Jahodové listy pod snehom
Zdroj: iStock

Ako chrániť pred zimou jahody pestované v záhonoch a v nádobách?

Napriek tomu, že jahody sú viacročná rastlina, pred zimou im prospeje malá pomoc. Nielen preto, aby sme im pomohli prežiť, ale aby sme pripravili pôdu na silný rast a bohatú úrodu v budúcom lete.

Bez ohľadu na to, ako jahody pestujete – v záhrade, na vyvýšených záhonoch, v nádobách či v závesných košíkoch, spôsob, akým ich uložíte na zimu, ovplyvní ich zdravie a úrodu v budúcom roku. Dobrou správou je, že ochrana rastlín jahôd nie je náročná ani finančne, ani časovo.

Úspech spočíva v chránení pred zimou na základe dvoch dôležitých faktorov:

  1. ako a kde pestujete jahody,
  2. aký druh jahôd pestujete.

Pestujete júnové jahody?

Takto hovoríme odrodám, ktoré plodia raz za rok, najčastejšie v júni. Takmer vždy sa vysádzajú priamo do pôdy v záhrade alebo do trvalých vyvýšených záhonov. Júnové odrody jahôd produkujú všetku úrodu naraz. Práve preto potrebujú inú starostlivosť ako stále rodiace odrody jahôd.

V čase, keď júnové jahody ukončia cyklus plodenia, treba ich zrezať. Zvyčajne to býva koncom júla. Zostrihanie rastlín po dokončení plodenia im pomôže regenerovať a vytvoriť zdravý nový rast, ktorý je potrebný pre úrodu v nasledujúcom roku. Ak to urobíte uprostred leta, jahody majú dostatok času, aby vytvorili lístie, ktoré im pomôže chrániť sa v zime. Preto za najväčšiu chybu pri pestovaní júnových jahôd považujeme ich rezanie na jeseň. Vzniknú veľké škody a budúcoročná úroda bude slabá.

Ako chrániť júnové odrody pred zimou

V prvom rade ich na jeseň, ešte pred prvými mrazmi, chráňte hrubou vrstvou mulča. Ten ochráni rastliny jahôd pred vymrznutím a tiež minimalizuje rast konkurenčnej buriny. Vo všeobecnosti jahodám prospieva vrstva mulča po celý rok. Na jar zamedzuje rastu buriny, v lete chráni pôdu pred vysušením a v zime ochraňuje rastliny pred vymrznutím. Výbornými druhmi mulča pre jahody sú slama, drvené lístie a ihličie.

Mulč na zimu rozložte okolo rastlín koncom jesene, keď rastliny spia a začnú strácať listy. Vyhnite sa pokušeniu hnojiť jahody na jeseň. Aj keď to môže znieť ako užitočný nápad, v skutočnosti spôsobí viac škody ako úžitku.

Jahodové záhony
Zdroj: iStock

Ako chrániť opakovane rodiace jahody

Na rozdiel od júnových odrôd jahôd stále rodiace jahody prinášajú plody počas celej sezóny. Môžete ich pestovať v prostredí záhrady, na vyvýšených záhonoch, ale tiež v kvetináčoch a závesných nádobách.

Tieto odrody jahôd si zachovávajú listy neporušené až do prvého mrazu, ale i tak potrebujú ochranu. Jahody, ktoré máte vysadené v záhrade, ochránite niekoľkými centimetrami mulča, podobne ako júnové jahody. Ideálny čas na mulčovanie je, keď sa dostanú do vegetačného pokoja, čo zistíte podľa listov.

Stále plodiace jahody v kvetináčoch a v nádobách

Takto vysadené rastliny jahôd si nedokážu ochrániť korene pred zamrznutím bez dodatočnej izolačnej pomoci. Nechránené nádoby v zime totiž neustále zamŕzajú a rozmrazujú sa, čo negatívne ovplyvňuje korene jahôd. Pred zimou ich ochránime dvoma spôsobmi: buď ich prenesieme do interiéru alebo jahody spolu s črepníkmi „zasadíme“ na zimu do zeme a nanesieme okolo nich vrstvu mulča. Týmto spôsobom môžete chrániť všetky trvalky, ktoré pestujete v nádobách.

Jahody v kvetináči
Zdroj: iStock

Ak jahody v nádobách prenášate do interiéru, najlepšie funguje garáž alebo pivnica, ktorá je chladná, ale nemrzne v nej. Nádoby umiestnite k teplejšej stene, aby ste im poskytli trochu dodatočnej ochrany. Na jar ich opäť vysadíte von.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.