Ako skladovať baklažán, melón, dyňu a tekvicu? Koľko vydržia?
V minulom článku sme si povedali, ako zistíme, kedy sú plody jednotlivých druhov zeleniny zrelé a kedy ich zberať. Na to, aby sme mohli úrodu dlhšie využívať je však dôležité vedieť, ako ju skladovať. Inak straty porastú a my budeme aj z bohatej úrody ťažiť len málo.
Baklažán skladujeme v chlade
Baklažán dozrieva priebežne od augusta až do príchodu prvých mrazov. Zberá sa ešte nie úplne zrelý, zhruba v termíne 30 až 40 dní po odkvitnutí. Plody odrežte záhradníckymi nožnicami tak, aby na nich zostala približne dvojcentimetrová stopka. Ak máte naraz viac plodov a nedokážete ich skonzumovať, môžete predĺžiť ich životnosť o dva-tri týždne uchovaním v chlade. Optimálne v komore či pivnici, kde je teplota 8 až 12 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu 90 percent.
Dyňa červená neznesie teplotu pod 7 stupňov
Z dyne červenej sa môžeme tešiť až do septembrových dní. Taktiež, ako v prípade baklažánu plody dozrievajú priebežne – kým niektoré plody sú už zrelé, na iných miestach rastlina ešte len kvitne. Keď začnú zasychať a stáčať sa stopky, je to znamenie, že môžete plody zberať. Pozor: dyňa po obratí už nezreje, takže nemôže dozrieť vo vašej kuchyni či komore, ako niektoré iné plody. Ak ju potrebujete uskladniť, najlepšie je to v priestoroch s teplotou 13 až 15 stupňov, a nie dlhšie ako dva týždne. Potom už kvalita plodov rapídne klesá. Skladovacie priestory by mali byť dobre vetrané.
Melón cukrový vie dozrieť aj v pivnici
V prípade melóna cukrového vidíme dozrievanie podľa farby plodu a vône. Trvácnosť plodov závisí od teploty v miestnosti skladovania a stupňa zrelosti. Priemerne zrelé plody uchováme takmer sedem týždňov v priestoroch s teplotou 5 až 7 stupňov. Melón cukrový má schopnosť dozrieť uskladnený, takže ho môžete obrať ešte keď bude menej zrelý a uložiť do pivnice alebo komory. Buď plody poukladajte v jednej vrstve na policu alebo ich zaveste do sieťok používaných na balenie zemiakov alebo citrónov.
Tekvica
Aj tekvica patrí k zelenine, ktorú môžeme zberať prakticky stále až do prvých mrazov. Tekvicu zbierajte vtedy, keď má ešte nestvrdnutú kožu, po rozkrojení by semená mali byť nevyzreté. To platí aj pre patizóny a cukety, takto sú šťavnatejšie a chutnejšie. Plody môžete skladovať maximálne dva týždne pri teplote 10 stupňov Celzia. Zimnú tekvicu a tekvicu na pečenie, zdobenie nechajte dozrieť úplne. Skladujte ju v pivnici.
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana
Komentáre