Galéria (8) Zdroj: istock.com

Ako si poradiť s mravcami pomocou prírodných prostriedkov

Šikovní záhradníci nepovažujú mravce za škodcov, v kvetinovej záhradke nám ale veľa radosti neprinesú. Najmä, keď ich je priveľa. Okrem toho, že zničia estetickú úroveň mnohých kvetov a usídlia sa nám na pivonkách, niektoré druhy udržiavajú vzájomne prospešný vzťah s voškami.

Galéria

Nie je rozumné snažiť sa mravcov úplne zničiť, ale môžeme ich výskyt regulovať, a to pomocou prírodných prostriedkov.

Kompost a mulč

Niektoré veci, ktoré bežne robíme pre podporu rastu plodín, priamo alebo nepriamo vedú k premnoženiu mravcov. Napríklad kompost a jeho sladký pach hnijúcich zvyškov priťahuje mravce už na diaľku. Ak chceme mravce odradiť, mali by sme dbať o rovnováhu zelených a hnedých zložiek kompostu. Pomôže tiež vyvýšené kompostovisko.

Na zadržiavanie vlhkosti a proti burine často používame hrubú vrstvu mulču. Vytvárame tak útulné prostredie pre mnohé druhy mravcov.

Zdroj: istock.com

Prírodný repelent

Mravce sú veľmi citlivé na pachy. Tak, ako ich priťahujú sladké vône, iné ich odpudzujú. Ak chcete regulovať ich výskyt v záhrade, vyskúšajte kúsky bavlnenej látky namočiť do éterických olejov a rozložiť ich tam, kde potrebujete.

Mravce nenávidia mätu, gáfor, klinčekový olej. Účinným receptom je aj rozmixovanie štipľavých papričiek s trochou vody na hustú kašu. Tou potom pokvapkáme zem v problémových oblastiach.

Zdroj: istock.com

Lepové pasce

Ak chceme ochrániť okrasnú záhradu pred mravcami, môžeme stavať na vedomosti, že ich priťahujú sladké druhy ovocia a kvetov. Na týchto miestach použijeme lepové pasce. Z pivoniek po odrezaní mravce odstránite intenzívnou sprchou alebo umiestnením kvetov na 24 hodín do chladu. Mravce spomalia svoj pohyb a potom ich zo stoniek jednoducho zotrieme.

Zdroj: istock.com

Mravčia signalizácia

Všimli ste si, že sa na jednom z vašich záhradných exemplárov začali hromadiť mravce? V tomto prípade sa oplatí zobrať lupu – veľmi pravdepodobne zistíte, že rastlina je napadnutá voškami. Mravce obľubujú lepkavú hmotu, ktorú vošky vylučujú a za odmenu za pokrm vošky chránia pred nepriateľmi. Ak zaútočíme proti voškám, mravce budú hľadať potravu inde.

Zdroj: istock.com

Ohnivé mravce – nepríjemný druh

Ohnivé mravce nepotešia žiadneho záhradkára, pretože sú agresívne. Dokážu veľmi rýchlo vyliezť po našej ruke či nohe bez toho, aby sme si to uvedomili a nepríjemne štípu. Útočia na voľne žijúce živočíchy – jašterice, žaby, pavúky, dokonca aj vtáky. Ak potrebujete ich mravenisko odstrániť existuje na to dobrý trik: zakryte mravenisko nádobou – hore dnom a okolo nej nalejte vriacu vodu. Počkajte minútu, potom nádobu otočne a mravce zlikvidujte ďalšou dávkou vriacej vody, prípadne ich premiestnite.

Zdroj: istock.com

Nezabudnite, že mravce sú užitočné

Predtým, ako sa rozhodneme pre chemickú likvidáciu mraveniska, myslime na to, že mravce sú pre našu záhradu prospešné. Prevzdušňujú pôdu, pôsobia ako opeľovače a jedia vajcia a larvy škodcov. Navyše, ich spôsob komunikácie a sociálne správanie je na veľmi vysokej úrovni. Úplným vykynožením mravcov v záhrade by sme mohli narušiť rovnováhu a výsledkom by bolo premnoženie skutočných škodcov.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.