Ako kombinovať trvalky v kvetináči, aby ich krása naplno vynikla?
Krása trvaliek naplno vynikne najmä v slnečných záhradných záhonoch s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Mnohé z nich však prosperujú aj v dostatočne priestranných kvetináčoch s kyprým substrátom. Rýchlo sa rozrastú a počas celého leta nás potešia kvetmi.
Ak sa rozhodnete pre spojenie rôznych rastlín, vyberte si jedince s rozdielnymi rastovými charakteristikami, ale rovnakými požiadavkami. Na výsadbu do vegetačných nádob sa hodia dlhšie kvitnúce a kompaktne rastúce druhy, ktoré sú pestovateľsky menej náročné. Dôležité je zvoliť priestrannú a mrazuvzdornú nádobu.
Starostlivosť o trvalky v kvetináči spočíva v zálievke, prihnojovaní a odstraňovaní odkvitnutých kvetov. Nádobu s vysadenými trvalkami umiestnite najskôr na pár dní do polotieňa.
Na dno kvetináča nasypte 5 cm vysokú drenážnu vrstvu, ktorá zabráni hromadeniu vody pri koreňoch. Následne kvetináč naplňte záhradníckym substrátom. V našom prípade sme ako prvú rastlinu vysadili krásnoočko.
Ideálne spojenie s krásnoočkom vytvorí gaura. Je to vďačná, vzdušne pôsobiaca a pekne kvitnúca trvalka. Krášlia ju aj bordovo sfarbené listy.
Treťou rastlinou v kompozícii je bielokvitnúci zvonček karpatský, ktorý takisto vyniká bohatým a dlhým kvitnutím. Trvalky vysádzajte s neporušeným koreňovým balom.
Do medzier okolo vysadených rastlín dosypte substrát a dôkladne ho utlačte, najmä pri okrajoch kvetináča. Nakoniec rastliny výdatne zavlažte, najlepšie priamo ku koreňom. S prihnojením počkajte tri týždne.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre