Hnojenie rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Obdobie vysádzania plodovej zeleniny je tu! Ako jej môžu prospievať mykorhízne huby?

Čo sú mykorhízne huby a akým spôsobom fungujú? Ak ste o mykorhíznych hubách ešte nepočuli, je ten správny čas zoznámiť sa s nimi. Možno práve túto sezónu aj s ich pomocou dosiahnete silnejší rast rastlín a väčšiu nádielku plodov. Prospešné môžu byť ako pre rastliny úžitkovej i okrasnej záhrady.

Čo sú mykorhízne huby?

V pôde na záhrade sa to hemží životom, ktorý je voľným okom nepozorovateľný. Je známe, že huby vytvárajú v pôde rozsiahle siete, ktoré sú mnohonásobne obsiahlejšie ako korene rastlín. Podzemné mykorhízne huby („myko“ – huba, „rhiza“ – koreň) vytvárajú symbioticky prospešný vzťah s koreňmi rastlín. Na našej planéte sú tieto huby prítomné už od objavenia prvých rastlín. Podieľajú sa na tom, aby bol koreňový systém silnejší, rozvetvenejší, a tak sa zlepšila schopnosť rastliny prijímať z pôdy vodu a živiny.

Rastlina, ktorá je koreňmi symbioticky spojená s mykorhíznymi hubami má prístup k živinám, ku ktorým by sama nedostala. Na oplátku rastlina dodáva mykorhíznym hubám časť „energie“, ktorú získava pri fotosyntéze.
Mykorhízne huby na koreňoch rastlín
Zdroj: shutterstock.com

Mykorhízne huby a prospešnosť pre rastliny

Symbiotický vzťah koreňov rastlín a mykorhíznych húb sa navonok dokáže prejaviť aj týmito spôsobmi:

  • Mladé rastliny sú už krátko po vysadení schopné získavať z pôdy viac dôležitých živín a majú i lepšiu dostupnosť k vode.
  • Vďaka zásobovaniu živinami sú odolnejšie voči chorobám a škodcom.
  • Rastliny rastú rýchlejšie. Produkujú viac kvetov a plodov.
  • Znižuje sa potreba častého hnojenia.
  • Rastliny so silnejšími koreňmi lepšie zvládajú obdobie sucha.
  • Pri prípadnom presadení sa rýchlejšie aklimatizujú (vhodné najmä pri presádzaní ruží, mladých stromčekov).

V akej podobe sú mykorhízne huby dostupné?

Okrem toho, že sa mykorhízne huby v pôde vyskytujú prirodzene v istej hladine, ich množstvo môžete zvyšovať kompostovaním, organickým mulčovaním alebo zapracovávaním konského hnoja.

Ak chcete mať istotu, že sa mykorhízne huby prepoja priamo s vašimi novovysadenými zeleninovými priesadami, ovocnými alebo okrasnými stromami, môžete si zakúpiť mykorhízne huby v podobe prášku, kapsúl alebo gélu. Prípravok sa musí naviazať na korene rastlín, takže s nimi musí prísť do kontaktu. Odporúčaný postup aplikácie je vždy uvedený na balení produktu.
Koreňový systém jahôd. čučoriedok a malín
Zdroj: shutterstock.com

Pre aké rastliny sú mykorhízne huby vhodné?

Mykorhízne huby sú prospešné pre širokú skupinu úžitkových rastlín, okrasných rastlín aj drevín.

Medzi ne patrí predovšetkým plodová zelenina ako papriky, rajčiny, cukety, tekvice, melóny, baklažány a uhorky, väčšina cibuľovín, strukovín, paprade, ihličnany, ovocné stromy, bobuľoviny, orechy, ruže, trávy, okrasné rastliny aj bylinky. Mykorhízne huby v podobe práškov alebo granúl sú predávané dokonca i v konkrétnom určení – napríklad samostatne na paradajky a papriky, na ihličnany, na kvitnúce rastliny, …

Používanie mykorhíznych húb však nie je vhodné pre špenát, repu, červenú repu, kapustu, brokolicu, karfiol, žeruchu či rukolu.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.