Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Prídu či neprídu „ľadoví muži“? To je pre každého záhradkára na jar tá najdôležitejšia otázka. Neistota najmä v dlhodobej predpovedi počasia je ešte väčšia ako neistota pri tipovaní.

Lenže pred príchodom „ľadových mužov“ neurobiť nič a spoliehať sa len na šťastie či na globálne otepľovanie je pre záhradkára príliš veľké riziko, že jeho pestovateľská námaha pre pohodlnosť vyjde navnivoč.

Krátkodobé mrazíky sa vyskytujú dosť nepravidelne a niekde viac, inokedy menej často, zvyčajne začiatkom, občas ešte aj v strede mája, keď sú jahody už väčšinou v plnom kvete a kvety sú na tieto mrazíky veľmi citlivé. Kvety môžu byť týmito mrazíkmi až tak poškodené, že prídeme aj o potenciálne dobrú úrodu.

» Jahody sú oproti kvitnúcim stromom týmito mrazmi viac poškodzované, lebo sú to predovšetkým častejšie prízemné prímrazky, pretože teplota vzduchu je pri zemi vždy o niekoľko stupňov nižšia ako v korunách stromov.
» Prvé poškodenia kvetov nastanú už pri teplote mínus 2 °C, silné, často totálne poškodenie kvetov nastáva pri poklese teplôt na mínus 5 °C, ale aj tu pôsobí ešte niekoľko, možno aj ochranných faktorov: je to neskorší termín kvitnutia najmä v prípade neskoršie zrejúcich odrôd; ďalej výška súkvetia proti listom, teda kvety kvitnúce pod listami sú najviac chránené, kvety kvitnúce v úrovni listov sú priemerne chránené a kvety nad úrovňou listov sú úplne nechránené; ochrannú funkciu má aj väčšia hustota listov jahodovej rastliny.
» Ďalšou veľmi účinnou prevenciou proti jarným mrazíkom je pestovať remontantné alebo stálerodiace jahody a mesačné jahody.

Kde hrozia časté mrazíky, vysaďme odolné odrody

Dobre je, keď pestujeme viac rôzne zrejúcich odrôd, čím tiež môžeme preklenúť neúspech niektorej z nich, ktorá je citlivejšia na neskoré mrazíky. Dôležité je, aby sme si vlastnosti, ale i mrazuvzdornosť týchto odrôd zapisovali a vyhodnocovali, lebo sú to tie najistejšie informácie o nich práve z našej záhradnej mikroklímy za viaceré roky, na ktoré sa môžeme najviac spoľahnúť. Z nasledujúceho prehľadu širšieho skúšaného sortimentu jahodových odrôd si isto vyberieme také, ktoré sa do našich aj exponovanejších podmienok hodia. Podrobné údaje o ostatných ich vlastnostiach nájdeme v najnovších ovocinárskych pomológiách. Pri väčšine skorých a poloskorých odrôd počítajme radšej vždy s ochranou pred jarnými mrazíkmi.

Foto isifa/Shutterstock

Ochrana jahôd pred jarnými mrazíkmi

Ako vo všetkom aj tu je dobrá prevencia tým najlepším riešením, lebo „plakať nad rozliatym mliekom“ je už neskoro.

» Výber vhodného stanovišťa s najnižším mrazovým ohrozením, teda mimo mrazových dolín; nespoliehajme sa len na genetickú odolnosť jahôd, lebo aj tá má svoje hranice.

» Vitalita, dobrá a kvalitná úroda závisia aj od dobrého oslnenia jahodoviska.

» Na výsadbu vyberáme najmä proti mrazu odolné odrody.

» Kupujeme len zaručene zdravú, vitálnu, certifikovanú sadbu bez vírusov od spoľahlivého množiteľa.

» Dôležitá je aj dobrá príprava pôdy a kvalitná i na jeseň skorá výsadba najlepšie balíčkovaných sadeníc (alebo systémom zo zeme do zeme), aby sa do zimy sadenice dobre zakorenili a zosilneli.

» Porast jahôd na jednom mieste ponechávame tri, maximálne štyri roky (s vytriedením starých odrodených, chorých rastlín a nahradením ich mladými z poplazov) a vraciame jahody na toto miesto najskôr až po piatich rokoch regenerácie pôdy.

» Nedáš, nemáš – jahody sú náročné na kvalitnú výživu, len vtedy môžu byť súčasne vitálne aj úrodné; dôležité je (najmä dusíkom) hnojiť síce dostatočne, ale vždy vo vhodné termíny a tak, aby sme zaistili najmä dostatočnú tvorbu kvetných základov v pukoch po zbere úrody; predávkovaním však zasa najmä neskoršie na jeseň výrazne znížime mrazuvzdornosť sadeníc.

