Október v záhrade: Na toto pred koncom sezóny nezabudnite!
Sezóna v záhrade sa pomaly končí, ale ešte stále je v nej čo robiť. V našich záhradkárskych tipoch na okrasnú i úžitkovú záhradu si môžete prečítať o prácach, ktoré by ste v októbri mali vykonať.
Galéria
Radí Jana Komadelová
Jeseň je hlavným obdobím výsadby, preto sa tento mesiac zamerajte najmä na ňu. Máte jedinečnú možnosť doplniť záhradu o nové ovocné i okrasné rastliny.
Okrasná záhrada
Ako v jeseni správne vysádzať bylinné trvalky
Trvalky sú byliny, čiže nevytvárajú nadzemnú drevitú stonku. Ich bylinná časť na jeseň odumiera až k pôde, korene prezimujú a rast listov a stoniek sa obnoví na jar. Ak ich vysadíte teraz, stihnú sa dobre zakoreniť v ešte relatívne teplej pôde do začiatku zimy. Koniec septembra a október je tiež výborné obdobie na presádzanie trvaliek a na delenie i rozsadenie starších trsov, na ktorých sa prejavuje únava.
Postarajte sa o jazierko
Ak je jazierko také hlboké, že nepremŕza až do dna, môžete v ňom ponechať lekná. Zbavte ich listov, aby sa vo vode zbytočne nerozkladali. Z plytkých jazierok ich však aj so zakoreňovacou perforovanou nádobou vyberte, vložte do väčšej nádoby s vodou a zimujte v bezmraznej pivnici. Záhradné jazierko je vhodné prekryť hustejšou sieťovinou. Zachytí sa na nej padajúce lístie, ktoré by v ňom inak hnilo a odoberalo vode kyslík. To by mohlo poškodiť rastliny aj živočíchy.
Ako zazimovať muškáty, aby ste sa z nich tešili aj o rok?
Ak chcete muškáty pestovať viac sezón, je dôležité ich správne prezimovať. Vhodné podmienky na ich zimovanie sú: svetlá, chladná miestnosť, ideálne +8 až 12 °C, zálievka 1-krát za 2 – 3 týždne, pozor však, aby neboli dlhodobo premokrené. Pri jednotlivých druhoch muškátov nájdeme aj isté rozdiely.
Muškáty záhradné (Pelargonium zonale)
Pred zimou ich neskracujte. Odstráňte len odkvitnuté súkvetia, suché listy a výhonky. Po prezimovaní, približne koncom februára, výhonky skráťte na 3 – 4 očká a odstráňte len slabé či suché. Z odrezkov môžete pekné hrubé výhonky, dlhé cca 10 cm, s maximálne 3 listami, použiť na množenie.
Muškáty previsnuté (Pelargonium peltatum)
Pred zimou ich skráťte približne o polovicu. Jednak sa bude s kvetináčom ľahšie manipulovať, jednak sa rastliny nebudú zbytočne vysiľovať. Koncom februára aj neskôr výhonky opäť skráťte približne o jednu tretinu. Zároveň odstráňte suché listy a slabé výhonky.
Muškáty veľkokveté (Pelargonium grandiflorum)
Hovorovo ich poznáte aj pod názvom anglické. Nechajte ich na rozdiel od záhradných a previsnutých vegetovať aj cez zimu v chladnejšej miestnosti s teplotou približne +15 °C. Pravidelne ich polievajte a 1-krát za 4 týždne prihnojte.
Vyberte z pôdy hľuzy georgín
Po prvom mraze odstrihnite asi 10 cm nad úrovňou pôdy nadzemnú časť sfarbenú dočierna. Následne opatrne pomocou vidiel vyberte hľuzy z pôdy, pozorne ich ručne od nej očistite a nadzemný pevný stvol ponechajte. Potom ich nechajte na vzduchu pod strechou ešte trochu preschnúť. Nato ich uložte do debničiek s pieskom stvolom nahor do pivnice s teplotou +5 až 10 °C. Aby ste na jar vedeli, aká bude veľkosť rastliny, farba a tvar kvetu, pri ukladaní hľuzy do debničky si ich označte. Silne poškodené hľuzy neskladujte.
Vysaďte cibuľoviny na rýchlenie
Cibule hyacintov, skorých tulipánov a narcisov vysaďte do nádob alebo kvetináčov tak, aby pod nimi bola aspoň 5 cm vrstva sparenej zeminy. Zároveň ich zasypte dvojnásobnou vrstvou zeminy, ako je výška cibule. Vysadené kvetináče mierne zavlažte a zakopte do záhradnej pôdy alebo do pareniska.
