Vyvýšené záhony so zeleninou
Zdroj: shutterstock.com

Neurobte z vyvýšených záhonov „bufet“ pre škodcov! Ako skombinovať rastliny, ktorým sa spolu darí?

Pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch si vyžaduje premyslenú výsadbu. Menšia plocha totiž skôr poukáže na nedostatky a pri rozmnožení škodcov alebo v nevyhovujúcich podmienkach môžete rýchlo prísť o celú snahu aj úrodu. Aké sú ideálne rastlinné kombinácie a spojenectvá do vyvýšených záhonov?

Prečo pestovať vo vyvýšených záhonoch?

Vyvýšené záhony pre zeleninu nie sú iba trendom posledných rokov. Je pravdou, že výborne vyzerajú, no aj praktickosť ukazujú v mnohých rovinách.

  • Starostlivosť o zeleninu pestovanú vo vyvýšených záhonoch je fyzicky jednoduchšia a viac vyhovuje starším ľuďom a ľuďom s ochoreniami pohybového aparátu.
  • Vo vyvýšenom záhone viete vytvoriť ideálne podmienky. Máte možnosť naplniť ich kvalitnou pôdou/substrátom, precízne vyriešiť odvodňovanie a umiestniť ich na slnečné či polotienisté miesto – presne podľa potrieb budúcich pestovaných rastlín.
  • Pôda vo vyvýšených záhonoch sa rýchlejšie prehrieva. Riziko poškodenia mladej zeleniny jarnými mrazmi je nižšie, dokonca v takýchto záhonoch dopestujete aj teplomilnejšie odrody zeleniny.
  • Vo vyvýšených záhonoch zvyčajne rastie oveľa menej buriny.
Vyvýšené záhony so zeleninou
Zdroj: shutterstock.com

Pri pestovaní vo vyvýšených záhonoch sú však známe isté úskalia:

  • Sú náchylnejšie na opakované preschnutie.
  • Niektoré druhy zeleniny idú v teplejších podmienkach rýchlejšie do kvetu (šaláty, reďkovky, …)
  • Pôda v nich si vyžaduje pravidelné prihnojovanie a zúrodňovanie, keďže môže byť už po jednej sezóne vyčerpaná zo základných živín.
  • Vyvýšený záhon vysadený zeleninou jedného druhu alebo z tej istej čeľade sa môže premeniť na „bufet“ pre nenásytných škodcov. Práve tento bod poukazuje na to, aké dôležité je vybrať do vyvýšených záhonov správne kombinácie a nebáť sa rozmanitosti.

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

Partnerské pestovanie zeleniny vychádza z myšlienky pestovania dvoch či viacerých druhov zeleniny vo vzájomnej blízkosti tak, aby z toho mali isté benefity. Využíva sa napríklad to, že vyššie rastliny poskytujú tieň nižším alebo oporu popínavým. Niektoré rastliny zase vylučujú látky, ktoré odpudzujú častých škodcov susediacej rastliny a vďaka tomu jej poskytujú prirodzenú ochranu.

Taktiež môže partnerské pestovanie vhodných druhov zeleniny lákať opeľovače, lepšie stimulovať rast či priaznivo pôsobiť na chuť dozretých plodov. Monokultúrne pestovanie (iba jedna plodina) vo vyvýšených záhonoch predstavuje pri napadnutí škodcami riziko nulovej úrody.

Vyvýšené záhony so zeleninou
Zdroj: shutterstock.com

Kombináciou správnych partnerov z rastlinného sveta tomu môžete predísť.

  • Mrkve vyhovuje blízkosť pažítky/cibule/póru, reďkoviek, hrachu, šalátu a šalvie.
  • Paradajkám sa výborne darí v prítomnosti bazalky, pažítky, petržlenu, zeleru aj cibule. Nedávajte ich však do blízkosti zemiakov (rovnaké škodce).
  • Ak máte v pláne pestovať vo vyvýšenom záhone uhorky, nezabudnite k nim vysadiť kôpor. Kvitnúci kôpor priťahuje opeľovače, odpudzuje škodcov a pomáha zlepšiť chuť uhoriek.
  • Aksamietnica pomedzi riadky zeleniny úspešne odpudzuje škodcov. Svojou arómou tak chráni mrkvu, cibuľu a pór.
  • Na jar tvoria ideálny pár hrach a špenát, ktoré majú podobné nároky na vlahu aj teploty.
  • Vedľa jahôd vysaďte jarnú dávku vitamínov – zelené šaláty, špenát, reďkovku. Vyhnite sa kapuste.
  • Dobrým spoločníkom papriky vie byť červená repa, petržlen a mrkva, z byliniek bazalka, nechtík a koriander.
  • Ak chcete pestovať zemiaky, zvoľte za suseda fazuľu alebo baklažán.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.