Fragaria Vesca
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Chcete mať úrodu jahôd celú sezónu? Vyberte si túto odrodu a vysievajte už teraz!

Voňavé a sladké menšie plody mesačných jahôd potešia deti aj dospelých. Ich hlavným plusom je totiž to, že plody prinášajú počas celej sezóny. A práve v marci si ich môžete vysiať.

Galéria

Fragaria Vesca
Mesačné jahody
Výsev jahôd
Výsev jahôd
Výsev jahôd
Výsev jahôd

Pestovanie tejto ovocnej rastliny pritom nie je zložité, vhodné je aj pre úplných začiatočníkov alebo deti. Sú ideálnou voľbou aj pre záhradkárov, ktorí nemajú k dispozícii veľa miesta.

Rastliny jahody obyčajnej mesačnej (Fragaria vesca var. semperflorens) môžete pestovať na záhonoch, olemovať si nimi hriadky so zeleninou, vysadiť do vyvýšeného záhona a porastú dokonca aj vo vegetačných nádobách.

Mesačné jahody
Mesačné jahody prinesú úrodu aj v kvetináči na balkóne či na terase. | Zdroj: shutterstock.com

Čím sú rastliny mladšie, tým bohatšie rodia, výnimkou môže byť prvý rok po výseve. Po zhruba 5 rokoch sa odporúča porast zlikvidovať a vymeniť ho za mladšie jedince. Keďže nevytvárajú poplazy, je najlepšie vysievať ich priebežne alebo deliť staršie, rozrastenejšie trsy. Darí sa im na slnečnom alebo polotienistom stanovišti s mierne vlhkou a výživnou pôdou.

Ako vysiať mesačné jahody

Výsev jahôd
Zdroj: Miro Pochyba

Ideálny termín výsevu jahôd je marec. Klíčenie prebieha pri teplote okolo 20 °C. Plytké nádoby najskôr naplňte kvalitným výsevným substrátom.

Výsev jahôd
Zdroj: Miro Pochyba

Osivo je malé a jemné. Vysypte si ho do dlane, odkiaľ si ho budete postupne brať. Vysievajte naširoko na povrch substrátu, ktorý ste utlačili.

Výsev jahôd
Zdroj: Miro Pochyba

Vysiate semená zasypte tenkou vrstvou substrátu, ktorý ste predtým preosiali. Substrát mierne utlačte a nádoby si nezabudnite riadne označiť.

Výsev jahôd
Zdroj: Miro Pochyba

Vlaha je predpokladom rýchleho a rovnomerného klíčenia. Zavlažujte postrekovačom, aby sa jemné semená nevyplavili. Nádoby umiestnite na svetlé a teplé miesto.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.