image 36490 25 v1
Galéria (9)

Ako spracovať úrodu jabĺk a prečo ich vôbec pestovať

Jablko je kráľom slovenského ovocia a zároveň aj „prírodným doktorom“. Nájdeme ho prakticky v každej záhrade, v doline či na rovine a aj na kopaniciach. Obrovskou výhodou jabĺk je, že sa dobre skladujú, a teda ich máme k dispozícii prakticky po celý rok.

Galéria

Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk
Ako spracovať úrodu jabĺk

Bieda je len v tom, že si jablko ako to „najobyčajnejšie ovocie“ nevieme poriadne vážiť, reálne zhodnotiť jeho zdravotný prínos a stále hľadáme zázračné ovocné elixíry spoza mora. Pri zdraví a vitalite nás udrží len sústavné, každodenné a celoživotné, hoci aj len v minimálnych dávkach, prijímané množstvo účinných ozdravných látok z prírodných potravín. Preto je naozaj nielen jedno, ale i viac kusov jabĺk, a iného ovocia či plodovej a listovej zeleniny denne pevnejším základom nášho zdravia ako nárazové vysoké dávky tých najlepších rastlinných elixírov zo zámoria.

Aj pri jablkách ako pri všetkých prírodných potravinách platí, že by sme ich mali jesť celé, teda nielen šťavu, ale celé jablko aj so šupkou. Práve v nej sa sústreďuje najviac ochranných látok, ktoré od nás dokážu doslova odohnať mnohé civilizačné ochorenia. Jablčná šupka chráni plod pred vonkajším poškodením a nepriaznivým vplyvom, a preto do nej rastlina sústredila tie najsilnejšie kalibre svojej ochrany, ktoré však majú silu chrániť aj nás. Samozrejme, dôležité je, aby boli jablká pestované ekologicky. Obyčajné tržné jablká sú za rok totiž striekané neuveriteľne často, až 25-krát, takže s nimi neraz zjeme viac chémie ako vitamínov.

Chutný dar prírody

Jablko patrí medzi tzv. funkčné potraviny, obsahuje množstvo výživných látok. Šťavnaté jablko ako pevný, chrumkavý džús plný živín stačí len zajedať čiernym celozrnným chlebom. Jablko obsahuje 85 až 90 % vody (ako väčšina ovocia) a len 54 kalórií (227 Kj) v 100 gramoch, z toho 12,5 % sacharidov, medzi ktorými prevažuje fruktóza, málo tuku i bielkovín. Jablko nie je plod, po ktorom sa priberá, ale je určené hlavne na osvieženie, „napitie sa“ a na ochranu nášho zdravia.

Ak však jabĺčko nakrájame a usušíme, tak sa tie „nízke“ hodnoty základných výživných látok znásobia. Množstvo bielkovín v sušine vyskočí na 4 %, tuku na 7 % a sacharidov na 25 %. A preto si jablká sušené pri miernej teplote a bez sírenia uchovávajú veľa vitamínov aj bioaktívnych látok. Dôležité je skladovať ich dobre usušené a v suchu, aby neplesniveli. Z vitamínov jablká obsahujú (podľa odrody a podmienok pestovania) 10 až 30 mg% vitamínu C, zaujímavú dávku vitamínového komplexu B, ale aj inositol, kyselinu listovú, biotín a vitamín E. Z minerálov sú to najmä vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík, ale minimum sodíka a tiež dôležité stopové prvky ako zinok, kremík, mangán, bór, jód, fluór a selén.

Pre ozdravnú účinnosť jablka sú veľmi dôležité tzv. sekundárne metabolity. Najvýznamnejšie z týchto látok sú polyfenoly a z nich najmä kvercetín, resveratrol, množstvo karotenoidov nachádzajúcich sa najmä v šupke jablka, kde plnia ochrannú funkciu antioxidantov a z niektorých z nich sa v tele tvorí aj vitamín A, fytosteroly sú zasa zastúpené v semenách jabĺk a majú schopnosť znižovať vstrebávanie cholesterolu z tráveniny, v menšom množstve sú tu zastúpené aj fytoestrogény chrániace človeka najmä pred hormonálne podmienenými nádormi rakoviny. V dužine má pektíny a tanín ako účinné druhy vlákniny, cukry, najmä fruktóza a ovocné kyseliny pôsobiace ozdravujúco.

