Zber jahôd
Zdroj: shutterstock.com

Starostlivosť o jahody po zbere: Kedy ich skosiť a ako z poplazov získať nové sadenice?

Ak pestujete jahody, ktoré dozrievajú iba v máji a júni, pravdepodobne máte po zbere. Teraz prichádza na rad starostlivosť o samotné rastliny – tzv. jahodovisko. Či už pestujete iba zopár koreňov pri chodníku do záhrady, alebo ste vysadili niekoľko radov, nenechávajte ich napospas osudu. Niekoľko jednoduchých činností v nasledujúcich týždňoch zabezpečí bohatšiu úrodu jahôd na budúci rok.

Identifikujte zdravé a úrodné jahody

O jahodách je známe, že na jednom mieste rovnomerne rodia iba 2 – 4 roky. Potom vyžadujú presadenie a omladenie, poprípade výsadbu úplne nových rastlín. Nezaškodí, ak si hneď po zbere priamo označíte najúrodnejšie trsy. S nimi totiž môžete počítať aj do budúcej sezóny a z nich neskôr odoberať poplazy pre mladé sadenice. Jahody, na ktorých bola úroda veľmi slabá alebo žiadna, zvyčajne prinášajú sklamanie aj v ďalšej sezóne.

Základná starostlivosť po zbere jahôd

Na chodníčkoch medzi jahodami zostáva po zbere pôda udupaná a silno utlačená. Pre jednoduchosť zberu a vyššiu čistotu dozretých plodov sa okolo jahôd umiestňuje fólia alebo netkaná textília. V tejto chvíli však už ich význam končí. Jahody sú po rodení vyčerpané a potrebujú dostatok vlahy aj živín. Okolité materiály v medzerách medzi jahodami odstráňte, vytrhajte burinu a pôdu okopte. Jahodám doprajte dostatok vlahy a myslite na ich polievanie i počas dlhšieho obdobia sucha. Podporíte tak vývoj nových koreňov a celkové zosilnenie.

Starostlivosť o jahodovisko
Zdroj: shutterstock.com

Skosenie listov podľa aktuálneho stavu

V súvislosti so starostlivosťami o jahody po zbere sa často spomína skosenie listov na jahodách. Skosenie listov dáva význam vtedy, ak sú listy jahôd napadnuté škvrnitosťou listov alebo roztočníkom, čo sa deje pomerne často. Listy skoste/zostrihajte s veľkou opatrnosťou, aby nedošlo k poškodeniu srdiečok uprostred. Ručné trhanie listov je nebezpečné. Odstránené napadnuté listy spolu s okolitou burinou nie sú vhodné ani do kompostu.

Starostlivosť o jahodovisko
Zdroj: shutterstock.com

Skosenie listov na jahodách by malo prebehnúť najneskôr v termíne do augusta, aby jahodám ešte stihla do zimy narásť nová, dostatočne silná listová plocha, ktorá ich ochráni pred mrazmi. Jahody budú po skosení potrebovať nielen pravidelnú dávku vlahy, ale aj prihnojenie organickým hnojivom, ktoré podporuje rast zelenej nadzemnej časti.

Odstraňovanie poplazov a pestovanie nových sadeníc

Väčšina odrôd jahôd vytvára poplazy dcérske rastliny, ktoré sa uchytávajú malými korienkami do pôdy okolo materskej rastliny. Keďže je o jahodách známe, že ich rodivosť a kvalita plodov každým rokom klesá, je dobré si z prosperujúcich a zdravých trsov priebežne predpestovávať nové sadenice.

Starostlivosť o jahodovisko
Zdroj: shutterstock.com

Ak sa vaše jahody pustili do vytvárania poplazov, nechajte ich, nech poplazy zakorenia a ponechajte si iba tie, ktoré sú najbližšie k materskej rastline. Poplazy nožnicami podstrihávajte, mladé rastliny jahôd s jemnými korienkami opatrne odoberte od zvyšku poplazu a nechajte ich prekoreniť v kvetináčoch s výživným substrátom. Nezabudnite ich polievať a prihnojovať. Už v polovici septembra môžete mladé jahody vysadiť do pôdy, aby zakorenili do zimy a na jar sa stali základom pre nové jahodovisko.

Starostlivosť o jahodovisko
Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.