S akými rastlinami pestovať na záhone melóny, aby si navzájom pomohli?

Pestovanie melónov
Zdroj: iStock

O výhodách spoločného pestovania rastlín sme už viackrát písali. Viete však, aké sú najlepšie sprievodné rastliny k melónu? Ak melóny pestujete, malo by vás to zaujímať, pretože získate niekoľko cenných výhod.

Čo je to spoločná výsadba?

Spoločná výsadba je pestovanie dvoch alebo viacerých plodín v tesnej blízkosti. Zrejme ste už počuli o tom, že kukuricu, fazuľu a tekvicu je dobré pestovať spoločne, pretože jedna plodina druhej poskytujú vzájomné výhody. Fazuľa viaže dusík do pôdy, ktorý využívajú kukurica a tekvica. Kukurica poskytuje fazuli oporu pri šplhaní. Tekvica pôsobí ako živý mulč. Navyše, ostnaté listy odrádzajú škodcov od kukurice a fazule. Táto technika sa dá použiť aj pri pestovaní iných rastlín, vrátane vodného melóna.

Pestovanie melónov
Zdroj: iStock

Čo môže poskytnúť iným rastlinám melón?

Ak chceme nájsť vhodné sprievodné rastliny pre pestovanie vodného melónu, najprv zvážime, aké výhody melón môže ponúknuť. Podobne ako tekvica môže slúžiť ako živý mulč – keď rastlina melóna rastie, zatieňuje pôdu. Zároveň tak udržiava vlhkosť a odpudzuje burinu.

Čo potrebuje rastlina melónu od iných rastlín?

Keďže kvety melónu sa otvárajú skoro ráno a vydržia len jeden deň, každý kvet melónu potrebuje niekoľko návštev opeľovačov. V spoločnej výsadbe teda melóny určite ocenia rastliny, ktoré priťahujú včely. Tak môžeme zvýšiť úrodu a zlepšiť vzhľad melónov. Na druhej strane, melóny majú dosť škodcov, preto by bolo vhodné vysadiť k nim rastliny, o ktorých je známe, že odrádzajú hmyz.

Pestovanie melónov
Zdroj: iStock

Keďže odrody melónov sú zvyčajne plazivé a môžu dosiahnuť dĺžku 4 až 6 metrov, vyberte sprievodnú rastlinu, ktorá nebude s melónom súťažiť o priestor. Rastliny melónu taktiež potrebujú plné slnko, takže všetky plodiny, ktoré by vytvárali tieň, sú na spoločné pestovanie nevhodné.

Pestovanie melónov
Zdroj: iStock

Aké rastliny vysadiť k melónu?

Cesnak

Silná vôňa cesnaku a cesnakovitých rastlín poskytne rastline melóna ochranu tým, že odrádza mnohých škodcov. Tenká stonka a špicaté lístie nezatienia vodné melóny. Cibuľky môžete vykopať po zbere melónu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKvety

Vyberte si nízko rastúce druhy kvetov, o ktorých je známe, že priťahujú opeľovače. Dobrou voľbou sú trpasličie monardy, papuľky alebo mak. Nechtíky prilákajú nielen včely, ale taktiež odradia vošky.

Bylinky

Koriander a kôpor nebudú tieniť rastliny melónov a priťahujú užitočný hmyz, ktorý sa živí voškami a inými škodcami melónov.

Pestovanie melónov
Zdroj: iStock

Šalát

Listový šalát zasejte súčasne s vodnými melónmi a zozbierajte ho predtým, ako bude melón potrebovať viac miesta.

Reďkovky

Reďkovka dozrieva rýchlo, preto sa dá použiť aj pri výsadbe vodného melónu. Dočasne tak využijete voľný priestor, kým melón rastie. Reďkovky možno pestovať aj spolu s cibuľou, kôprom a šalátom.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardeningknowhow.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.