Najvyšší čas naplánovať si chutnú jesennú záhradu! Ako pri tom postupovať a aké plodiny si vybrať?
Tohtoročné leto bolo pre mnoho plodín priveľmi drsné – horúce a suché. Dobrou správou je, že letom obdobie úrody v záhradke ešte nekončí. Veľa druhov zeleniny preferuje o čosi chladnejšie a vlhkejšie obdobie jesene. Je načase naplánovať si chutnú záhradku, ktorá vám prinesie sviežosť a cenné vitamíny počas nasledujúcich mesiacov.
Mráz znamená koniec pre plodiny, ktoré obľubujú teplo – napríklad paradajky a bazalka, ale prospieva rastlinám, ktoré obľubujú chladnejšie počasie. Sem patrí aj čínska kapusta pak choi. Je však len jedným z mnohých druhov zeleniny, ktorým sa najlepšie darí práve na jeseň. Ako postupovať pri plánovaní jesennej záhrady? Najskôr si zistite predpokladaný dátum prvého mrazu vo vašej oblasti. Od neho sa odvíjajú 4 fázy.
Prvá fáza: 14 až 12 týždňov pred prvým silnejším mrazom
Toto obdobie je najvhodnejší čas na neskorý výsev rýchlo zrejúcich šalátových uhoriek, letnej tekvice, francúzskej fazule. Rovnako môžete vysiať paštrnák, cviklu či mangold. V interiéri alebo v skleníku zasejte do pestovateľských podložiek semená kapustových rastlín vrátane brokolice, kapusty, kelu, kalerábu a rýchlo dozrievajúcich odrôd karfiolu. Jeseň je skvelým obdobím, ak chcete ochutnať nové odrody. Vyskúšajte napríklad super jemné ‚Yellow Cabbage Collards‘ alebo krásny farebný kel ‚Rainbow Candy Crush‘. Ďalšou zeleninou, ktorú môžete zasiať v interiéri, je fenikel a petržlen. Začiatkom jesene je vhodné na prázdne miesta záhrady vysiať krycie plodiny, ktoré fungujú ako pôdotvorné zimné zelené hnojenie. Vyskúšajte napríklad ďatelinu karmínovú ‚Crimson Clover‘.
Druhá fáza: 11 až 10 týždňov pred prvým silnejším mrazom
Plodiny z kapustovej rodiny, ktoré ste v prvej fáze vysiali, už pravdepodobne dosiahli veľkosť sadeníc vhodných na presádzanie. Vysaďte ich von, ale prikryte ich tylom alebo jemnou sieťovinou, aby ste ich ochránili pred hmyzom. Samozrejme, sadenice môžete kúpiť aj v záhradných centrách. Skúsení záhradkári vedia, že keď tieto rastliny prejdú prvými mrazíkmi, chutia omnoho lepšie. Je to tým, že mráz spúšťa produkciu cukrov v nadzemných častiach rastlín.
V tomto období sa oplatí vysiať na záhon rýchlo dozrievajúcu odrodu mrkvy – pôdu medzi zálievkami udržiavajte vlhkú. Vysejte tiež koriander, rôzne druhy šalátov a reďkovky. Ak máte radi novinky, vyskúšajte napríklad reďkovky Daikon, ktoré majú hrubé a dlhé biele korene. Pokračujte s výsevom krycích plodín na voľných miestach záhrady.
Tretia fáza: 9 až 8 týždňov pred prvým silnejším mrazom
Teraz je správny čas vybrať si z dlhého zoznamu jesennej zeleniny a semiačka aj vysiať: rukola, repa, špenát, orientálna zelenina vrátane čínskej kapusty a ázijského „špenátu“ tatsoi. Ak vám zostane priestor a chuť, zasejte aj viac šalátu a šalátových reďkoviek.
Štvrtá fáza: 7 až 6 týždňov pred prvým silnejším mrazom
Správny čas na výsev zimného špenátu, valeriánky poľnej a mrazuvzdorného šalátu. Semiačka vysejte na záhon a sadenice, ešte skôr, ako začne dlhodobo mrznúť prikryte ochranným krytom. Takto prezimujú a na jar začnú rásť ako prvé.
V tomto období a dokonca aj v čase prvého tuhého mrazu môžete zasadiť cesnak a šalotku. Cibuľkám a strúčikom pomaly narastú korene a pred koncom zimy sa objavia zelené výhonky. Vidíte, že ani jeseň nemusí znamenať koniec chutnej úrody.
Sabína Zavarská
Zdroj: growveg.co.uk
Foto: istock.com
Komentáre