Rozmnožovanie vresov
Zdroj: Shutterstock

Nové vresy z odrezkov? Takto si ich môžete teraz rozmnožiť

Kvitnú veľmi bohato a dlho. Patria k obľúbeným záhradným rastlinám a okrem voľnej pôdy si ich môžeme vysadiť aj do kvetináčov, kde budú pekné až do zimy.

Vyžadujú slnečné miesto s humóznou, vzdušnou a mierne kyslou pôdou. Vresov je viacero druhov a obrovské množstvo kultivarov, môžeme si z nich vytvoriť zaujímavú zbierku. Ideálne je si potom založiť vresovisko. Vyhovujúcim obdobím na ich výsadbu je začiatok jesene alebo skorá jar. Na vhodných miestach sa vresy rýchlo rozrastajú do šírky. Keď chcete, aby vytvorili súvislejšie porasty, musíte si do skupiny vysadiť viac kusov týchto rastlín a po vysadení im dopriať dostatok vlahy.

Keď však neviete zohnať dostatočný počet rastlín na vyhradené miesto, môžete sa ich pokúsiť rozmnožiť pomocou odrezkov. Priaznivé obdobie je na to v auguste až v septembri. Nie je to zložité a môžete získať veľa nových jedincov.

Nové vresy z odrezkov

Odrezky odoberajte zo zdravých a z husto olistených kríkov, ktoré nekvitnú, vždy zo slnečnej strany. Vhodné sú vrcholové odrezky.

Rozmnožovanie vresov
Zdroj: Miro Pochyba

Pred zakoreňovaním nezabudnite z odrezkov odstrániť všetky spodné ihlicovité listy.

Rozmnožovanie vresov
Zdroj: Miro Pochyba

Na dobré a rýchle zakorenenie vresov vám pomôže stimulátor rastu. Stačí doň ponoriť konce upravených odrezkov a jemne oklepať o okraj téglika.

Rozmnožovanie vresov
Zdroj: Miro Pochyba

Nakoniec odrezky pozapichujte do malej debničky alebo črepníka so substrátom určeným na množenie rastlín. Zavlažte a nádobu dajte do polotieňa.

Rozmnožovanie vresov
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.