Vodový melón má viac ako 50 odrôd. Ako ich rozoznať a v čom sú špeciálne?

žltý a červený vodový melón
Zdroj: istock.com

Dyňa červená, ktorej bežne hovoríme melón vodový, nie je ovocie, ako by sme si mohli myslieť. Je to zelenina z čeľade tekvicovité. Plody sú sladké, šťavnaté, po prekrojení ihneď pripravené na zjedenie. Pripomínajú slnečné leto a relax pri vode. Viete o tom, že na celom svete sa pestuje viac ako 50 odrôd melónu?

Rôzne odrody vodového melónu vznikli na základe selekcie podľa vlastností, tvaru, veľkosti a farby šupky i dužiny. Delíme ich aj podľa toho, či majú semená alebo sú „bez semien“.

žltý a červený melón
Zdroj: istock.com

Odlišnosti vodových melónov

Väčšina z nás si myslí, že vodové melóny majú podlhovastý alebo guľatý tvar s jasne červenou dužinou a semenami. Nie je to vždy tak. Niektoré odrody majú v zrelosti svetloružovú, žltú alebo dokonca oranžovú dužinu.

Existujú aj vodové melóny v tvare srdca či kockové japonské melóny. Tieto neobvyklé tvary vznikajú pestovaním melónov v špeciálnych škatuliach, ktoré pri dospievaní tvarujú plody – prispôsobujú tvar škatuli.

melón v tvare kocky
Zdroj: istock.com

Aj veľkosť vodových melónov môže byť odlišná – od minimelónikov až po obrov vážiacich viac ako 90 kíl.

minimelóny
Zdroj: istock.com

Najbežnejšie typy melónov u nás

Farba plodov, na akú sme u nás zvyknutí, sa pohybuje od svetlo-zelenej po tmavú, časté sú pruhované. V predajniach už zopár rokov nájdete aj „baby“ odrody melónu, ktoré sú menšou sviežou a zvyčajne bezsemennou alternatívou klasických dýň červených, ktoré majú čierne semiačka. Mohli ste sa tiež už stretnúť so špeciálnymi melónmi, ktoré síce na pohľad vyzerajú ako bežné zelené dyne s červenou dužinou, ale majú dužinu žltú. Zvyčajne na ich špecialitu upozorňuje nálepka.

Štyri kategórie vodových melónov

Vodové melóny môžeme rozdeliť do štyroch hlavných kategórií: piknikové melóny, ľadové melóny, bezsemenné melóny a žltooranžové odrody vodového melónu.

piknikové melóny
Zdroj: istock.com

Piknikové melóny

Červené melóny s výraznými čiernymi semiačkami si všetci dobre pamätáme z detstva. Je to najčastejšie predávaná a najdostupnejšia odroda, ktorá má guľatý alebo podlhovastý tvar. Najmä podlhovastý tvar je označovaný ako piknikový, ideálny, keď plánujete pohostiť viac ľudí. Vodové melóny tohto typu majú hmotnosť od 2 do 20 kilogramov – vyberiete si presne podľa potreby a množstva konzumentov. Obľúbenými odrodami sú: Charleston Gray, Crimson Sweet a Black Diamond.

Bezsemenné odrody melónu

Jednou zo spoločných charakteristík väčšiny odrôd vodových melónov je, že majú semiačka. Od 90. rokov je tu novinka – bezsemenné odrody vodového melónu. Pestovanie a šľachtenie vodových melónov v priebehu rokov vyústilo do plodov, ktoré sú veľmi sladké, ale neobsahujú semená. Tento druh melónov spôsobil revolúciu v našich nákupných návykoch a teraz patria k najvyhľadávanejším, práve kvôli jednoduchej konzumácii. Na druhej strane, semiačka obsahujú cenné živiny.

Bezsemenné vodové melóny môžu byť okrúhle, aj podlhovasté. I keď poznáme zvyčajne menšie odrody, môžu vážiť aj 11 kilogramov. V skutočnosti však vôbec nie sú bezsemenné. Nájdete v nich biele semenné plášte – sú nevyvinuté a jedlé. Tento druh melónov tvorí približne 85 % dnes pestovaných vodových melónov.

Bezsemenné odrody melónu
Zdroj: istock.com

Ľadové melóny

Ľadové sa im hovorí preto, že sú menšie, a preto ideálne na chladenie či dokonca mrazenie. Pohybujú sa od 2 do 6 kilogramov. Vznikli šľachteným z klasických veľkých melónov pre spotrebiteľov, ktorí nerobia veľkú letnú party, ale hľadajú osvieženie pre menšiu rodinu. Jednou z najobľúbenejších odrôd týchto šikovných melónov je Sugar Baby, ktorý dorastá do hmotnosti 3 až 5 kilogramov. Nájdeme medzi nimi aj odrody so žltou či oranžovou dužinou.

sugar baby melón
Zdroj: istock.com

Vodové melóny žltej a oranžovej farby

Keď rozkrojíte tieto melóny, objavíte dužinu, ktorá nie je červená, a predsa je už zrelá. Tieto komerčné odrody pochádzajú z Afriky. V porovnaní s melónmi s červenou dužinou majú sladšiu chuť, pripomínajúcu med, ale výživové výhody majú podobné.

Vodové melóny so žltou a oranžovou dužinou majú okrúhly tvar a hmotnosť od 4,5 do 13 kilogramov. Existujú semenné aj bezsemenné druhy.

žltý vodový melón
Zdroj: istock.com

Obľúbenými sú odrody: Honeyheart, Tendergold a Yellow Doll.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Miloš Pös says:

    Prosím vás …kde v článku je spomenutých a opísaných 50 druhov melónov…nenasiel som ich a stratil som samedzi reklamami…ďakujem za prečítanie takéhoto článku…..to bola irónia..nie arónia..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.