stonkový zeler
Zdroj: istock.com

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní stonkového zeleru

Ďalšou často pestovanou zeleninou, ktorá z času na čas prekvapí komplikáciami pri pestovaní, je stonkový zeler. Chutný, zdravý, voňavý, ale... Viete, ako problémy s pestovaním stonkového zeleru riešiť?

Chuť čerstvého stonkového zeleru je intenzívnejšia a vôňa výraznejšia ako zeler, ktorý kúpime v potravinách. Problém je, že mnohí záhradkári, a to i skúsení, považujú tento druh zeleru za problémovú a ťažko pestovateľnú zeleninu. Často má viac listov ako stoniek, odumiera stred rastliny alebo sú stonky tvrdé, horké, popraskané.

stonkový zeler
Zdroj: istock.com

Hlavné problémy pri pestovaní stonkového zeleru

Zeler má veľa listov, ale žiadne stonky

Takýto rast zeleru je dôsledkom prudkých zmien teploty na začiatku jari, alebo priskorého výsevu zeleniny. Nikdy nevysádzajte stonkový zeler, keď nočné teploty stále klesajú pod päť stupňov Celzia.

Zeler rastie na semeno

Keď sa rastlina vyťahuje „do semena“, opäť je na vine nízka teplota. Ak je dlhšie obdobie teplôt pod 12-13 ° C zeler si „myslí“, že je čas produkovať semeno. Ak ste už vysadili zeler a prekvapili vás nižšie teploty, vysadené rastliny prikryte.

Vnútorné stonky a listy odumierajú

Ak vnútorné listy a stonky tmavnú, je to znakom nedostatku vápnika. Nedostatok vápnika spomaľuje absorpciu vody rastlinou. Pomôže pravidelná zálievka, mulč, ktorý udržiava vlhkosť. Nechajte pôdu otestovať. Ak je problémom vápnik, pridajte ho a pestujte odrody, ktoré sú odolné voči čiernym stredom, napríklad „Emerald“ a „Golden”, „Pascal“.

stonkový zeler
Zdroj: istock.com

Zeler má popraskané, krehké stonky

Tento problém je zvyčajne zapríčinený nedostatkom bóru. Pomôže vyvážené hnojivo. Aj v tomto prípade si môžete vybrať z odrôd odolných proti krehkosti, na ktoré ani nedostatok bóru takto nevplýva. Hnojivo je však najistejšie riešenie.

Zeler má horké, tvrdé stonky

Súhrn nešťastných kombinácií vyplývajúcich z prostredia tiež môže zhoršiť kvalitu stonkového zeleru. Tvrdý a horký stonkový zeler je často výsledkom stretu horúceho počasia, suchej pôdy a nedostatku živín. Riešenie? Udržiavajte zeler poliaty, okolo rastlín navrstvite mulč, ktorý zabráni vysúšaniu pôdy.  Ak je to potrebné, pridajte do pôdy kompost.

Náš tip

Ak sa vám ani tak nedarí vypestovať chutný a voňavý stonkový zeler, nesmúťte. Vypestujte si vňaťový (listový) zeler alebo klasický buľvový. Majú dobrú chuť a sú oveľa ľahšie pestovateľné. Navyše, lístočky zeleru majú všestranné použitie.

stonkový zeler
Zdroj: istock.com

Zeler pre zdravie

Zeler je významným zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre zdravú kožu, nechty a vlasy, správnu funkciu pečene a tráviacich orgánov, ale aj pre „silné nervy“. Listy zeleru obsahujú veľké množstvo vitamínu C, dokonca viac ako citrón. Ďalej nám táto zelenina poskytne vitamín A, K a E, draslík, horčík, chróm, sodík, vápnik, železo, zinok a jód. Má dezinfekčné účinky, podporuje liečbu dýchacích ciest, reumy, znižuje hladinu krvného cukru.

Prečítajte si ostatné diely nášho seriálu:

Najčastejšie problémy pri pestovaní mrkvy a ako si s nimi poradiť

Ako si poradiť s najčastejšími problémami pri pestovaní karfiolu

Ako riešiť najčastejšie problémy pri pestovaní hlávkového šalátu

Najčastejšie problémy pri pestovaní melónov a ako ich riešiť

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje