Trvalky v kvetináči
Zdroj: Miro Pochyba

Ako kombinovať trvalky v kvetináči, aby ich krása naplno vynikla?

Krása trvaliek naplno vynikne najmä v slnečných záhradných záhonoch s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Mnohé z nich však prosperujú aj v dostatočne priestranných kvetináčoch s kyprým substrátom. Rýchlo sa rozrastú a počas celého leta nás potešia kvetmi.

Ak sa rozhodnete pre spojenie rôznych rastlín, vyberte si jedince s rozdielnymi rastovými charakteristikami, ale rovnakými požiadavkami. Na výsadbu do vegetačných nádob sa hodia dlhšie kvitnúce a kompaktne rastúce druhy, ktoré sú pestovateľsky menej náročné. Dôležité je zvoliť priestrannú a mrazuvzdornú nádobu.

Starostlivosť o trvalky v kvetináči spočíva v zálievke, prihnojovaní a odstraňovaní odkvitnutých kvetov. Nádobu s vysadenými trvalkami umiestnite najskôr na pár dní do polotieňa.

Na dno kvetináča nasypte 5 cm vysokú drenážnu vrstvu, ktorá zabráni hromadeniu vody pri koreňoch. Následne kvetináč naplňte záhradníckym substrátom. V našom prípade sme ako prvú rastlinu vysadili krásnoočko.

Trvalky v kvetináči
Zdroj: Miro Pochyba

Ideálne spojenie s krásnoočkom vytvorí gaura. Je to vďačná, vzdušne pôsobiaca a pekne kvitnúca trvalka. Krášlia ju aj bordovo sfarbené listy.

Trvalky v kvetináči
Zdroj: Miro Pochyba

Treťou rastlinou v kompozícii je bielokvitnúci zvonček karpatský, ktorý takisto vyniká bohatým a dlhým kvitnutím. Trvalky vysádzajte s neporušeným koreňovým balom.

Trvalky v kvetináči
Zdroj: Miro Pochyba

Do medzier okolo vysadených rastlín dosypte substrát a dôkladne ho utlačte, najmä pri okrajoch kvetináča. Nakoniec rastliny výdatne zavlažte, najlepšie priamo ku koreňom. S prihnojením počkajte tri týždne.

Trvalky v kvetináči
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje