Ochrana pred škodcami začína v zime: Ako ochrániť stromy?

Ochrana pred škodcami začína v zime: Ako ochrániť stromy?

To, čo v zime urobíme v záhrade, sa nám prejaví na jar a v lete. Okrem čistenia náradia a dezinfekcie skladu myslime aj na škodcov na stromoch. Mnohí prežívajú pod narušenou kôrou alebo na iných nečakaných miestach aj v zime.

Prezrite najmä staré stromy

Na kmene starších stromov, ktoré už majú popukanú vrchnú kôru, sa môžu veľmi ľahko prichytiť škodcovia. Je to tiež pre nich dobré miesto na kladenie vajíčok. Tie tu môžu úspešne prežiť zimu a čochvíľa tu máme larvy škodcov. Ak nájdete na stromoch starú borku, opatrne ju zoškrabnite. Prečo opatrne?

Aby ste pri tom nepoškodili kambium. Kambium je pletivo stromu, vďaka ktorému vzniká sekundárne drevo a lyko. Nachádza sa medzi kôrou a drevom a je pre život stromu veľmi dôležité.

S mumifikovanými plodmi čo najskôr preč

Ak ste na jeseň neobrali celú úrodu a niečo na stromoch zostalo aj do zimy, nenechávajte to „pre vtákov“. Vtáctvo si zhnité, poškodené a hubami napadnuté plody nevšíma, kým vy si môžete ponechaním ich na strome spôsobiť dosť závažný problém. Riskujete rozšírenie ochorenia, ktorému sa hovorí monilióza. Má za následok hnitie aj nedozretého ovocia. Absolútnym výkričníkom sú plody, ktoré sú zošúverené. Nie je to zmrznutím, respektíve nielen ním – takýto plod je plný spór, ktoré sa na  jar môžu rozšíriť na celú záhradu.

Čo s tým?

Všetky plody, ktoré ešte teraz visia na stromoch treba pozberať a spáliť. Ak aj počas vegetácie nájdete plody, ktoré prejavujú znaky moniliózy, čo najskôr ich odstráňte. Dbajte na to, aby ste ich pri oberaní neotvorili, lebo ochorenie sa môže ľahko preniesť na inú úrodu.

Pozor, kam stará kôra, napadnuté plody a larvy škodcov padajú

Ešte pred oškrabovaním starej a poškodenej kôry a miest, kde nájdete vajcia či larvy hmyzu, je vhodné rozprestrieť pod strom fóliu alebo starú väčšiu textíliu. Do nej by ste mali všetko choré, staré a poškodené zachytiť a spáliť. Nezabúdajte dôkladne očistiť kmene pred ochranným bielením.

Skontrolujte lepové pásy

Dali ste koncom leta alebo začiatkom jesene na kmene stromov lepové pásy proti samičkám piadivky zimnej a piadivky jesennej? Tieto „potvory“ lezú do korún naklásť vajíčka, a tak je čas skontrolovať pásy. A už dobre nelepia, mali by ste ich vymeniť za nové. Ochranu proti piadivkám sa neoplatí podceňovať. Z prezimovaných vajíčok sa na jar vyliahnu húsenice, ktoré poškodia púčiky a neskôr aj mladé, pučiace listy.

Prečítaje si tiež:

Zimné práce v záhrade: Na toto určite nezabúdajte

Preč s múčnatkou

Ak vidíte, že jednoročné výhonky sú napadnuté múčnatkou, mali by ste napadnuté časti čo najskôr skrátiť. Rovnako je dôležité skontrolovať stromy a kry, či ich korene nevyvracajú hraboše, vietor a hryzce.

Sabína Zavarská

Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák, OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov

Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.