žltý a červený vodový melón
Galéria (8) Zdroj: istock.com

Vodový melón má viac ako 50 odrôd. Ako ich rozoznať a v čom sú špeciálne?

Dyňa červená, ktorej bežne hovoríme melón vodový, nie je ovocie, ako by sme si mohli myslieť. Je to zelenina z čeľade tekvicovité. Plody sú sladké, šťavnaté, po prekrojení ihneď pripravené na zjedenie. Pripomínajú slnečné leto a relax pri vode. Viete o tom, že na celom svete sa pestuje viac ako 50 odrôd melónu?

Galéria

žltý a červený vodový melón
žltý vodový melón
Bezsemenné odrody melónu
žltý a červený melón
minimelóny
piknikové melóny
sugar baby melón

Rôzne odrody vodového melónu vznikli na základe selekcie podľa vlastností, tvaru, veľkosti a farby šupky i dužiny. Delíme ich aj podľa toho, či majú semená alebo sú „bez semien“.

žltý a červený melón
Zdroj: istock.com

Odlišnosti vodových melónov

Väčšina z nás si myslí, že vodové melóny majú podlhovastý alebo guľatý tvar s jasne červenou dužinou a semenami. Nie je to vždy tak. Niektoré odrody majú v zrelosti svetloružovú, žltú alebo dokonca oranžovú dužinu.

Existujú aj vodové melóny v tvare srdca či kockové japonské melóny. Tieto neobvyklé tvary vznikajú pestovaním melónov v špeciálnych škatuliach, ktoré pri dospievaní tvarujú plody – prispôsobujú tvar škatuli.

melón v tvare kocky
Zdroj: istock.com

Aj veľkosť vodových melónov môže byť odlišná – od minimelónikov až po obrov vážiacich viac ako 90 kíl.

minimelóny
Zdroj: istock.com

Najbežnejšie typy melónov u nás

Farba plodov, na akú sme u nás zvyknutí, sa pohybuje od svetlo-zelenej po tmavú, časté sú pruhované. V predajniach už zopár rokov nájdete aj „baby“ odrody melónu, ktoré sú menšou sviežou a zvyčajne bezsemennou alternatívou klasických dýň červených, ktoré majú čierne semiačka. Mohli ste sa tiež už stretnúť so špeciálnymi melónmi, ktoré síce na pohľad vyzerajú ako bežné zelené dyne s červenou dužinou, ale majú dužinu žltú. Zvyčajne na ich špecialitu upozorňuje nálepka.

Štyri kategórie vodových melónov

Vodové melóny môžeme rozdeliť do štyroch hlavných kategórií: piknikové melóny, ľadové melóny, bezsemenné melóny a žltooranžové odrody vodového melónu.

piknikové melóny
Zdroj: istock.com

Piknikové melóny

Červené melóny s výraznými čiernymi semiačkami si všetci dobre pamätáme z detstva. Je to najčastejšie predávaná a najdostupnejšia odroda, ktorá má guľatý alebo podlhovastý tvar. Najmä podlhovastý tvar je označovaný ako piknikový, ideálny, keď plánujete pohostiť viac ľudí. Vodové melóny tohto typu majú hmotnosť od 2 do 20 kilogramov – vyberiete si presne podľa potreby a množstva konzumentov. Obľúbenými odrodami sú: Charleston Gray, Crimson Sweet a Black Diamond.

Bezsemenné odrody melónu

Jednou zo spoločných charakteristík väčšiny odrôd vodových melónov je, že majú semiačka. Od 90. rokov je tu novinka – bezsemenné odrody vodového melónu. Pestovanie a šľachtenie vodových melónov v priebehu rokov vyústilo do plodov, ktoré sú veľmi sladké, ale neobsahujú semená. Tento druh melónov spôsobil revolúciu v našich nákupných návykoch a teraz patria k najvyhľadávanejším, práve kvôli jednoduchej konzumácii. Na druhej strane, semiačka obsahujú cenné živiny.

Bezsemenné vodové melóny môžu byť okrúhle, aj podlhovasté. I keď poznáme zvyčajne menšie odrody, môžu vážiť aj 11 kilogramov. V skutočnosti však vôbec nie sú bezsemenné. Nájdete v nich biele semenné plášte – sú nevyvinuté a jedlé. Tento druh melónov tvorí približne 85 % dnes pestovaných vodových melónov.

Bezsemenné odrody melónu
Zdroj: istock.com

Ľadové melóny

Ľadové sa im hovorí preto, že sú menšie, a preto ideálne na chladenie či dokonca mrazenie. Pohybujú sa od 2 do 6 kilogramov. Vznikli šľachteným z klasických veľkých melónov pre spotrebiteľov, ktorí nerobia veľkú letnú party, ale hľadajú osvieženie pre menšiu rodinu. Jednou z najobľúbenejších odrôd týchto šikovných melónov je Sugar Baby, ktorý dorastá do hmotnosti 3 až 5 kilogramov. Nájdeme medzi nimi aj odrody so žltou či oranžovou dužinou.

sugar baby melón
Zdroj: istock.com

Vodové melóny žltej a oranžovej farby

Keď rozkrojíte tieto melóny, objavíte dužinu, ktorá nie je červená, a predsa je už zrelá. Tieto komerčné odrody pochádzajú z Afriky. V porovnaní s melónmi s červenou dužinou majú sladšiu chuť, pripomínajúcu med, ale výživové výhody majú podobné.

Vodové melóny so žltou a oranžovou dužinou majú okrúhly tvar a hmotnosť od 4,5 do 13 kilogramov. Existujú semenné aj bezsemenné druhy.

žltý vodový melón
Zdroj: istock.com

Obľúbenými sú odrody: Honeyheart, Tendergold a Yellow Doll.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Miloš Pös says:

    Prosím vás …kde v článku je spomenutých a opísaných 50 druhov melónov…nenasiel som ich a stratil som samedzi reklamami…ďakujem za prečítanie takéhoto článku…..to bola irónia..nie arónia..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.