Pestovanie melónov
Zdroj: istock.com

Najčastejšie problémy pri pestovaní melónov a ako ich riešiť

Kto by odolal pokušeniu vypestovať si vo vlastnej záhrade sladké a šťavnaté melóny? Odradiť vás však môžu niektoré problémy pri pestovaní tejto chutnej a zdravej letnej plodiny.

Mnohí pestovatelia majú skúsenosti s neúrodnosťou, alebo len malou a slabou úrodou. Iní sú nešťastní, že ich melóny nechutia tak, ako by si predstavovali. Ako riešiť najčastejšie problémy, ktoré vás potrápia pri pestovaní melónov?

Veľa kvetov, ale žiadne ovocie

Toto je jeden z najčastejších problémov pestovania melónov a tekvice. Obe plodiny majú samčie a samičie kvety. Samčie kvety zvyčajne kvitnú ako prvé, uschnú a opadnú z rastliny. Keď sa začnú otvárať samičie kvety, samčie už chradnú. Ak nedôjde k opeleniu, logicky nebude ani úroda.

Na mieste, kde sa samičí kvet pripája k stonke, sa má vyvinúť zárodok plodu. Niekedy aj vtedy, keď sa tieto zárodky objavia, nedozrú. Prečo? Pretože samičie kvety musia byť opelené viackrát a každý je otvorený iba jeden deň.

Riešenie: V záhrade musí byť dostatok opeľovačov, aby bolo opelenie úspešné a dočkali sme sa úrody. Žiaľ, v úspešnom opeľovaní neraz bráni dážď, vietor, ale aj pesticídy.

Pestovanie melónov
Zdroj: istock.com

Melóny majú zvláštny tvar

Nepravidelné a zvláštne tvary plodov melónu vznikajú z viacerých dôvodov. Prvým je nedostatočné opelenie, ďalším nerovnomerné zalievanie. Melóny sa počas vývoja formujú podľa toho, či majú dostatočnú vlhkosť. Ak ich necháte dlhšie v horúcej suchej pôde a potom sa snažíte dohnať zanedbané hojnou zálievkou, plody na to budú reagovať nepravidelným rastom.

Pozor tiež na vznik plesní a hniloby – ak naraz zalievate priveľa. Pôda by mala byť primerane vlhká, ale nie premokrená. Na druhej strane, melóny by nemali byť v suchej pôde viac ako jeden deň.

Pestovanie melónov
Zdroj: istock.com

Melóny majú horkú chuť

Nevedeli ste sa dočkať sladkého ovocia, ale keď ste konečne ochutnali svoju úrodu, dočkali ste sa sklamania? Melón bol horký. Čo spôsobuje horkosť plodov? Hlavným vinníkom je kolísanie teploty, striedanie chladnejších dní s veľkými horúčavami.

Pomôže mulčovanie pôdy, ktoré zabezpečí permanentnú vlhkosť. Tým zabránite stresu rastlín zo zmien počasia. Pred výsadbou do riadok primiešajte organickú hmotu – kompost.

Pestovanie melónov
Zdroj: istock.com

Každá rastlina má len jeden-dva plody

Ak to nie je nedostatočným opelením, sú možné aj iné scenáre. Niektoré odrody, jednoducho nerodia viac. Ďalšími možnými príčinami je výsadba semien alebo sadeníc veľmi blízko pri sebe. Rastliny potom súperia o vodu, slnko a živiny. Na vine môže byť však aj priďaleké sadenie rastlín od seba. To zase sťažuje opelenie. Pri sadení sa preto vždy držte odporúčaného sponu – podľa odrody.

Pestovanie melónov
Zdroj: istock.com

Náš tip:

K zdravej a chutnej úrode melónov dospejete najmä dvoma základnými opatreniami:

  • pomôžte opeľovaniu – vysaďte kvety, ktoré do záhrady pritiahnu viac prospešného hmyzu
  • doprajte rastlinám dostatok vlahy – pôda nemá byť ani priveľmi mokrá, ale ani suchá

Prečítajte si aj predošlé diely nášho seriálu:

Najčastejšie problémy pri pestovaní mrkvy a ako si s nimi poradiť

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní stonkového zeleru

Ako si poradiť s najčastejšími problémami pri pestovaní karfiolu

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní hlávkového šalátu

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.