Psota rajčiaková
Galéria (7) Zdroj: iStock

Pozor na nového invazívneho škodcu rajčiakov a zemiakov!

V našich záhradách sa neobjavujú len starí známi škodcovia, ale čoraz častejšie pozorujeme nových nepriateľov zeleniny a ovocia. Medzinárodný obchod, zmena klímy a ďalšie zmeny v prírodnom prostredí, znamenajú aj výskyt nových druhov škodcov.

Galéria

Psota rajčiaková
Psota rajčiaková
Psota rajčiaková
Psota rajčiaková
Psota rajčiaková
Psota rajčiaková

Práve tieto druhy sa často správajú veľmi agresívne a zostane po nich spúšť. Patrí k ním aj psota rajčiaková, ktorá sa začala vo väčšom u nás objavovať v roku 2018. Ničí nielen rajčiny, ale aj zemiaky.

Psota rajčiaková (Tuta absoluta Meyrick) pochádza z Južnej Ameriky, kde patrí k najvýznamnejším škodcom porastov paradajok už viac ako 30 rokov. V posledných rokoch sa však výrazne rozšírila aj v južnej a strednej Európe. Ako prví v rámci Európy potvrdili výskyt psoty rajčiakovej Španieli, a to v roku 2006. Bola dovezená na paradajkách z Južnej alebo Strednej Ameriky. Postupne sa šírila do ostatných európskych krajín, pričom neobišla ani Slovensko.

Psota rajčiaková
Zdroj: iStock

Aké plodiny napáda psota rajčiaková?

Psota rajčiaková patrí do radu motýľov z rodiny psotovitých, ktorá u nás zahŕňa približne 240 druhov. Sú to drobné sivohnedé motýle s rozpätím krídel 10 až 20 mm. Dospelý motýľ psoty rajčiakovej má rozpätie krídel 9 až 10 milimetrov a charakteristické tykadlá. Útočí primárne na rastliny z čeľade ľuľkovité: paradajky, zemiaky, baklažán.

rajčiny zničené škodcom Psota rajčiaková
Zdroj: iStock

Životný cyklus psoty rajčiakovej

Životný cyklus tohto škodcu trvá 29 až 37 dní, za rok je schopný vytvoriť 10 až 12 generácií! Keď teploty klesnú pod 10 stupňov, vývoj sa zastaví, pretože ide o teplomilný druh, ktorý nie je schopný prezimovať v chladnejších oblastiach. Aby svoj životný cyklus dokončil, potrebuje teplotu od 13 do 30 stupňov Celzia.

Keď si uvedomíme, že dospelé samičky kladú 230-260 vajíčok na spodnú stranu listov rastliny, je zrejmé, že psota rajčiaková môže skutočne vyničiť veľkú časť úrody. Špeciálne sa jej darí v skleníkoch a fóliovníkoch. V letných mesiacoch však robí nemalé škody aj na poliach a v záhradách.

Psota rajčiaková
Zdroj: iStock

Ako zistíme poškodenie psotou rajčiakovou?

Vyliahnuté húsenice vytvárajú v listoch „míny“, narušené vyžraté miesta – vyžierajú iba parenchým rastlinného pletiva. Poškodené listy v okolí „mín“ tmavnú a schnú. Tieto húsenice dokonca vyžierajú cestičky a chodbičky aj v stonkách listov a v plodoch. V blízkosti poškodenia si všimnete kopčeky tmavého zrnitého trusu. Silne napadnuté rastliny odumierajú. Vyžraté stonky sa krútia, deformujú.

Nepríjemné je, že húsenice psoty rajčiakovej poškodia plodiny v akejkoľvek fáze rastu, i keď žijú len v nadzemných častiach. Poškodené rastliny často následne napadnú ešte aj huby.

Psota rajčiaková
Zdroj: iStock

Existuje prevencia pred psotou rajčiakovou vo vašej záhrade?

Prevencia znamená v prvom rade nedovážať rastliny z rizikových krajín, pravidelne kontrolovať ich stav, prípadne vyvesiť lapače na báze feromónov a lepové dosky. Ak zistíte, že sa tento škodca vyskytuje na vašich plodinách, je nevyhnutné, aby ste zlikvidovali všetky napadnuté rastliny, ideálne spálením. Pomôže aj svetelný elektrický lapač. Ak ste škodcov našli v skleníku, nechajte ho cez zimu vymrznúť.

V špecializovaných predajniach záhradkárskych potrieb vám poradia s výberom biologických prípravkov proti psote rajčiakovej. Efektívna chemická ochrana je problémom, pretože škodca sa ukrýva vo vnútri rastliny a vieme, že chémia ničí aj to dobré, nielen to zlé.

pasca na psotu rajčiakovú
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.