Pri všetkých týchto dôležitých ozdravných obsahových látkach nesmieme zabudnúť na tú najobjemnejšiu látku – vodu, ktorá je doslova živou prírodnou vodou. V nej plávajú všetky uvedené látky aj životodarné enzýmy. Konzumáciou 2 až 5 jabĺk denne podporujeme zdravý pitný režim.

Ako nám pomáha

V prvom rade si treba uvedomiť, že jabĺčko je nabité enzýmami, teda „robotníkmi“ života a zdravia, bez ktorých neexistuje žiaden život. Ich príjem v surovej strave je jednou zo základných podmienok nášho zdravého fungovania. Preto by sme mali dávať prednosť nielen surovým jablkám, ale konzumovať aj ostatné, najmä rastlinné potraviny vo veľkej miere čerstvé a surové.

Jablko obsahuje určité množstvo kyseliny elágovej, ktorá má protirakovinový potenciál, okrem nej obsahuje resveratrol s jeho mnohými pozitívnymi a omladzujúcimi účinkami.

Veľmi významným flavonoidom nachádzajúcim sa najmä v jablčných šupkách je kvercetín, ktorý svojím silným protizápalovým účinkom výrazne znižuje príznaky astmy a alergie, pretože brzdí uvoľňovanie histamínu a ďalších zápalových látok. Kvercetín v šupke chráni ovocie pred poškodením UV lúčmi, ale zabraňuje aj vstupu mikróbov, a tak vlastne predstavuje prvú obrannú líniu jabĺk. Rovnako môže pôsobiť aj na nás, ak budeme konzumovať dostatok jabĺk, ale napríklad aj cibule, ktorá je tiež bohatá na kvercetín.

V jablkách sa vyskytuje i vzácny a pre nás dôležitý minerál – bór. Ten pomáha vstrebávať vápnik a horčík, a tým prispieva k prevencii osteoporózy. Zvyšuje aj hladinu estrogénu, čo je dôležité pre ženy v prechode a po ňom.

Pektín a prítomné organické kyseliny ozdravujú črevnú flóru a pôsobia proti kvasným procesom v črevách, pomáhajú detoxikovať, pektín upravuje fungovanie čriev pri hnačke aj zápche. Prítomný tanín zasa pôsobí sťahujúco a protizápalovo najmä na slizniciach a v črevách. Pektín je tiež dobrý regulátor vstrebávania cukrov, čím pomáha predchádzať nepriaznivým glykemickým skokom v krvi zdravých i chorých, ktoré môžu byť predzvesťou obezity a cukrovky.

Keďže jablká obsahujú poriadnu dávku draslíka a málo sodíka, pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku a spolu s ostatnými zásaditými prvkami (horčík, vápnik) potláčajú prekyslenie žalúdka i organizmu a pomáhajú aj pri pálení záhy. Jablká zrieďujú žlč a zabraňujú vytváraniu žlčových kameňov.

Proti civilizačným chorobám

Znie to nadsadene? Medicínske výskumy a dlhodobé sledovania sú však jednoznačné:
• jedno jabĺčko denne znižuje riziko srdcového infarktu o 32 %,
• flavonoidy v jabĺčkach môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny o 50 %,
• ochranné látky v šupke jabĺčka potláčajú množenie rakovinových buniek hrubého čreva o 43 %,
• flavonoid kvercetín potláča nielen rozvoj rakoviny, ale dokáže znížiť kardiovaskulárne príhody až o 35 %.

A čo listy a semienka?

Nielen plody, ale aj jablčné listy sú liečivé – obsahujú antibioticky pôsobiacu látku zvanú floretín. V domácom liečení ho môžeme využiť ako prvú pomoc pri malých ranách a odreninách. Umytý list nestriekanej jablone či plánky z lesa stačí rozmrviť medzi prstami, aby sa z neho uvoľnili účinné šťavy, a priložiť ho na ranu.
Kedysi sa vyzdvihoval jedovatý účinok jablčných semien, ktoré obsahujú kyanogenný glykozid amygdalín rovnako ako semená iného ovocia. Áno, pri väčšom množstve, možno z 5 a viac jabĺk, by citlivejším ľuďom mohlo byť zle, ale semená z jedného jablka pôsobia skôr ako tzv. protirakovinový vitamín B17.

Zaženú chrípku, liečia rany

Ak chceme mať peknú štíhlu postavu a pleť bez vrások, aj tu sú jablká nápomocné. Častejšia konzumácia jabĺk je vhodná pri reume a dne, ale strúhané jablká s citrónom, medom a so škoricou je dobré jesť najmä v čase chrípok, prechladnutí a zachrípnutí, čo dobre dezinfikuje ústnu dutinu i hrdlo a rozpúšťa a uvoľňuje hlieny, ba pomáha aj pri horúčke. Jablkové pyré je pomocný liek pri žalúdočných a črevných kataroch aj u malých detí. Podusené jablká s olivovým olejom pomáhajú hojiť povrchové poranenia.