Zbierajte semienka letničiek
Mnohé letničky ešte v októbri dokvitajú, pričom sú na nich už aj semená kvetov, ktoré kvitli v lete. Hoci niektoré, ako napríklad aksamietnice alebo nechtík, v záhone aspoň čiastočne prezimujú, na jar ich často nechtiac pri práci zlikvidujeme. Ak teda teraz semienka zozbierate, máte istotu, že o ne neprídete a môžete si ich aj predpestovať, aby ste ich už v máji mohli s prvými pukmi vysádzať do záhona.
Zazimujte ruže
Kríkové skráťte zhruba na polovicu (definitívny rez robte až na jar). Prihnojte ich plným hnojivom, okopte a prihrňte zrelým kompostom. Pri postrekovaní ovocných stromov meďnatými prípravkami proti hubovým chorobám môžete postriekať aj ruže. Vo veľmi chladných oblastiach stromčekové ruže zohnite korunkou k zemi, pripevnite a prihrňte kompostom alebo slamou.
Úžitková záhrada
Divé ovocné kry v tomto období poskytujú dostatok ovocia a v mnohých záhradách majú už svoje trvalé miesto. Z chutných plodov šípok si môžete urobiť sladkú marmeládu, želé či likér plný vitamínu C.
Aby vám ovocie vydržalo v pivnici dlhšie
Vytriedené zdravé ovocie ukladajte do vydezinfikovaných debničiek a vyvápnenej pivnice či inej miestnosti s možnosťou vetrania. Neskladujte ovocie spolu so zeleninou alebo zemiakmi. Skoršie vyzrievajúce odrody ovocia ukladajte oddelene od odrôd dozrievajúcich až v jarných mesiacoch a dávajte ich bližšie k odťahovému vetraciemu otvoru, aby etylén, ktorý sa uvoľňuje pri zrení, bol zo skladu odvedený, inak sa urýchli zrenie aj neskorších odrôd. Uložené ovocie priebežne kontrolujete a poškodené plody ihneď odstráňte.
Tip: Ideálne je, ak je podlaha pivnice z pôdy, pretože vtedy sa v nej udržiava potrebná vlhkosť ovzdušia (80 – 90 %) a rovnomerná teplota, ideálne od +2 do 4 °C.
Odkyslite pôdu pre budúcoročnú zeleninu
Kyslá pôda brzdí rast zeleniny. Jeseň je vhodná na úpravu kyslej pôdy pre budúcoročnú zeleninu. Väčšine druhov zeleniny vyhovuje kyslosť pôdy v hodnotách pH 6,5 – 7,5. Pôdu vápnite pomocou mletého dolomitu (dodáva vápnik i horčík), do ťažších pôd je vhodné pálené vápno. Vápnenie ničí nežiaduce pôdne huby a pôsobí ako prevencia proti zahnívaniu koreňov a nádorovitosti hlúbovín. Môžete ho striedať – jeden rok vápnite, druhý pridajte superfosfát a draselné hnojivo, prípadne ešte aj maštaľný hnoj alebo kompost a všetko nahrubo zapravte do pôdy.
Pozor: Vápno nepridávajte do pôdy v rovnaký rok ako maštaľný hnoj.
V záhradke si vysaďte chutné čučoriedky
Chutné modré bobuľky si môžete dopestovať aj vo vlastnej záhrade. Stačí dodržať niekoľko pravidiel. Tým najdôležitejším je zabezpečiť im kyslejšiu pôdu. Buď ju v rigoloch vymeníte do hĺbky asi 50 cm za kyslejšiu, alebo ich budete pestovať v dostatočne priestranných vegetačných nádobách s kyslou pôdou.
Prevencia proti piadivkám
Samičky piadiviek vyliezajú v novembri do korún stromov, kde kladú vajíčka. Húsenice, ktoré sa liahnu na jar, dokážu narobiť veľké škody. Na odchyt samíc slúžia lepové pásy, ktorými obviažete kmene stromov. Ak má strom rozpraskanú kôru, na mieste, kde pôjde lepový pás, ju opatrne oškrabte tak, aby ste ju nepoškodili. Tak znemožníte hmyzu pás podliezť. Ponechajte ich na stromoch až do konca mája, čo zabráni mravcom povynášať vošky na stromy. Pásy dávajte aj na podporné koly.
Text. redakcia, Monika Králová, Hana Szabóová
Foto: shutterstock, Tim Sandall, Sarah Cuttle, istock
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre