Ako správne uskladniť cesnak, cibuľu a zemiaky
Viacerí z nás si pri hojnej úrode povzdychnú – kam s ňou, aby vydržala? Nie každý vlastní pivnicu, komoru, špajzu, kde by sa dala zelenina skladovať. Pozberanú úrodu môžeme úspešne skladovať len ak si zvolíme správny spôsob.
Galéria
Cesnak (Allium sativum)
TERMÍN ZBERU: Závisí od odrody, stavu konkrétneho porastu, priebehu vegetácie v danom roku. Skoré odrody sme už pozberali na prelome júna a júla, najneskoršie zberáme koncom augusta a začiatkom septembra. Pri predčasnom zbere nastávajú ťažkosti s dosúšaním, pri neskorom zbere sa hlávky otvárajú, medzi strúčiky sa dostáva pôda, hrozí znečistenie, skladovanie je sťažené, hrozí hniloba strúčikov.
TECHNIKA ZBERU: Z kyprých pôd cesnak ľahko vyberieme potiahnutím za vňať. Pohodlnejšie je však podobrať rastliny rýľom, rýľovacími vidlami, a až potom ich vytiahnuť. Hlávky hneď na hriadke ručne zbavíme zvyškov pôdy. V žiadnom prípade ich neudierame o seba, pôdu či náradie. Vznikli by drobné poranenia, ktoré sú vstupnou bránou pre infekcie, hubové a plesňové choroby. Pozberaný cesnak necháme v tenkej vrstve 3 až 5 dní dosušiť na vzdušnom a tienistom mieste, ideálna je povala. Na ľahšiu manipuláciu je lepšie nechať cesnak vzpriamene, voľne uložený v debničkách. Môžeme ho aj hneď zväzkovať (zapliesť do vrkoča), uviazať motúzom a sušiť zavesený. Vo zväzku (vrkoči) by nemalo byť viac ako 12 ks hlávok, lebo potom sa dosúša veľmi pomaly. Nie je vhodné sušiť zväzky tesne pod strešným hrebeňom, kde sú vysoké teploty, hlávky sa tu doslova uvaria. Ako podstavec dobré poslúži aj rebrík opretý o múr či dvojitý rebrík.
ČISTENIE A TRIEDENIE HLÁVOK: Môžeme sa rozhodnúť, či budeme cesnak sušiť s vňaťou alebo bez nej. Po vysušení vňať odrežeme asi 3 cm nad hlávkou, korienky skrátime na 0,5 cm a odstránime vrchné znečistené suknice (obaly). Na ochranu strúčikov nechávame 2 až 3 suknice. Korene s časťou podcibulia môžeme síce odstrániť už pri zbere priamo na hriadke, hrozí však väčšie riziko nákazy cez čerstvý rez. Vňať odrežeme kolmo, rovno, nie šikmo. Pri šikmom reze by sa mohli hlávky navzájom napichovať. Hlávky už pri čistení vytriedime podľa zdravotného stavu a veľkosti. Mechanicky poškodené spotrebujeme.
SKLADOVANIE: Pri dodržaní optimálnej teploty –1 až 0 °C a vzdušnej vlhkosti 65 % sú straty minimálne, len 8 až 12 %, a dĺžka skladovania je až 7 mesiacov, čo je prakticky do novej úrody. Hlávky počas skladovania pravidelne kontrolujeme, plesnivé a spráchnivené likvidujeme.
Cibuľa kuchynská (Allium cepa)
ZBER A SKLADOVANIE: Tu postupujeme podobne ako pri cesnaku. Menej časté je sušenie vo zväzkoch či vo vrkoči. Ukazovateľom správnej zrelosti a termínu na zber je zatiahnutie kŕčka cibule, zalomenie a uschýnanie vňate, vystupovanie (vytláčanie) cibule na povrch hriadky, vyfarbenie sukníc. Po dosušení vňať nad zalomeným kŕčikom odrežeme, korienky skrátime podobne ako pri cesnaku na 0,5 cm.
Zemiaky po zbere skladujeme približne 2 dni pri vyššej teplote (až 20 °C), aby sa povrch hľúz osušil. Počas ďalších 14 dní sa hoja ranky vzniknuté pri zbere.
Zemiaky(Solanum tuberosum)
ZBER: Po odumretí vňate nechávame hľuzy v pôde ešte 2 až 3 týždne, aby vyzrela a spevnela šupka. Vykopávame ich opatrne podobratím motykou. Po zbere ich dosúšame v tenkej vrstve v debničkách na tienistom, vzdušnom mieste približne 1 týždeň. Vytriedime ich podľa zdravotného stavu a veľkosti. Zemiaky so zelenou šupkou vyradíme, obsahujú alkaloid solanín, nie sú vhodné na konzumáciu. Optimálna teplota na skladovanie je 5 °C, vhodný je tmavý a vetraný priestor. Niektoré odrody majú krátke obdobie dormancie (hlboký vegetačný pokoj bez klíčenia). Pri vyššej teplote začínajú už v decembri až vo februári predčasne klíčiť a znižuje sa ich konzumná hodnota. Hľuzy môžeme prebrať a klíčky včas ručne odstrániť, aby si hľuzy zachovali svoje dobré vlastnosti. Na ľahšiu manipuláciu, prehľad a kontrolu počas skladovania je vhodné skladovanie v debničkách.
Zemiakové ABC
Je dobré vedieť, aký varný typ zemiakov sme si dopestovali. Podľa typu hľuzy ich roztriedime do debničiek a označíme správnym písmenom:
• typ A
nerozvára sa, je vhodný na prípravu šalátov,
• typ B
má univerzálne použitie,
• typ C
mierne sa rozvára, je vhodný na prípravu zemiakových ciest a kaší.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
V mnohých posledných rokoch veľa dozretej cibule nemá na povrchu hnedé suknice, ale iba bielu, už čistú cibuľu. Čím to asi je? Aj v obchodoch pestovaná veľkými pestovateľmi.
SKLADOVANIE: Pri dodržaní optimálnej teploty –1 až 0 °C a vzdušnej vlhkosti 65 % sú straty minimálne.
Hm, to je sice pekne,ale neviem ako sa v podmienkach malospotrebitela,alebo aj zahradkara daju dosiahnut oba uvedene parametre, bez toho,aby sme mali vhodnu (a teda nie lacnu) skladovu technologiu.