Vhodné pre diabetikov

Aj diabetici, najmä cukrovkári 2. typu, silne profitujú z konzumácie jabĺk tým, že ich nízky kalorický obsah (54 kcal na 100 g) pomáha znižovať hmotnosť, znižuje riziko vzniku metabolického syndrómu, spomaľuje vstrebávanie sacharidov pri trávení, prevahou fruktózy nad ostatnými cukrami spotrebováva pri metabolizme len minimálne množstvo nedostatkového inzulínu a pomáha predchádzať širokej škále chorobných následkov cukrovky.

Jablčné ozdravné recepty

Už ajurvéda odporúčala jablčnú šťavu ako liek na hnačky. V Číne zasa oddávna liečili cukrovku odvarom z kôry jabloní a aj moderný výskum potvrdil určitý pozitívny vplyv tohto liečenia. Bylinkárka Hildegarda z Bingenu predpisovala surové jablká zdravým na povzbudenie a varené pred začatím liečenia každej choroby. V Anglicku sa zasa tradovalo: „Koľko jabĺk zjete cez deň, toľko doktorov pošlete na žobrotu.“ Sebastián Kneipp odporúčal ako „pokrm krvi veľmi prospešný“ krajec celozrnného chleba a jablko. Jablká využíval u pacientov na obojstrannú reguláciu stolice, teda aj na hnačku, aj na zápchu.

Jeden jablčný deň v týždni

Známy český bylinkár Josef Zentrich odporúča urobiť si pri chorobách srdca a obličiek, ako aj pri vysokom krvnom tlaku a obezite jeden deň v týždni jablčný: zjesť len 10 až 12 jabĺk. Vodu môžeme piť. Kto by mal s tým problémy, tak môže jablká zajedať kúskom čierneho chleba.

Jablko pomáha pri reume

Pri všetkých formách reumatizmu vyskúšajte jesennú jablčnú kúru, pri ktorej sa každý deň popri zdravej strave konzumuje aspoň 3 týždne 1 kg jabĺk denne, pri ťažších prípadoch choroby treba kúru predĺžiť na 100 dní a dohodnúť sa s lekárom, či možno na ten čas vysadiť lieky.

Dobrá rada
Zjedzte jeden jadrovník z jablka denne (treba teda zjesť celé jablko aj so semienkami) má to preventívny protisklerotický účinok.

Univerzálna jablčná srvátka

Jablčný mušt alebo víno zmiešame s kvalitnou pramenitou vodou a s mliekom v rovnakom pomere a zahrejeme na 90 °C. Prítomné kyseliny mlieko vyzrážajú a tekutinu odfiltrujeme cez plátno. Nápoj užívame vlažný, možno ho trochu prisladiť medom. Je to výživný nápoj, ktorý podporuje chuť do jedla, čistí jazyk, podporuje trávenie, čistí zakalený moč, znižuje horúčku, uvoľňuje hlieny, tlmí kašeľ, zlepšuje krvný obraz a celkovo zlepšuje priebeh výživy. Preto sa užíva pri chorobách dýchacích ciest, pri chorobách tráviacich orgánov, pri krvných chorobách, ako aj pri celkovom oslabení či pri infekčných chorobách spojených s odmietaním jedla a v období rekonvalescencie. V chladničke vydrží 2 až 3 dni. V ťažkých stavoch sa podáva po lyžiciach, neskoršie po pohároch, a to vždy medzi jedlami, najviac asi 4 dcl denne v 3 dávkach.

Stimulačný jablčný čaj

Tenké plátky jabĺk alebo hrsť jablčných šupiek (na jar môžeme pridať i zopár jabloňových kvetov) zalejeme vriacou vodou a po 15 minútach scedíme. Čaj popíjame cez deň.

Denný ozdravný nápoj

Do základnej čajovej zmesi pridáme 1 diel jablčných šupiek zmiešaných s listami lesnej jahody a maliny a 2 diely černicových listov. Túto základnú zmes doplníme v pomere 1 : 1 až 2 : 1 bylinnou ochucujúcou zložkou, ktorou môže byť mäta, materina dúška, badyán s klinčekom a škoricou alebo bazalka. Prísady striedame.

