vsetko o pestovani jahod
Galéria (10)

Všetko o pestovaní jahôd

Jahody sú veľmi prispôsobivé a produktívne, ba dá sa povedať, že aj „rýchloobrátkové“ ovocie, napríklad ak vysadíme na jar frigosadenice, už v lete nám dajú úrodu.

Galéria

jahoda, pestovanie,
Výživné pôdne substráty
kresba
kresba
kresba
černice

Spôsoby vysádzania

Záhradkár si môže dovoliť vysádzať jahody hustejšie alebo môže využiť medziradie na pestovanie vhodných druhov zelenín a liečiviek, ktoré ochránia jahody pred chorobami a škodcami. Rozoznávame dva typy výsadieb – jednoriadkovú a pásovú.

Pri jednoriadkovej výsadbe sadíme jahody čo najskôr v lete do sponu 20 až 40 × 60 až 80 cm. Po zbere úrody odnože odstránime a necháme len pôvodné rastliny. Takéto udržiavanie jednotlivých trsov je výhodné najmä vo vyšších polohách. Po daždi riedky porast rýchlo vysychá, takže sa menej šíria choroby a plesne, ale v suchom roku treba viac zavlažovať, pomôže aj namulčovanie záhona.

Pri zahustenej výsadbe, ktorá je akýmsi prechodom medzi jednoriadkovou a pásovou výsadbou, vysádzame sadenice do sponu 30 až 40 × 60 až 80 cm s tým, že v riadkoch ponechávame odnože vo vzdialenosti 10 až 15 cm, ale z medziradia ich odstraňujeme. Výhodou tohto systému je, že popri starších jahodách, ktoré postupne rodia čoraz menšie plody, máme aj najmladšie sadenice s najkvalitnejšími plodmi.


Záhonový alebo kobercový spôsob pestovania jahôd.
Odnože sa nechávajú plošne zakoreniť, len veľmi zahusťujúce sa odstraňujú. Tak vzniká jahodová lúčka, ktorá dobre rodí, ale vyžaduje ručné obrábanie.

Pri pásovom dvojriadkovom variante vysádzame dva riadky sadeníc do vzdialenosti 40 cm v riadkoch, vzdialenosť medziradia je 80 cm.

Výsadba do fólie

Dnes sa namiesto čiernej polyetylénovej fólie používa netkaná textilná tkanina, ktorá má veľkú výhodu – prepúšťa závlahovú aj dažďovú vodu. Pri tomto pestovaní jahôd je najdôležitejšia dôkladná predvýsadbová príprava pôdy, potom sa totiž pod fóliu už nedostaneme.
Na záhon natiahneme pásy textílie (zväčša bývajú široké 160 cm) tak, aby sa na okrajoch prekrývali (asi 10 cm), a v tomto prekrytí a na okrajoch záhona textíliu zapichneme do zeme hrubším drôtom zohnutým do tvaru písmena U, prípadne na jej okraj ešte prihrnieme pôdu. Do textílie vyrežeme nožom kríž a do vzniknutého otvoru vysádzame sadenice, najlepšie kontajnerované. Nezabudnime ich zaliať.Výhodou vysádzania jahôd do fólie, resp. netkanej textílie je, že odpadá prácne odburiňovanie záhona. foto: thinkstock.com

Dobrá rada
Keď pestujete jahody v byte alebo iných uzavretých priestoroch, prípadne mimo vegetačného času, je nevyhnutné postarať sa o umelé opelenie jahodových kvetov ručne – opeľovacím štetcom.

Pyramídová výsadba

Tento spôsob sadenia je vhodný pre tých, ktorí majú málo miesta. Z hrubších dosiek a kolíkov si postavíme štvor- až päťstupňovú pyramídu, naplníme ju kvalitnou pôdou a na jednotlivé úrovne (schody pyramídy) vysadíme remontantné alebo stále rodiace jahody. Dôležité je zabezpečiť im dostatok výživy aj vlahy – pyramída totiž rýchlo vysychá.

Na pestovanie na balkóne kupujeme len kontajnerované sadenice jahôd.  foto: thinkstock.com

Vysoká úroda už v prvom roku

Tú možno zabezpečiť niekoľkými spôsobmi:
1 Dočasným zvýšením počtu sadeníc – napríklad trojriadkovou hustejšou pásovou výsadbou (vzdialenosť riadkov je 30 cm, vzdialenosť sadeníc v riadkoch je 30 cm a medzipásová medzera je 70 až 80 cm), ktorú možno využiť aj na pestovanie póru a cibule. Po zbere jahôd v prvom roku stredný rad jahôd v páse zrušíme, čím presvetlíme porast, následná úroda rozrasteného a zosilneného jahodoviska bude vysoká aj kvalitná.
2 Odstránením časti sadeníc po prvej úrode – sadenice môžeme vysadiť nahusto v riadkoch a po zbere prvej úrody každý druhý riadok odstránime. Prvý aj druhý spôsob pestovania môžeme realizovať, ak máme dostatok lacných a kvalitných sadeníc, napríklad z vlastného pestovania.
3 Jarnou výsadbou zakúpených frigosadeníc – tak dosiahneme ukážkovú úrodu v prvom roku a na ďalší rok je úroda už ozaj vysoká.

