Ako si poradiť s mravcami pomocou prírodných prostriedkov

Zdroj: istock.com

Šikovní záhradníci nepovažujú mravce za škodcov, v kvetinovej záhradke nám ale veľa radosti neprinesú. Najmä, keď ich je priveľa. Okrem toho, že zničia estetickú úroveň mnohých kvetov a usídlia sa nám na pivonkách, niektoré druhy udržiavajú vzájomne prospešný vzťah s voškami.

Nie je rozumné snažiť sa mravcov úplne zničiť, ale môžeme ich výskyt regulovať, a to pomocou prírodných prostriedkov.

Kompost a mulč

Niektoré veci, ktoré bežne robíme pre podporu rastu plodín, priamo alebo nepriamo vedú k premnoženiu mravcov. Napríklad kompost a jeho sladký pach hnijúcich zvyškov priťahuje mravce už na diaľku. Ak chceme mravce odradiť, mali by sme dbať o rovnováhu zelených a hnedých zložiek kompostu. Pomôže tiež vyvýšené kompostovisko.

Na zadržiavanie vlhkosti a proti burine často používame hrubú vrstvu mulču. Vytvárame tak útulné prostredie pre mnohé druhy mravcov.

Zdroj: istock.com

Prírodný repelent

Mravce sú veľmi citlivé na pachy. Tak, ako ich priťahujú sladké vône, iné ich odpudzujú. Ak chcete regulovať ich výskyt v záhrade, vyskúšajte kúsky bavlnenej látky namočiť do éterických olejov a rozložiť ich tam, kde potrebujete.

Mravce nenávidia mätu, gáfor, klinčekový olej. Účinným receptom je aj rozmixovanie štipľavých papričiek s trochou vody na hustú kašu. Tou potom pokvapkáme zem v problémových oblastiach.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

Lepové pasce

Ak chceme ochrániť okrasnú záhradu pred mravcami, môžeme stavať na vedomosti, že ich priťahujú sladké druhy ovocia a kvetov. Na týchto miestach použijeme lepové pasce. Z pivoniek po odrezaní mravce odstránite intenzívnou sprchou alebo umiestnením kvetov na 24 hodín do chladu. Mravce spomalia svoj pohyb a potom ich zo stoniek jednoducho zotrieme.

Zdroj: istock.com

Mravčia signalizácia

Všimli ste si, že sa na jednom z vašich záhradných exemplárov začali hromadiť mravce? V tomto prípade sa oplatí zobrať lupu – veľmi pravdepodobne zistíte, že rastlina je napadnutá voškami. Mravce obľubujú lepkavú hmotu, ktorú vošky vylučujú a za odmenu za pokrm vošky chránia pred nepriateľmi. Ak zaútočíme proti voškám, mravce budú hľadať potravu inde.

Zdroj: istock.com

Ohnivé mravce – nepríjemný druh

Ohnivé mravce nepotešia žiadneho záhradkára, pretože sú agresívne. Dokážu veľmi rýchlo vyliezť po našej ruke či nohe bez toho, aby sme si to uvedomili a nepríjemne štípu. Útočia na voľne žijúce živočíchy – jašterice, žaby, pavúky, dokonca aj vtáky. Ak potrebujete ich mravenisko odstrániť existuje na to dobrý trik: zakryte mravenisko nádobou – hore dnom a okolo nej nalejte vriacu vodu. Počkajte minútu, potom nádobu otočne a mravce zlikvidujte ďalšou dávkou vriacej vody, prípadne ich premiestnite.

Zdroj: istock.com

Nezabudnite, že mravce sú užitočné

Predtým, ako sa rozhodneme pre chemickú likvidáciu mraveniska, myslime na to, že mravce sú pre našu záhradu prospešné. Prevzdušňujú pôdu, pôsobia ako opeľovače a jedia vajcia a larvy škodcov. Navyše, ich spôsob komunikácie a sociálne správanie je na veľmi vysokej úrovni. Úplným vykynožením mravcov v záhrade by sme mohli narušiť rovnováhu a výsledkom by bolo premnoženie skutočných škodcov.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.