Jablková kúra proti bolesti

Ráno a večer rozmiešame 2 čajové lyžičky pravého kvaseného jablčného octu s 1 lyžičkou medu v pohári s pramenitou vodou a vypijeme. Kúra trvá 2 až 4 týždne a osvedčila sa pri únave, bolestiach svalov a kĺbov, pri vysokom krvnom tlaku, srdcových problémoch, obezite a ťažkom zahlienení.

Aj jablčné puky liečia

Špeciálne tinktúry, tzv. gemmo tinktúry, ktoré sú pripravené z jablčných pukov, niekedy i mladých výhonov, slúžia ako čistiaci prostriedok tela, odhlieňujú, pomáhajú liečiť reumatické zápaly, stimulujú krvotvorbu, pomáhajú pri bolestiach hlavy, regenerujú pečeň a čistia obličky.

Jablko na krásu

Jednoduchá a účinná maska

Stačí, ak si väčšie jablko ošúpeme a šupky si priložíme na tvár alebo nastrúhané jablko rozotrieme na kúsok plátna (alebo gázy), ktoré si na 20 minút priložíme na tvár. Na záver si tvár opláchneme vlažnou vodou a potom studenou. Táto maska dodá pleti vitamíny a osvieži ju.

Jablčná čistiaca maska

Nastrúhanú dužinu neprezretého jablka zmiešame s 1/2 vajca a túto masku nanesieme na 10 minút na umytú tvár. Potom si tvár opláchneme vlažnou vodou a nanesieme na ňu krém.

Citrónovo-medové masky na mastnú pleť

Maska č. 1: Oživuje, čistí i hydratuje pokožku. V rovnakom pomere zmiešame čerstvo nastrúhané jablko s citrónovou šťavou a medom a necháme pôsobiť na tvári 15 minút. Potom tvár opláchneme vlažnou vodou.

Maska č. 2: Je vhodná na mastnú a precitlivenú pleť, ktorú aj upokojuje. 1/2 šálky varenej ovsenej múky zmiešame s bielkom, polievkovou lyžicou citrónovej šťavy a 1/2 šálky čerstvo nastrúhaného jablka. Hladkú pastu nanesieme na 15 minút na tvár a potom opláchneme vlažnou vodou a osušíme.

Na všetky jablčné kúry zásadne používame ekologicky pestované jablká!

Želatínovo-jablková maska

Príjemne chladí, najmä v lete, vyhladzuje pokožku, pri snímaní stiera odumreté bunky. Podľa typu pleti volíme rôzne druhy ovocia. Na normálnu až suchú pleť sa hodí jablko, hruška, broskyňa a malina, na mastnú pleť citrón, grep, biele hrozno a rajčiny.
Príprava: Polievkovú lyžicu želatíny zmiešanú s 1/2 šálky čerstvo pripravenej jablčnej šťavy zahrievame, až kým sa želatína úplne nerozpustí. Vzniknutú tekutinu dáme do chladničky, kým nezačne želírovať. Tenkú vrstvu jablčného gélu si rozotrieme na tvár a necháme zaschnúť. Po 20 minútach gél olúpeme a tvár si umyjeme studenou vodou bez mydla.

Zdravé zoštíhlenie

Hoci jablká obsahujú málo kalórií, predsa majú dostatok okamžite využiteľnej energie, takže pri chudnutí s nimi sa vyhneme pocitu únavy a vyčerpania. Okrem toho majú aj vďaka vláknine silný sýtiaci efekt, pretože pektín v žalúdku nasiakne, preto takáto diéta nevyvoláva ani po príjme minima kalórií vlčí hlad. Vysoký obsah draslíka má zasa odvodňovací efekt, ktorý pomáha detoxikovať organizmus. Navyše, ak pijeme ešte aj vodu, podporíme tak detoxikáciu a súčasne predídeme dehydratácii. Minerály a stopové prvky v jablkách zasa dostatočne nahrádzajú odvodňovaním stratené prvky.

Zásadotvornosť jabĺk dokáže vyrovnať nežiaduce prekyslenie organizmu. Sladkastá chuť jabĺk dokáže dobre eliminovať našu často až neudržateľnú chuť na sladké. Na uľahčenie trávenia je vhodné dodržať 2-hodinový interval medzi konzumáciou jabĺk. Aby diéta alebo jablčný pôst neboli chuťovo fádne, nakúpme si do zásoby rôzne, chuťovo odlišné odrody jabĺk.

