Jablone na konštrukcii
Galéria (11) Zdroj: shutterstock.com

Málo miesta v záhrade? Takto si vypestujete jabloň či hrušku na konštrukcii

V prípade nedostatku miesta môžete zvážiť pestovanie ovocín na konštrukcii. Stromy zaberú menej miesta a navyše vytvoria čiastočnú optickú bariéru medzi pozemkami.

Galéria

Jablone na konštrukcii
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní
Sadenie jabloní

Zo stromov sa na konštrukciách najčastejšie pestujú jablone a hrušky. Najjednoduchšie je tvarovať konáre vodorovne na napnutý drôt. Existuje však aj množstvo premyslenejších a zaujímavejších tvarov palmiet, ktoré sa zvyknú pestovať pri múroch či starých budovách.

Ako začať?

Preskúmajte vašu záhradu a vytipujte miesta, kde by ste takto tvarované dreviny chceli pestovať. Zistite, či je v danom priestore dostatok svetla a slnečných lúčov počas dňa. Pozornosť venujte i pôde, pretože práve tá je základ zdravých a silných rastlín. Ak je to potrebné, pôdu vymeňte. Svetelným a pôdnym pomerom prispôsobte výber druhu a odrody ovociny.

Vyberte odrodu a podpník. Odrody ovocia vyberajte podľa chuti a skladovateľnosti. Vždy však majte na pamäti, že výpestok musí byť na pomaly rastúcom podpníku. Pri jabloniach sú to podpníky označované M9 a M26. Pri hruškách sa sústreďte na výpestky na dulovom podpníku. Najväčší výber odrôd býva vždy na jeseň po 15. októbri.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková
Jesenná výsadba je tiež pre úspešné zakorenenie rastliny vhodnejšia.

Pripravte jamu a zakráťte korene. Výsadbová jama musí byť dostatočne veľká, aby sa korene výpestku v jame neohýbali. Ak ešte nemáte pripravenú konštrukciu, môžete mladé stromčeky ukotviť k dreveným kolom. Tie zatlčte do jamy ešte pred vložením výpestku. Skontrolujte korene výpestka. Poškodené a skrížené korene skráťte.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková

Pri výsadbe si všímajte dve miesta na rastline – koreňový krčok a miesto štepenia. Koreňový krčok je miesto, kde sa kmeň mení na korene. Toto miesto má byť zároveň s pôdou, maximálne 2 cm pod jej povrchom. Miesto štepenia je zhrubnuté miesto na kmienku, kde sa navrúbľovala konkrétna odroda dreviny.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková
Toto miesto musí byť nad povrchom pôdy, aby nedochádzalo k zakoreneniu navrúbľovanej rastliny. Podpník totiž určuje rýchlosť rastu dreviny a to je pri pestovaní ovocín na konštrukcii limitujúci faktor.

Ak máte v záhrade bežnú záhradnú pôdu, nemusíte ju nijako špeciálne obohacovať. Ak je pôda nejakým spôsobom nevyhovujúca, pridajte do vykopanej zeminy drobný štrk (v ílovitých pôdach) na odľahčenie či trochu kompostu (v piesčitých pôdach). Primiešať môžete aj pôdny kondicionér s obsahom vulkanickej horniny alebo prírodné hnojivá a mykorhízne huby. Pri výsadbe rastlinu výdatne zalejte.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková

Určite vzdialenosť výpestkov a kotvenia. Výpestky saďte približne 3 metre od seba v jednej rovnej línii. Všimnite si vetvenie stromčeka a natočte ho tak, aby sa dal dobre priviazať ku konštrukcii. Jednotlivé výpestky jemne priviažte k oporným kolíkom.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková

Vysadeným stromčekom venujte dostatočnú povýsadbovú starostlivosť. Okolo stromčekov vytvorte závlahové misy, ktoré vám pomôžu efektívne zavlažovať rastliny v prvých rokoch po výsadbe. Lepšie je zavlažovať výdatne a menej často ako každý deň malým objemom vody. Povýsadbový rez vykonajte v prípade jesennej výsadby v zime a v prípade jarnej výsadby hneď po výsadbe dreviny, keď ju zároveň priviažete k opore. Ak pozemok nie je oplotený, zvážte aj ochranu stromčekov proti okusu divou zverou.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková

Najneskôr pred nasledujúcou sezónou by ste k stromčekom mali vytvoriť oporu, ku ktorej budete mladé výhonky priväzovať a stromy tak tvarovať do požadovaného pestovateľského tvaru. Na stavbu opory sa dajú použiť plotové stĺpiky a napínací drôt. Krajné stĺpy musia byť doplnené vzperami, ktoré dovolia napínať drôt konštrukcie. Na tri stromy (9-metrová konštrukcia) vám postačia dva krajné stĺpy so vzperami.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková

Prvý drôt určujúci prvé poschodie vetví sa zakladá vo výške približne 60 cm nad zemou. Každé ďalšie poschodie o ďalších 60 cm vyššie. Takto tvarované stromy mávajú 2 až 3 poschodia. Nevyzreté výhony sa ku konštrukcii vyväzujú v júni, keď sú ešte mäkké a poddajné. Pôdu okolo výsadby a konštrukcie je dobré udržiavať v odburinenom stave. Trávnik ako podrast nie je vhodný, pretože nízke vetvenie a prítomnosť konštrukcie komplikuje jeho údržbu. Navyše, trávnik odoberá rastline vodu a živiny. Výsadbu je preto dobré ohraničiť a zamulčovať.

Sadenie jabloní
Zdroj: Ida Furiková
Po okraji záhona môžete vysadiť jahody alebo kvitnúce trvalky či letničky.

Podobne ako pri výsadbe samostatne stojacich stromov, pre úspešné zakorenenie novovysadenej dreviny je vhodné kvety v prvých dvoch rokoch po výsadbe vystrihnúť, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala plodením. Takže prvú úrodu čakajte najskôr v treťom roku po výsadbe.

Jablká na jabloni
Zdroj: shutterstock.com

Text: Ida Furiková
Foto: Ida Furiková, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.