Deti v záhrade s jablkami
Zdroj: iStock

Ako sadiť jablone na jeseň? Tajomstvá pestovania zdravých a chutných jabĺk

Napriek tomu, že ovocné stromy môžete do záhrady zasadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia, jeseň je tým najlepším obdobím na sadenie jabloní. Nižšie teploty sú pre stromy oveľa menej stresujúce a jesenná výsadba poskytne dostatok času na usadenie koreňov stromu. Lepšie si privyknú na pôdu, na prostredie a nasledujúcu jar budú pripravené na rýchly rast.

Výhodou jesennej výsadby ovocných stromčekov je tiež skutočnosť, že si vyžadujú oveľa menej zavlažovania ako stromy vysadené na jar. Strom vysadený na jar potrebuje veľa zalievania, aby dokázal prekonať horúce letné mesiace. Jabloň, ktorú vysadíme na začiatku jesene, bude cez zimu spať a ešte aj na jar môže pokračovať v tvorbe už rozvinutých koreňov – o to ľahšie zvládne prvé leto.

Vyberte správne odrody

Okrem príležitostného prerezávania a hnojenia si jablone vyžadujú len malú údržbu – a pritom odmena je dlhotrvajúca. Jedným z najdôležitejších tajomstiev úspešného pestovania jabĺk je výber správnych odrôd. Nielen preto, aby sa im darilo v lokálnom klimatickom prostredí, ale aj preto, aby dostali správneho opeľovania, bez ktorého plody jednoducho nebudú.

Sadenie jabloní
Zdroj: iStock

Pestovať len jednu jabloň nie je dobrý nápad

Okrem toho, či bude vybranej odrode vyhovovať prostredie vo vašej záhrade, je potrebné zistiť, čo na opelenie potrebuje. Väčšina jabloní si totiž vyžaduje druhý strom – opeľovač, aby priniesli ovocie. Ak ste počuli, že vysadiť len jediný strom jablone nie je dobrý nápad, verte, že je to pravda. Je zaujímavé, že pri opeľovaní si môžu pomôcť aj iné odrody. Napríklad, ak zasadíte chutnú a dobre skladovateľnú odrodu Fuji, potrebuje partnerský strom. Ten môže byť aj z ďalších obľúbených odrôd – Gala alebo Granny Smith. Mnohí predajcovia a ovocné škôlky majú ľahko čitateľné tabuľky opeľovania.
Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa spýtať.

Ako zasadiť a pestovať jablone?

Výsadba ovocného stromu je jednoduchý proces. Úspech spočíva vo vykopaní dostatočne veľkej jamy, aby sa korene mohli rozšíriť. Jamu naplňte dobrou pôdou a stromček zalievajte, aby sa ľahko v pôde usadil. Výsadbová jama pre ovocné stromy by mala mať dvoj- až trojnásobok priemeru nádoby, v ktorej stromček kúpite. Hlboká by mala byť 1,5-násobne ako kvetináč. Na dno výsadbovej jamy pridajte množstvo kompostu. Pokračujte pôdou – jamu naplňte tak, aby horná časť koreňového balu jablone sedela asi 2,5 centimetra nad jamou. Teraz koreňový bal stromčeka výdatne zalejte a vyplňte zvyšok jamy rovnakým množstvom kompostu a pôdy. Je dôležité, aby základňa kmeňa bola tesne nad úrovňou zeme. Výsadbu zakončite nanesením 8,5 až 12 centimetrovej vrstvy mulču. Mulč je mimoriadne dôležitý, pretože pomáha stromu udržať vlhkosť a chrániť koreňový bal. Nemal by však prísť do kontaktu s kmeňom jabloní, pretože to môže vyvolať choroby a hnilobu.

Sadenie jabloní
Zdroj: iStock

Zavlažovanie a údržba mladej jablone

Prvých pár týždňov po výsadbe zalievajte strom každý jeden deň. Po niekoľkých týždňoch znížte zalievanie na niekoľkokrát týždenne. Keď má jabloň niekoľko mesiacov, stačí ju zalievať raz týždenne, aj to len v prípade ak neprší. Takto pokračujte po celý prvý rok od výsadby.

Väčšie stromčeky potrebujú výraznejšiu zálievku pri kvitnutí, tvorbe plodov, pri výrazných suchách alebo v horúcich dňoch. Na presnej miere záleží od odrody, ktorú pestujete. Nebuďte sklamaní, keď prvý rok-dva neuvidíte žiadnu úrodu. Väčšina jabloní začne produkovať plody do dvoch až troch rokov po výsadbe.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje