Vysnívané vyvýšené záhony, v ktorých je radosť pestovať zeleninu

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Je tomu už niekoľko rokov, čo sme žili s rodinkou v zahraničí, kde sme naplánovali stavbu domu. Ešte predtým mi bolo jasné, že budem mať na záhrade vyvýšené záhony. Bol to môj veľký sen.

Po stavbe domu nám zvýšil materiál zo strechy, a tak sme sa s otcom pustili do realizácie záhonov. Mal som na pláne celkovo 15 kusov rozmerovo 3000 x 800 x 500, no nakoniec som sa rozhodol pre 12 záhonov a zvyšnú plochu využil pre deti na 30 metrovú lanovú dráhu, ktorá vedie z domčeka v korune jablone k druhej jabloni.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Záhony sú z jedľového dreva, ošetrené bochemitom a lazúrou. Z vnútornej strany je osadená nopová fólia. Vrstvil som to nasledovne: konáre, lístie, menej kvalitná hlina, ornica, kompost premiešaný s prehnitým konským hnojom.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Pomedzi záhony som umiestnil netkanú fóliu proti prerastaniu buriny a na to som porozvážal drvený kameň frakcie 8/16. Môžem to každému len odporučiť. Ak veľa prší, dá sa chodiť medzi záhonmi a pracovať v čistom a bez blata.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Stálo ma to veľa úsilia aj peňazí, no určite neľutujem! Jeden vyvýšený záhon som prerobil na fóliovník, v ktorom pestujem viackrát do roka šalát a redkvičky.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteV záhonoch sa mi darí pestovať mrkvu, kaleráb, cukinu, baklažán, bylinky, jahody aj cesnak.

Aby sa pôda v záhonoch až tak nevysušovala, mulčoval som pokosenou trávou, slamou alebo senom.

Dušan Pavel

Príspevok sme uverejnili v rámci súťaže Majster roka 2021. Zostaňte s nami, pretože v septembri spúšťame druhé kolo hlasovania o Majstra roka!

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.