V namulčovanom jahodovisku sa dlhšie udrží vlaha.  foto: thinkstock.com

Výsadba jahodoviska

Termín
Najideálnejší termín na vysádzanie sadeníc je od konca júla do polovice augusta v podmračný deň a pri zabezpečení závlahy.

Pôda
Musí byť aspoň týždeň vopred dobre pripravená a uľahnutá, aby sadenice nevymŕzali, najmä pri jesennej výsadbe.

Sadenice

Ak sme kúpili prostokorenné sadenice, očistíme ich od poškodených častí. Korene, ak nie sú poškodené, zaschnuté alebo dlhšie ako 10 cm, neskracujeme a až po srdiečko ich vložíme na jednu až dve hodiny do vody na oživenie.

1. krok
Príprava jamky
Sadenice vysádzame do vopred pripravených jamiek, na dno ktorých dáme (a to platí najmä pri ťažkých alebo naopak, veľmi pieskových pôdach) za lopatku dobrého kompostu, prípadne kompostovanej rašeliny a rukou ju premiešame s pôdou (účinné proti vymŕzaniu).

2. krok

Vysádzanie sadeníc
Do jamky s pripravenou pôdou nalejeme trochu vody, čiastočne ju zasypeme a položíme sadenicu, pričom jej korienky trochu rozprestrieme, aby neboli v jednej hrči. Takisto dbáme na to, aby korene neboli otočené nahor – to by zhoršilo zakoreňovanie. Sadenice zasypeme substrátom, ktorý rukou pritlačíme ku korienkom a až potom prihrnieme kyprú pôdu. Povrchová pôda nesmie byť po výsadbe ušliapaná, lebo inak ťažko prijíma vodu a je málo vzdušná.

3. krok
Zavlaženie
Jahody zavlažíme, vodu však nelejeme do srdiečok. Dávame pozor, aby sa pri závlahe nevytvárali mláky – mohli by byť príčinou vzniku pôdneho prísušku, ktorý by zhoršil zakoreňovanie sadeníc.

4. krok

Zatienenie a mulčovanie
Ak sme vysadili zakúpené prostokorenné sadenice, je vhodné načas ich pred prudkým slnkom zatieniť, tak znížime odparovanie vody a podporíme ich zakorenenie. Na ochranu pôdnej vlahy, ale aj na podporu zakorenenia sadeníc je vhodné po zavlažení jahodovisko mulčovať kompostom, kompostovanou rašelinou
alebo pokosenou trávou.


Hĺbka vysádzania jahodových sadeníc –>

Únava pôdy

Dlhodobým pestovaním jahodníka na tom istom mieste sa zintenzívňuje zamorenie pôdy háďatkom a koreňovou rakovinou. Jeden z možných osevných postupov na záhone, na ktorom sme pestovali jahody, je nasledovný:
1. rok (po jahodách): kapustoviny – organicko-minerálne hnojenie,
2. rok: koreňová zelenina – dusíkato-draselné hnojenie,
3. rok: uhorky – hnojenie maštaľným hnojom alebo kompostom,
4. rok: skoré zemiaky – pred výsadbou pohnojené maštaľným hnojom,
5. až 8., prípadne 10. rok: jahody – priebežne prihnojované.

Rýchlenie jahôd

Prípravná fáza rýchlenia sa začína už v júli až auguste zakoreňovaním najvyspelejších odnoží, ktoré vyrastajú z mladých, maximálne dvojročných materských rastlín. Ak z matiek na jar vyštipneme všetky kvetenstvá, odnože začnú vyrastať skôr, skôr sa zakorenia a vyvinú viac kvetných pukov. Zakoreňovanie odnoží v malom môžeme urýchliť tak, že pod prvú odnož na šľahúni podložíme kvetináč so zeminou obohatenou o kompost a v nej ju necháme zakoreniť. Čiastočne zakorenené odnože presadíme s koreňovým balom do kvetináčov s priemerom 7 až 8 cm, ktoré zapustíme husto vedľa seba do zeme v parenisku alebo na záhone. Rastliny pritienime a zavlažujeme odstátou vodou. Po dvoch až troch týždňoch ich presadíme do kvetináčov s priemerom 15 až 20 cm – nesmieme porušiť koreňový bal. Až do príchodu mrazov jahody prihnojujeme tekutými hnojivami, ale len s nízkym obsahom dusíka. Po príchode mrazov pareniská prekryjeme oknami a podľa počasia vetráme. Pred silnejšími mrazmi chránime rastliny rohožami.
So samotným rýchlením môžeme začať už novembri či decembri, podľa toho, kedy chceme zberať plody. Využívame na to napríklad okenný parapet v byte, zasklenú verandu, zimnú záhradu, teplý a studený skleník, poloteplé alebo studené parenisko.

