Najobľúbenejšie kombinácie rastlín podľa odborníkov: 7 párov rastlín, ktoré by ste vždy mali pestovať vedľa seba
Určite ste už počuli, že niektoré rastliny nie je vhodné sadiť blízko seba, pretože si navzájom odčerpávajú živiny alebo sa „neznášajú“ z iných dôvodov. Na druhej strane, existujú aj rastliny, ktorým sa vo dvojici darí lepšie ako osamote alebo s rovnakým druhom. Dôsledné plánovanie toho, ktoré rastliny vysadíte vedľa seba, ušetrí veľa času a námahy.
Galéria
Ako to funguje? Niektoré rastliny priťahujú opeľovače alebo odrádzajú hmyz, kým ich partnerské rastliny podporujú príjem potrebných živín alebo vytvárajú potrebný tieň. Či už máte veľký pozemok alebo malý, či pestujete v záhonoch alebo v nádobách, kombinácia určitého ovocia, zeleniny, kvetov a byliniek zlepší biodiverzitu každej záhrady.
Kapustovité rastliny a nechtík
Kapustovité rastliny – brokolica, karfiol, kel, kapusta sa veľmi dobre znášajú s nechtíkom. Tieto drobné farebné kvietky sa oplatí vysadiť v blízkosti záhonov s kapustovou zeleninou, pretože peľ a nektár nechtíka veľmi intenzívne priťahuje škodcov kapustovitej zeleniny, hlavne vošky.
Paradajky a bazalka
Paradajky a bazalka je skvelá kombinácia do letného šalátu, ale aj na spoločnú výsadbu popri sebe. Vôňa bazalky odpudzuje škodcov paradajky. Okrem toho skúsení pestovatelia potvrdia, že paradajky, ktoré rastú pri bazalke, majú aj intenzívnejšiu chuť a vôňu.
Melóny a bylinky
Ak ponecháte bylinky zasadené pri melónoch vykvitnúť, prilákate na rastliny melónov viac opeľovačov. Vďaka tomu budú prosperovať a chutiť sladšie.
Zemiaky a nechtík
Nechtík výborne funguje aj v kombinácii so zemiakmi. Jeho silná vôňa obsahuje látky, ktoré odpudzujú pásavku zemiakovú. A keďže vieme, že pásavka dokáže na zemiakoch spôsobiť značné škody, je to mimoriadne pozitívna informácia.
Mrkva a reďkovky
Spoločné pestovanie mrkvy a reďkovky je spôsob, ako čo najlepšie využiť priestor záhrady. Reďkovky totiž rastú v hornej časti pôdy, pričom korene mrkvy rastú hlbšie. Každá rastlina teda čerpá živiny z inej úrovne pôdy.
Baklažán a špenát
Baklažán vyrastá do výšky a poskytuje špenátu ochranu vytvorením príjemného tieňa. Na druhej strane, hustý porast špenátu bojuje proti burine – jednoducho, pri špenáte burina nebude mať priestor na rast.
Uhorky a kapucínka
Obe rastliny sú popínavé. Ak na základňu mriežky pre uhorky vysadíme aj kapucínku, korenistá vôňa kvetu odpudí škodcov uhoriek. Najmä „uhorkového chrobáka“, ktorý požiera novorastúce listy rastliny a môže zastaviť jej rast.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre