Najobľúbenejšie kombinácie rastlín podľa odborníkov: 7 párov rastlín, ktoré by ste vždy mali pestovať vedľa seba

Sadenie cesnaku v záhrade
Zdroj: iStock

Určite ste už počuli, že niektoré rastliny nie je vhodné sadiť blízko seba, pretože si navzájom odčerpávajú živiny alebo sa „neznášajú“ z iných dôvodov. Na druhej strane, existujú aj rastliny, ktorým sa vo dvojici darí lepšie ako osamote alebo s rovnakým druhom. Dôsledné plánovanie toho, ktoré rastliny vysadíte vedľa seba, ušetrí veľa času a námahy.

Ako to funguje? Niektoré rastliny priťahujú opeľovače alebo odrádzajú hmyz, kým ich partnerské rastliny podporujú príjem potrebných živín alebo vytvárajú potrebný tieň. Či už máte veľký pozemok alebo malý, či pestujete v záhonoch alebo v nádobách, kombinácia určitého ovocia, zeleniny, kvetov a byliniek zlepší biodiverzitu každej záhrady.

Kapustovité rastliny a nechtík

Kapustovité rastliny – brokolica, karfiol, kel, kapusta sa veľmi dobre znášajú s nechtíkom. Tieto drobné farebné kvietky sa oplatí vysadiť v blízkosti záhonov s kapustovou zeleninou, pretože peľ a nektár nechtíka veľmi intenzívne priťahuje škodcov kapustovitej zeleniny, hlavne vošky.

Kapustové rastliny
Zdroj: iStock

Paradajky a bazalka

Paradajky a bazalka je skvelá kombinácia do letného šalátu, ale aj na spoločnú výsadbu popri sebe. Vôňa bazalky odpudzuje škodcov paradajky. Okrem toho skúsení pestovatelia potvrdia, že paradajky, ktoré rastú pri bazalke, majú aj intenzívnejšiu chuť a vôňu.

Bylinky v záhrade
Zdroj: iStock

Melóny a bylinky

Ak ponecháte bylinky zasadené pri melónoch vykvitnúť, prilákate na rastliny melónov viac opeľovačov. Vďaka tomu budú prosperovať a chutiť sladšie.

Bylinky a melóny
Zdroj: iStock

Zemiaky a nechtík

Nechtík výborne funguje aj v kombinácii so zemiakmi. Jeho silná vôňa obsahuje látky, ktoré odpudzujú pásavku zemiakovú. A keďže vieme, že pásavka dokáže na zemiakoch spôsobiť značné škody, je to mimoriadne pozitívna informácia.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZemiaky a nechtík
Zdroj: iStock

Mrkva a reďkovky

Spoločné pestovanie mrkvy a reďkovky je spôsob, ako čo najlepšie využiť priestor záhrady. Reďkovky totiž rastú v hornej časti pôdy, pričom korene mrkvy rastú hlbšie. Každá rastlina teda čerpá živiny z inej úrovne pôdy.

Mrkva a reďkovky
Zdroj: iStock

Baklažán a špenát

Baklažán vyrastá do výšky a poskytuje špenátu ochranu vytvorením príjemného tieňa. Na druhej strane, hustý porast špenátu bojuje proti burine – jednoducho, pri špenáte burina nebude mať priestor na rast.

Baklažány v záhrade
Zdroj: iStock

Uhorky a kapucínka

Obe rastliny sú popínavé. Ak na základňu mriežky pre uhorky vysadíme aj kapucínku, korenistá vôňa kvetu odpudí škodcov uhoriek. Najmä „uhorkového chrobáka“, ktorý požiera novorastúce listy rastliny a môže zastaviť jej rast.

Uhorky v záhrade
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: realsimple.com
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Kapustovité rastliny a nechtík

    Kapustovité rastliny – brokolica, karfiol, kel, kapusta sa veľmi dobre znášajú s nechtíkom. Tieto drobné farebné kvietky sa oplatí vysadiť v blízkosti záhonov s kapustovou zeleninou, pretože peľ a nektár nechtíka veľmi intenzívne “priťahuje“ škodcov kapustovitej zeleniny, hlavne vošky.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.