Háďatko zemiakové
Zdroj: iStock

Háďatko zemiakové: Aj nenápadný škodca môže spôsobiť veľké škody

Pomalý rast zemiakov, malé hľuzy, opadávanie spodných listov, vädnutie a zmena farby rastlín býva často dôsledkom napadnutia háďatkom zemiakovým.

Globodera rostochiensis, ako sa odborne nazýva, patrí k takzvaným cystotvorným nematódam. Znamená to, že samička, ktorá nakladie vajíčka sa premení na cystu. Tento nepríjemný škodca je známy na celom svete, u nás trápi najmä malopestovateľov. Čo funguje proti háďatkám?

Háďatko zemiakové pochádza z Južnej Ameriky, odkiaľ sa rozšírilo prakticky do celého sveta. I keď sa najčastejšie vyskytuje na zemiakoch, napáda tiež paradajky a baklažán. Malé okrúhle červy s dĺžkou od 0,2 do 12 milimetrov sa živia ich koreňmi . Kým si všimneme zmeny na nadzemnej časti rastliny, býva už koreňový systém značne poškodený. Škodca sa šíri vetrom, dažďom, ale aj prepravou infikovanej pôdy, ktorá zostáva na zemiakoch, náradí, odevoch.

Životný cyklus háďatka

Na jeseň sa na koreni rastliny vytvorí guľovitá cysta s veľkosťou 0,5 až 0,8 milimetra. V nej je množstvo vajíčok, zvyčajne 100 až 300 kusov. Cysta funguje ako ochranný obal, ktorý ďalšiu generáciu chráni pred poškodením vplyvom nepriaznivého počasia, ale tiež v nej zotrvávajú, ak nie je v blízkosti hostiteľská rastlina. V cyste dokážu prežiť aj desaťročie!

Na jeseň alebo až na jar sa z vajíčok postupne vyliahnu larvy. Špeciálnym otvorom sa dostanú cez cystu do pôdy a hľadajú si korienky. Toto liahnutie trvá počas celého vegetačného obdobia, teda prakticky až do konca augusta. Larvy tvoria pre rastlinu toxické látky. V takzvaných gigantických bunkách sa ďalej vyvíjajú. Už vtedy má rastlina obmedzený prísun vody a živín.

Háďatko zemiakové
Zdroj: iStock

Dospelí samci háďatka sa pohybujú v pôde, vyhľadávajú a oplodňujú samičky. Zaujímavé je, že hlava samičiek zostáva v pletive rastliny, trčí z neho len chvost. Po oplodnení tvorí vajíčka a sama sa postupne premení na cystu.

Ako spoznáte, že vám háďatko ničí úrodu?

Kvôli obmedzeniu prístupu rastliny vode a živinám z pôdy si všimnete pomalý rast, zakrpatievanie rastlín, opadávanie najskôr spodných a neskôr aj mladších listov. Ak včas nezasiahnete, rastliny uhynú, úroda bude prakticky nepoužiteľná. Na koreňoch či hľuzách si môžete všimnúť drobné biele cysty.

Ako ochrániť rastliny pred háďatkom?

I v prípade háďatka zemiakového je najlepšou ochranou rastlín prevencia. Preventívnym opatrením je predovšetkým striedanie plodín. Na napadnutých častiach záhrad by sme mali pestovať takzvané nehostiteľské rastliny. Sem patrí kukurica, obilniny či ďatelina. Vďaka nim v prvom roku znížime populáciu škodcu o 30 až 50 percent.

Keďže vajíčka v cystách vydržia aj roky, hostiteľskú rastlinu, teda zemiaky, paradajky či baklažán by sme nemali na napadnutom mieste pestovať aspoň 5 až 7 rokov.

Existujú už aj rezistentné odrody plodín a chemické prípravky na dezinfekciu pôdy pred výsadbou. Ak si už výskyt všimnete, zlikvidujte napadnuté rastliny a na dané miesto vysaďte nehostiteľské rastliny.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.