Ako si poradiť s najčastejšími problémami pri pestovaní karfiolu

zelenina karfiol
Zdroj: iStock

Karfiol je na našom území často pestovanou zeleninou. Avšak na to, aby sa nám podarilo vypestovať chutný a kvalitný potrebujeme zručnosť a skúsenosti. Viete, ako si vypestovať karfiol, ktorý s radosťou použijete na varenie či pečenie?

O karfiole sa hovorí ako o zelenine, ktorá nemá problém zvládať chladnejšie počasie. Napriek tomu sa však neuponáhľajte a nevysaďte priesady predčasne. Je pravdou, že staršie rastliny dokážu zvládnuť chlad, ale sadenice karfiolu majú rady až teploty okolo 15 °C.

Karfiol je dvojročná rastlina. To znamená, že ak ho vysadíme skoro a ešte prídu chladné dni a noci, môže ísť do semena. Bude „presvedčený“, že už prešla zima a dostáva sa do druhej vegetačnej sezóny. Ak priesady zakryjete, môžete ich vysadiť najskôr tri týždne pred posledným očakávaným dátumom mrazu.

Problémov, s ktorými sa stretávajú pestovatelia karfiolu, je však podstatne viac, mnohé sú spôsobené zeminou alebo počasím. Ako vypestujete krásne tvarovanú pevnú hlávku karfiolu?

karfiol
Zdroj: iStock

Karfiol má malú hlávku

Malú hlávku tejto zeleniny najčastejšie spôsobujú kolísavé teploty. Ak už k takémuto stavu dôjde, nedokážeme to žiadnymi úpravami zmeniť. Dôležitá je prevencia – vyčkajme so sadením, kým prejdú najvýraznejšie zmeny počasia. Predpestujte si sadenice vo vnútri alebo na chránenom mieste a počkajte, kým sa počasie ustáli.

Karfiolové ružičky majú hnedastú farbu

Dohneda sfarbené ružičky (alebo hnedasté škvrny) na nich sú znakom nedostatku bóru. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje v alkalických pôdach. Otestujte pH pôdy a podľa potreby pridajte síru. Dostatok bóru získate hnojivom s obsahom stopových prvkov.

Okrem bóru je karfiol náročný aj na molybdén. Nedostatok týchto látok ohrozuje vývin rastlín, netvoria sa ružičky, prípadne sú nekvalitné a menia farbu.

Hlávka karfiolu je žltastá a pôsobí povädnuto

„Unavené“ nažltnuté hlavičky karfiolu nepotešia žiadneho záhradkára. Zvyčajne signalizujú priveľa priameho slnka. Ako si pomôcť? Bielu hmotu karfiolu prikryte vonkajšími veľkými listami a zviažte ich tak, aby ju chránili. Karfiol pestovaný na jeseň zvyčajne tento problém nemá.

karfiol
Zdroj: iStock

Ako sa o karfiol starať?

Karfiol má rád výdatné zálievky s následným kyprením. Prihnojte ho v dvoch termínoch: tri týždne po výsadbe a na začiatku tvorby ružičiek. Vždy po hnojení plodiny výdatne zalejte. Zo škodcov na karfiol často útočia larvy kvetárky kapustovej, húsenice mory, mlynárika kapustového a vošky.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNáš tip: Ak sa chcete vyhnúť chorobám a škodcom karfiolu, nesaďte ho na miesto, kde pred plodinou boli hlúboviny.

karfiol
Zdroj: iStock

Čo obsahuje karfiol?

Nutričná hodnota karfiolu je vysoká. Okrem bielkovín a zdravých sacharidov, obsahuje vitamíny C, K, A, B, E, betakarotén, luteín, kyselinu listovú, ale tiež bioflavonoidy a protivredový S-metylmetionín. Nájdeme v ňom aj vlákninu a cenné minerálne látky: vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík zinok a mangán. Dokonca obsahuje aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ďalšími cennými látkami sú: indol-3-karbinol a sulforafán. Chránia nás pred rakovinovými ochoreniami, cukrovkou a nadváhou.

Prečítajte si ostatné diely nášho seriálu:

Najčastejšie problémy pri pestovaní mrkvy a ako si s nimi poradiť

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní stonkového zeleru

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní hlávkového šalátu

Najčastejšie problémy pri pestovaní melónov a ako ich riešiť

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.