,a ubezpecujem vas,ze ziadnu chemiu neporebujete ,tieto 3rastlinky vystacia na vsetko,,vela uspechov v pestovani

  1. Aj ja mam dobre skusenosti s bazalkou a paprikou.A tiez s kôprom a aksamietnicou.

 5. Henika Tippnerová says:

  Veľa som o tom počula a vyskúšala som si to v praxi. Osvedčilo sa mi pestovať paradajky a mrkvu spolu. Paradajky majú špecifickú vôňu a tá vadí háďatkám, ktoré obľubujú mrkvu. S mojou úrodou som bola spokojná.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.