Osobitným prípadom je predĺženie vegetácie stále rodiacich či remontantných jahôd – v októbri vyštipneme kvety i malé plôdiky, ktoré by do zimy aj tak nedozreli, a porast na hriadke prikryjeme priesvitným prenosným tunelom, tak umožníme rýchlejšie vyzretie posledných plodov.
Presne takto však môžeme urýchliť aj zber prvých jarných jahôd. Skoro na jar, asi v polovici marca (pôda môže byť ešte zamrznutá), jahodovisko vyčistíme a prekryjeme priesvitným prenosným tunelom. Keď pôda pod tunelom rozmrzne, jahody prihnojíme obohateným kompostom, prekypríme a podľa potreby zavlažujeme odstátou vodou, ale zásadne podmokom, nie na kvety. Za slnečného dňa vetráme. Z odrôd prirýchľujeme najmä najskoršie, maximálne stredne rýchlo zrejúce jahody. Ich zber takto urýchlime až o niekoľko týždňov.

Odrody jahôd

Raz rodiace jahody
veľmi skoro zrejúce: Adriana, Andrea, Elianny, Fraroma, Gorela, Honeoye, Lambada, Magura, Onebor, Roxana, Zefýr stredne skoro zrejúce: Dagmar, Elsanta, Hummi – Aroma, Induka, Karmen, Korona, Mária, Maruška, Praline, Redgauntlet, Senga – Sengana, Thuriga, Thutop
neskoro zrejúce: Bounty, Elista, Tamara

Remontantné jahody
O to, aby sme mali čo maškrtiť od jari až do jesenných mrazov, sa postarali šľachtitelia a tak vznikli remontantné jahody, ktoré rodia opakovane.
Odrody: Aromas, Calypso, Diamante, Everest, Evita, Fresh, Gaviota, Gento, Lidka, Meraldo, Ostara, Purple, Rabunda, Rapella, Red Rich, Rimona

Biele jahody s ananásovou chuťou

Odrody: Anabela (biely plod, červené semená), Pineberry

Ťahavé jahody
Novým druhom sú ťahavé jahody, ktoré sa v mnohom podobajú na remontantné odrody, len na ich odnožiach sa kvety aj plody ukážu skôr.
Odrody: Delikatess, Franny Karan, Frapendula, Kletter Star 2000, Super Star, Temptation, Fragoo, Rosalie

Mesačné jahody

Plody majú síce drobnejšie, ale vynikajú chuťou pravých lesných jahôd. Netvoria odnože, môžeme ich množiť len generatívne – semenami.
Odrody: Alexandria, Baron Solemacher, Déesse des Vallées, Delicious,

Ako plané lesné jahody
Odrody: Florika, Forstina, Bianca

Dozrejú aj v meste

Aj mestský balkón je celkom vhodným miestom na pestovanie jahôd. Skoro na jar si vysadíme do črepníkov, závesných kvetináčov, prípadne do zboku dierovaných nádob kontajnerované sadenice, najlepšie viaceré odrody – časť by mala byť veľmi skoro zrejúca, väčšia časť remontantná (rodia od jari s malou prestávkou až do mrazov) a niekoľko ťahavých jahôd. Zavlažovanie nám uľahčia samozavlažovacie nádoby. Sadenice na balkónové pestovanie musia byť ozaj silné, dobre rozrastené s bohato založenými kvetnými pukmi. Kupujeme len kontajnerované sadenice.Odborník radí
Na jednom mieste môžete pestovať jahody v priemere tri až päť rokov, ale len pri dobrej výžive a zdravotnom stave, výnimku tvorí odroda Madame Moutot, ktorá bez degenerácie vydrží dobre a kvalitne rodiť na jednom mieste aj desiatky rokov.

Text a kresby : Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív autora, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Rena says:

  a čo na balkóne s jahodami v závesnom kvetináči v zime? nezamrznú?

 2. Zlatka says:

  jahody v pyramíde a vhodné druhy jahôd

 3. Mária Tóčiková says:

  Poraďte mi, prosím Vás, prečo pekne prijaté korene jahôd, konkrétne Sonáta, pestované pod fóliou vysýchajú.
  Vopred ďakujem

 4. Dana says:

  Prosím Vás prečo krásne zakvitnuté jahody, tzv. samí kvet nemali žiadnu úrodu

 5. Ján Šúry says:

  Dobrý deň,prosím o odpoveď na otázku: je vhodné pestovať jahody po cesnaku?

 6. Magda says:

  Prečo nám už v druhom roku po výsadbe jahôd, a potom aj v ďalších rokoch ešte viac, zdrevenejú korene jahôd?

 7. julius pdraczky says:

  Posim Vas poradte či na tahavych jahodach sa majú odstrániť slahune alebo nie?

 8. Pavol says:

  D.d., existujú jahody ktoré nemajú šľahúne a rozmnožujú sa len trsom?

  1. Tomáš says:

   Zdravím, mesačne jahody nemajú šlahúne ,neodnožujú ,len výnimočne.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.