Ak chceme po sviatkoch zhodiť zopár kilogramov, skúsme 2- až 3-dňovú jablčnú diétu, pri ktorej neskonzumujeme viac ako 800, max. 1 000 kcal, čo zodpovedá asi 2 kg jabĺk. Vyšší účinok dosiahneme, ak budeme jablká jesť pomaly a dlhšie ich budeme hrýzť.
Odľahčovací jablčný deň si môžeme robiť aj každý týždeň, detoxikačnú a regeneračnú 2- či 3-dňovú kúru aj každý alebo každý druhý mesiac.

Pozn.: 100 g jabĺk obsahuje asi 54 kcal, 100 g jablčnej šťavy 40 kcal, 100 g sušených jabĺk až 265 kcal.

Jablková pleťová voda

Vďaka pektínu je vhodná na všetky typy pleti. Malé nakrájané jablko bez jadier uvedieme do varu v 1/2 šálky vody, odstavíme, necháme vychladnúť a prelisujeme cez sitko. K tekutine pridáme štvrť šálky záparu z hamamelu (dostaneme ho v lekárni). V chlade vydrží 4 týždne.

Jablčný kúpeľ

Jablčná prísada do kúpeľa pomáha odstraňovať z pokožky odumreté bunky, pokožka zostáva hebká a hladká. Zmiešame jednu šálku čerstvo vylisovanej jablčnej šťavy, štvrť šálky tekutého medu a 1/2 šálky jemného tekutého mydla do kúpeľa a prevoniame štipkou škorice. Dávka stačí na 3 až 4 kúpele. V chlade a tme vydrží týždeň. Pred použitím pretrepeme.

Ústna voda aj pre deti

Obsahuje veľa protizápalových látok. 1/2 šálky čerstvo vylisovanej jablčnej šťavy nalejeme do tmavej fľaše, pridáme polievkovú lyžicu ružovej vody a podľa chuti trochu mäty, klinčeka alebo škorice. Tieto prísady majú výrazný antiseptický účinok a sú chutné i voňavé. V chlade vydrží týždeň. Na vyplachovanie úst stačí pridať do šálky vody (200 ml) 1 až 2 čajové lyžičky prípravku.

Jablčná šťava bez chémie

Vietor občas pozhadzuje jablká v záhrade – také treba rýchlo zužitkovať. Ak sú len obité, ale inak zdravé, nenahnité, tak ich vylisujeme alebo odšťavíme, za studena nalejeme do vydezinfikovaných fliaš a do každej pridáme kopcovanú lyžičku čerstvo nastrúhaného chrenu. Fľaše zazátkujeme a uložíme naležato do chladu a tmy. Šťava takto vydrží minimálne 3 mesiace a stále bude plná enzýmov a zdravia.

Jablkové dobroty

Kvasené jabĺčka v kapuste

Malé alebo nedorastené a kyslasté jabĺčka dobre využijeme, ak ich dáme kvasiť vo väčšom množstve do suda ku kapuste. Dokonca ich tam môže byť až polovica objemu suda. Takto vykvasené jabĺčka sú vynikajúce na priamy konzum, do šalátov alebo aj ako prídavok do už uvarenej kapustnice. Možno ich použiť aj do rozmixovaného nápoja zo zeleniny a ovocia.

Pohánková kaša s jablkami

Do hlbšej panvice dáme 1,5 lyžice oleja, pridáme jednu nakrájanú cibuľu a orestujeme ju do sklovita. Potom pridáme na kocky nakrájané jablko a všetko restujeme do polomäkka. Prisypeme hrnček lúpanej pohánky, ktorú sme predtým opláchli horúcou vodou, všetko zalejeme 2¼ hrnčekom zeleninového vývaru a pomaly varíme 20 minút, až kým pohánka nevsiakne všetku tekutinu a nezostane krémová. Ak už pohánka „vypila“ tekutinu, ale stále je ešte tvrdšia, pridáme ďalší vývar a všetko dovaríme. Dochutíme čiernym korením, prípadne soľou, ozdobíme vňatkami a podávame teplé.

Jablčné mesiačiky s bryndzou

Ako predjedlo podávame pekne na tanieri naaranžované jabĺčka nakrájané na mesiačiky, ktoré sú spolovice hrubo natrené bryndzou a posypané opraženými nasekanými lieskovcami a petržlenovou vňaťou.

