Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Vysnívané vyvýšené záhony, v ktorých je radosť pestovať zeleninu

Je tomu už niekoľko rokov, čo sme žili s rodinkou v zahraničí, kde sme naplánovali stavbu domu. Ešte predtým mi bolo jasné, že budem mať na záhrade vyvýšené záhony. Bol to môj veľký sen.

Po stavbe domu nám zvýšil materiál zo strechy, a tak sme sa s otcom pustili do realizácie záhonov. Mal som na pláne celkovo 15 kusov rozmerovo 3000 x 800 x 500, no nakoniec som sa rozhodol pre 12 záhonov a zvyšnú plochu využil pre deti na 30 metrovú lanovú dráhu, ktorá vedie z domčeka v korune jablone k druhej jabloni.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Záhony sú z jedľového dreva, ošetrené bochemitom a lazúrou. Z vnútornej strany je osadená nopová fólia. Vrstvil som to nasledovne: konáre, lístie, menej kvalitná hlina, ornica, kompost premiešaný s prehnitým konským hnojom.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Pomedzi záhony som umiestnil netkanú fóliu proti prerastaniu buriny a na to som porozvážal drvený kameň frakcie 8/16. Môžem to každému len odporučiť. Ak veľa prší, dá sa chodiť medzi záhonmi a pracovať v čistom a bez blata.

Vyvýšené záhony
Zdroj: Dušan Pavel

Stálo ma to veľa úsilia aj peňazí, no určite neľutujem! Jeden vyvýšený záhon som prerobil na fóliovník, v ktorom pestujem viackrát do roka šalát a redkvičky.

V záhonoch sa mi darí pestovať mrkvu, kaleráb, cukinu, baklažán, bylinky, jahody aj cesnak.

Aby sa pôda v záhonoch až tak nevysušovala, mulčoval som pokosenou trávou, slamou alebo senom.

Dušan Pavel

Príspevok sme uverejnili v rámci súťaže Majster roka 2021. Zostaňte s nami, pretože v septembri spúšťame druhé kolo hlasovania o Majstra roka!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.