image 50030 25 v1

Letné trápenia zeleninárov: Choroby a škodcovia augustovej úrody

Príjemné a úrodné letné mesiace sa nezaobídu bez pestovateľských problémov. Sú nimi choroby a škodcovia, ktorí ani počas augusta nedajú našej poctivo pestovanej zelenine pokoj. Aké sú najčastejšie choroby a škodcovia týchto dní?

Hubové ochorenia

Tieto ochorenia sa najčastejšie vyskytujú počas vlhkého obdobia, ale môžeme si k nim dopomôcť aj sami – prehnaných zavlažovaním, polievaním na listy či nedostatočným preriedením porastu. Je logické, že na miestach, kde má rastlina problém s prístupom vzduchu, v hustých porastoch a vo vlhkom prostredí je veľmi vhodná pôda na vznik a rozvoj hubových ochorení. Hubovými ochoreniami najčastejšie trpia rajčiaky a zemiaky.

Medzi hubové ochorenia patria: fytoftóra, septorióza, alternáriová škvrnitosť, pleseň uhorková, alternáriová škvrnitosť a cerkosporióza mrkvy, septorióza petržlenu a zeleru.

Príznaky hubových ochorení sú predovšetkým veľké lokálne nekrotické škvrny a zo spodnej strany listu je ružovkastý, biely alebo sivastý povlak. Rastliny schnú a odumierajú. Keďže hubové choroby sa ľahko šíria, mali by sme čo najskôr zasiahnuť. Ak sme nerealizovali preventívny postrek, je vhodné použiť systémové fungicídy. Pozor však, nepoužívajme jeden prípravok viac ako dvakrát za rok a dodržiavajme presne návod na použitie.

Múčnatka

Nepríjemným postrachom zeleninárov je múčnatka. Napáda zeleninu najmä počas suchého a teplého počasia a spoznáme ju podľa typického belavého povlaku. Napadnuté rastliny majú nižšiu rodivosť.

Najčastejšie sa objavuje na mrkve, petržlene, uhorkách, tekviciach a na neskôr vysiatom hrachu. Dožívajúce rastliny už nestriekajme, nemalo by to efekt, prípadne použime prípravky s krátkou čakacou dobou. Pomôcť si môžeme aj preventívne – dôsledným vetraním skleníkov, pravidelným zalievaním a vyrovnanou výživou rastlín. Pri prvom výskyte sa odporúča zasiahnuť chemicky.

Nepríjemní škodcovia

V auguste sa v zeleninových záhradkách objavujú aj škodcovia: vošky, skočky, mlynárik kapustový, mora kapustová, méra mrkvová, pásavka zemiaková a slimáky. Pomôžeme si buď ich mechanickým zberom alebo postrekom, odporúčame však použiť ekologické prípravky. Dobrým preventívnym spôsobom ochrany plodín pred škodcami je použitie bielej netkanej textílie na prekrytie.

Jedným z nebezpečných škodcov zeleniny počas týchto dní je roztočec chmeľový, ktorý sa premnožuje v období sucha, spomaľuje dozrievanie plodov a v konečnom dôsledku spôsobuje vyhynutie rastlín. Jeho prítomnosť prezrádzajú drobné pavučinky na spodnej strane listov. Najčastejšie napáda uhorky, tekvice, papriky, cukety rajčiaky. Na ochranu treba použiť postrek, ktorý sa podľa odporúčania opakuje dva až trikrát. 

Sabína Zavarská

Foto: shutterstock.com

Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.