» Dobré zásobovanie jahôd najmä síranom draselným a stopovými prvkami zvyšuje nielen sladkosť plodov, ale aj mrazuvzdornosť jahôd.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste» Správna výživa, ochrana i ošetrovanie porastu tiež zvyšuje a udržuje zdravie a vitalitu jahôd tak, aby mohli zimným mrazom i jarným mrazíkom čo najlepšie odolávať.

» Popri prevencii musíme byť pripravený aj na aktívnu ochranu ako proti zimným holomrazom (dočasné zakrytie čečinou alebo slamenými rohožami), tak i proti jarným mrazíkom.

Foto isifa/Shutterstock

Aktívna ochrana pred neskorými jarnými mrazíkmi

Aj po realizácii všetkých preventívnych opatrení musíme byť pripravení v prípade potreby uchrániť naše jahodové výsadby tých pár dní, niekedy len pár hodín pred zblúdenými neskorými mrazíkmi:

» Dôležitá je signalizácia meteorologickej služby, ktorá je však buď celoštátna, alebo oblastná, čo je pre nás síce dôležité avízo, ale v našich lokálnych mikroklimatických podmienkach to môže byť úplne inak, žiaľ, niekedy i horšie.

» V prípade ohrozenia mrazíkom je dobrým opatrením prekrytie kvitnúcich porastov netkanou textíliou, ktorá vlastne zabráni úniku tepla vydávaného pôdou, ktorá v tom čase už má obyčajne výrazne vyššiu teplotu ako 0 °C, čo je teda aj akousi tepelnou bariérou proti vonkajšiemu chladu; podobnú ochranu poskytne aj prenosný fóliový tunel položený na jahodovú hriadku.

» Horšie to je v prípade, ak sme jahody vysadili do fólie alebo do netkanej textílie, lebo tieto pokryvy pôdy silne, a to až o 2 °C, znížia prestup tepla z pôdy do priestoru kvitnúcich jahôd; to isté spôsobuje aj slamená nástielka v medziradí medzi a pod vysadenými jahodami.

» Klasickú protimrazovú ochranu ovocných sadov pomocou ohňov, zadymovania či zahmlievaním vodou môžeme proti prízemným mrazíkom tiež použiť, i keď je účinnejšia v prípade vyšších rastlín.

Dobré rady

Jahody, ktoré ďalej rodia, aj keď jarná úroda zmrzne

Keďže niektoré záhrady sú však v takej lokalite, kde sa jarné mrazíky vyskytujú veľmi často, tak nám zostáva len:
» vysadiť jahody jednak čo najviac mrazuvzdorné a jednak aj neskoro kvitnúce,

» ďalším poistením si dostatočnej úrody jahôd, aj keby nám ich prvý jarný kvet zmrzol, je vysadenie jahôd remontantných alebo stálerodiacich, zaistia nám dobrú druhú a ďalšiu úrodu až do jesenných mrazov,

» ďalším novodobým druhom jahôd, ktoré kvitnú dlhodobo, sú tzv. ťahavé, presnejšie previsnuté jahody; v skutočnosti sa neťahajú, lebo nemajú žiadne príchytky, ako napríklad brečtan, ich poplazy sa ani neotáčajú okolo podpery ako fazuľa, musíme ich k podpere priväzovať alebo ich nechať voľne visieť; v mnohom sa podobajú na remontantné odrody, len sa na ich odnožiach už zakrátko po vyrastení ukážu ako kvety, tak aj plod; z hrantíka či nimi vysadeného závesného košíka potom visia k zemi priam zeleno-červené plodiace jahodové girlandy lákajúce príjemnou vôňou,

» zaujímavou skupinou sú i tzv. mesačné jahody, prapôvod ktorých je v divých alpských jahodách; sú síce drobnejšie, ale krásne vyfarbené a majú vynikajúcu aromatickú chuť pravých lesných jahôd; ich zvláštnosťou je, že netvoria odnože, môžeme ich teda množiť len ge­neratívne semenami, pričom si ale semenáče ponechávajú genetické vlastnosti materskej rastliny; dobre sa dajú využiť v okrasno-úžitkových výsadbách, napríklad na lemovanie chodníkov, záhonov, na spestrenie skalky, ale i do hrantíkov a závesných košov, do zboku dierovaných nádob, sudov, ale veľmi si ich ocenia deti v detskej záhradke alebo aj v zime v kvetináči za oblokom.
Nedopusťme teda, aby nám naše úsilie i nádej na dobrú úrodu zničil zatúlaný jarný mrazík a naša pohodlnosť!

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.