pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Najčastejšie problémy pri pestovaní mrkvy a ako si s nimi poradiť

Väčšina zeleniny sa pestuje jednoducho: zasadíte, polievate a vyrastú vám chutné a zdravé plody. Nie každá je však takto nenáročná. Existuje päť druhov plodín, ktoré znamenajú pre záhradkárov výzvu.

Niekedy jednoducho nevyrastú ako majú, inokedy nechutia tak, ako by sme očakávali. Patrí k ním mrkva, zeler, karfiol, hlávkový šalát a tiež melóny. Dnes si prečítajte o problémoch pri pestovaní mrkvy a ich riešeniach.

Hlavné problémy pri pestovaní mrkvy

Semeno mrkvy nevyklíči

K tomuto stavu najčastejšie dochádza, ak je pôda tvrdá, hustá a výhonok ju nedokáže preraziť. Stáva sa to aj vtedy, ak je pôda priveľmi vlhká. Samozrejme, semiačka po zasadení treba poliať, ale tak, aby sa nevyplavili a aby pôda neoťažela. Má byť vlhká, nie premokrená. Medzi polievaním ju nechajte preschnúť.

Náš tip: Poznáte starý trik, ako udržíte pôdu vzdušnú a mrkve sa bude dariť? Hneď vedľa riadku mrkiev vysaďte riadok reďkoviek. Reďkovky vyklíčia skôr a udržiavajú pôdu voľnú, vzdušnú. Ďalším trikom je pokrytie vysiatych semien pieskom, alebo prírodným inkubačným substrátom – vermikulitom. Výhonky sa podstatne ľahšie prederú na svetlo.

Mrkva ide hneď do kvetu a semená netvoria korene

S týmto problémom sa stretávajú pestovatelia, ktorí semiačka vysejú priskoro. Mrkva je dvojročná rastlina a v čase, keď sú ešte nízke teploty, si môže „myslieť“, že už prešla zima a je čas „ísť na semeno“, teda do kvetu.

Horná časť mrkvy je zelená a horká

V tomto prípade je pomoc jednoduchá. Zakryte celý koreň pôdou. Vystavenie slnečnému žiareniu spôsobuje, že sa v hornej časti koreňa, ktorá trčí nad pôdu, vytvára chlorofyl.

pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Korene mrkvy sú malé, slabé, tenké

Dôvodom sú zvyčajne buriny v okolí mrkvy, ktoré s mrkvou bojujú o živiny a vodu. Udržujte riadky bez burín.

Mrkva má krátke, mohutné korene

S najväčšou pravdepodobnosťou je pôda príliš teplá. Ak sa zahreje na viac ako 21°C, korene zakrpatievajú. Použite mulč a udržujte pôdu dobre zavlaženú, aby sa počas horúcich dní mrkva ochladila.

pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Mrkva má zdeformované korene

Rozvetvená alebo ohnutá mrkva je znakom toho, že niečo bráni rozvíjajúcim sa koreňom. Môže to byť ťažká pôda, skala, alebo je veľmi blízko zasadená ďalšia mrkva. Pomôže triedenie vysadenej mrkvy a prevzdušňovanie pôdy. Zdeformované korene však môžu byť aj znakov napadnutia koreňového uzla nematódami.

Mrkva má popraskané korene

Praskanie koreňa mrkvy spôsobuje nekonzistentné zalievanie. Mrkva, ktorá zostane na určitú dobu v suchej pôde a potom jej dáme naraz priveľa vody, napučí a praská. Problému sa vyhneme pravidelnou zálievkou a mulčovaním, aby nikdy úplne nevyschla. Ďalšou príčinou pukania koreňov je neskorý zber.

Mrkva má veľa malých koreňov

Tento stav vzniká, ak je v pôde veľké množstvo dusíka. Neprekrývajte ju a nepoužívajte hnojivo s vysokým obsahom dusíka.

pestovanie mrkvy
Zdroj: istock.com

Mrkva je horká

Mrkva má rada chladnú pôdu. Ak sa teplota v noci neochladí aspoň na 15°C, využíva na aklimatizáciu vlastný uložený cukor, a tým pádom horkne.

Prečítajte si ostatné diely nášho seriálu:

Najčastejšie problémy pri pestovaní melónov a ako ich riešiť

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní stonkového zeleru

Ako si poradiť s najčastejšími problémami pri pestovaní karfiolu

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní hlávkového šalátu

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.