Pečené alebo grilované jablká

Do jabĺk vydlabeme dutinu, ktorú naplníme kašovitou plnkou z kukuričnej krupice alebo zo pšena či ryže, ktoré sme uvarili v jablčnej šťave, omastili maslom a do ktorých sme zamiešali namočené hrozienka, goji, orechy alebo iné sušené a nasekané ovocie. Jablká naplnené kašou zabalíme do alobalu a pečieme v rúre, na grile alebo aj v pahrebe. Podávame ako teplý dezert.

Hydina na jablkách

Kuracie prsia (môžeme použiť aj iný typ hydiny) potrieme maslom a okoreníme čiernym korením, mletým ďumbierom a muškátovým kvetom. Chvíľu necháme odležať. V remoske popražíme dozlata cibuľu, pridáme na kúsky nakrájané jabĺčka a podusíme ich, aby pustili šťavu. Na ne potom položíme kuracie prsia, ktoré podlejeme vínom a dusíme do mäkka za občasného polievania mäsa výpekom. Podávame s ovocným šalátom z jabĺk, broskýň a hrozna s korenistou vínnou zálievkou.

Husacia pečeň s jablkami

Očistenú, odblanenú pečeň okoreníme, nakrájame na tenké plátky, posolíme, z oboch strán, poprášime múkou a na horúcej panvici na masle z oboch strán opečieme. Plátky vložíme do jenskej misy, obložíme jablkami nakrájanými na plátky, zalejeme vínom a udusíme v rúre. Podávame s opekanými zemiakmi a šalátom.

Apple pie (americký jablčník)

Nasledujúce suroviny spracujeme na hladké cesto, ktoré necháme v chlade odležať: 125 g hladkej múky, 1 vajce, 1 lyžička cukru, štipka soli, 1 lyžica mlieka, 100 g studeného masla. Chladné cesto rozdelíme na 2 kúsky (3/5 a 2/5) a oba rozvaľkáme na papieri na pečenie na nerovnaké kruhy. Väčším kruhom cesta vyplníme tortovú formu tak, aby cesto presahovalo jej okraj, a až do jej plnenia ju dáme do chladničky.

4 jablká nakrájame na tenké mesiačiky a zmiešame s citrónovou šťavou, aby nezhnedli. Pridáme 2 lyžice jablčnej šťavy, ak treba aj 2 lyžice medu, dochutíme škoricou, ďumbierom, drveným klinčekom, posypeme 40 g kukuričného škrobu, premiešame a necháme 20 minút odpočinúť. Potom ešte vmiešame hrnček nesladeného jablčného pyré.

Formu s cestom vyberieme z chladničky, spodnú vrstvu cesta niekoľkokrát prepichneme vidličkou a do formy prenesieme jablčnú náplň, na ktorú položíme ešte dve lyžice masla. Náplň prekryjeme druhým plátom cesta, ktoré mierne pritlačíme k jablkám, aby pod ním nezostali žiadne dutiny, a plát párkrát prepichneme nožom, aby mala kadiaľ unikať para. Vrchný plát cesta môžeme aj nakrájať na pásiky, ktoré poprekladáme na jablkovú plnku. Okraje cesta k sebe dobre pritlačíme. Bielok vyšľaháme s trochou smotany a potrieme ním koláč. Pečieme pri 200 °C približne 20 až 30 minút do zlata, až kým nepočujeme bublať šťavy. Koláč necháme chladnúť na drôtenej mriežke.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Kalvadost says:

    Najlepšia je Jablkovica tá vylieči všetky neduhy ,pohladí dušu a zlepši náladu.

  2. jajo says:

    ale nikde nespomenuli, že sa z jabĺk dá urobiť aj víno a zneho kalvados, prípadne jablkovica…

  3. Štefan Mareček says:

    No najlepší je z jabĺk mušt. Keď vylisujeme z nich šťavu a hneď dáme do fliaš z umelej hmoty napr. od minerálky cca 3 cm od vrchu aby ich mráz neroztrhol a dáme hneď zmraziť do mrazničky, tak ho máme aj za dva roky ako keby sme ho práve spravili. Len pozor nepiť ho viacej ako cca 4decilitre za deň, lebo Vás začnú bolieť nohy a nebudete vedieť prečo. Mám to z vlastnej skúsenosti. a samozrejme z vyliskov možno spraviť aj jablčkovicu. Trocha menej to tečie, ale o to je lepšia. Tak na zdravie

  4. Kalvadost says:

    Posral som sa. 😎

  5. aa says:

    Tiez nechapem kde su tie najpouzivanejsie a najlepsie postupy na spracovanie jablk – nahadzanie do sudov, pripadne aj do demizonov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.