Pestovanie jahôd na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Doprajte si sladké potešenie priamo z balkóna! Radíme, ako na pestovanie stáleplodiacich jahôd

Uvažujete o tom, že by ste sa tento rok pustili do pestovania jahôd na balkóne alebo okennom parapete? Ak nemáte k dispozícii vlastnú záhradu alebo ak v nej už nie je dostatok miesta, je to skvelý spôsob, ako si dopestovať chutnú úrodu sladkých jahôd. Navyše, jahody budú počas kvitnutia a dozrievania aj okrasou balkóna.

Aké jahody sú vhodné do kvetináčov?

Najdôležitejší je výber odrody. Na pestovanie v kvetináčoch sú vhodné odrody jahôd, ktoré sú stáleplodiace, alebo inak remontantné. Kým pri tradičnom pestovaní jahôd v záhonoch sme zvyknutí predovšetkým na bohatý letný zber, stáleplodiace odrody jahôd kvitnú a produkujú plody priebežne počas niekoľkých mesiacov – od júna až do konca vegetácie (nástupu mrazov). Ide o odrody, ktoré sú geneticky vyšľachtené tak, aby vytvárali kvety bez ohľadu na dĺžku dňa. Ako stáleplodiace sú dostupné odrody do záhonov aj do kvetináčov, ktoré bujným previsnutým rastom pútajú už na prvý pohľad.

Pestovanie jahôd na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Tipy na obľúbené odrody stáleplodiacich a previsnutých jahôd:

  • jahoda Mara de Bois – francúzska odroda so stredne veľkými plodmi s chuťou lesných jahôd
  • jahoda Toscana – jedinečná jahoda s krásnymi tmavoružovými kvetmi a chutnými podlhovastými plodmi
  • jahoda Maranell – balkónová odroda s veľmi sladkými plodmi, ktorej šľahúne dorastajú až do dĺžky 2 metre
  • jahoda Temptation – obľúbená odroda s veľkými plodmi, ktorá je ideálna do kvetináčov umiestnených na priamom slnku

Ako pestovať jahody v kvetináčoch?

Úspešnosť pestovania jahôd začína kúpou kvalitných a zdravých sadeníc od spoľahlivého predajcu. Stavte na preverené odrody jahôd s vysokou úrodnosťou a aromatickými plodmi. Odroda, ktorá zvládne rast v kvetináči, musí mať dostatočnú toleranciu voči vysokým teplotám v letnom období.

Pestovanie jahôd na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Jedna sadenica potrebuje kvetináč s priemerom aspoň 20 cm. Na vysadenie je ideálnou voľbou substrát určený priamo na jahody a drobné ovocie s pH 5 – 5,5, ktorý obsahuje štartovaciu dávku organického hnojiva na niekoľko týždňov. Jahodám prospeje i drenážna vrstva, ktorá ich lepšie ochráni pred opakovaným premokrením v období dažďov.

Jahody v kvetináčoch sú plne závislé od starostlivosti pestovateľa. Prospievať budú na dostatočne slnečnej pozícii, no zároveň tu budú viac náchylné na preschnutie. V období od odkvitnutia kvetov do vytvárania plných plodov potrebujú jahody pravidelnú a výdatnú zálievku. Pri pestovaní jahôd v kvetináčoch sa osvedčili samozavlažovacie kvetináče alebo kvapková závlaha.

Pestovanie jahôd na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Aké sú výhody a nevýhody pestovania jahôd v kvetináčoch?

Ak sa chcete pustiť do pestovania jahôd v kvetináči, je dobré zoznámiť sa výhodami aj prípadnými nevýhodami, aby ste tak získali reálnejšiu predstavu i očakávania.

Výhody:

  • Stáleplodiace previsnuté jahody môžete priebežne zbierať od začiatku leta až do konca jesene.
  • Nemusíte vlastniť záhradu, stačia okenné parapety alebo zábradlie balkóna.
  • Dostupné sú odrody, ktorých plody sú výrazne aromatické a prekvapivo veľké.
  • Plody nie sú od blata ani ohryzené slimákmi alebo mravcami.
  • Pri pestovaní v kvetináčoch máte plnú kontrolu nad kvalitou pôdy a hnojením. Riziko pôdnych škodcov a chorôb je nízke.
  • Okolo jahôd nerastie burina a jednoducho ich udržíte v optimálnom tvare.
  • Okrem úžitku sú okrasným prvkom balkóna.

Nevýhody:

  • Keďže je úroda dozretých plodov zbieraná priebežne počas niekoľkých mesiacov, je vhodná skôr na priamu konzumáciu než na zaváranie.
  • Jahody v kvetináčoch vyžadujú pravidelnú zálievku a prihnojovanie.
  • V období dlhšie trvajúcich dažďov hrozí jahodám premokrenie a zahnívanie.
  • Niektoré odrody potrebujú oporu alebo výplet.
  • Zima je pre jahody v kvetináčoch hrozbou. Kvetináče musia byť tepelne izolované (napríklad polystyrénom), prevísajúce šľahúne zostrihané a základ rastliny prekrytý slamou alebo netkanou textíliou. Ďalšou možnosťou je preniesť jahody do interiéru. Aj v zime budú potrebovať občasnú zálievku.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.