Rastlina napadnutá vlnatkami
Zdroj: iStock

Postrach všetkých izbových rastlín. Našli ste na stonkách a listoch tohto škodcu? Čaká vás náročný boj!

Všimli ste si na izbových rastlinách alebo v skleníku zvláštne 2- až 3-milimetrové chrobáky, ktoré majú na sebe akoby vlákna či chumáče vaty? V tom prípade vás čaká boj so škodcom z kategórie Pseudococcidae, ktorý dokáže narobiť poriadnu „paseku“. Ako ochrániť rastliny pred vlnatkou?

Ak ste na stonkách a listoch izbových či skleníkových rastlín objavili niečo, čo vyzerá ako biely chlpatý múčny povlak v tvare oválu, je pravdepodobné, že máte problém s vlnatkou. Hlavnými príznakmi napadnutia vlnatkou sú biela látka podobná vate, lepkavá jantárová hmota pripomínajúca kvapky medu alebo vrstva čiernych „sadzí“ na listoch. Treba povedať, že vlnatky sú klasickým vnútorným škodcom rastlín. Vďaka typickej podobe a pomalému pohybu si ich nepomýlite. Problém je, že sa živia cicaním rastlinnej šťavy. Vylučujú kvapky podobné medu – medovicu, ktorá priťahuje mravce a môže spôsobiť čiernu pleseň pripomínajúcu sadze.

Kde nájdete vlnatky?

Vlnatky majú najradšej zložené časti rastlín, nachádzajú sa najmä v pazuchách listov a na miestach, kde sa spája viacero častí rastliny. Mäkké telá tohto hmyzu si môžete pomýliť aj s hubou, ale bližšie pozorovanie vám ukáže, s čím máte dočinenia.

Vlnatky dosahujú veľkosť 1,2 – 5 mm. Zdržiavajú sa v zhlukoch v neprístupných častiach rastliny, niektoré dokonca žijú v koreňoch rastlín. Nepríjemnou správou je, že sa môžu ľahko rozšíriť na blízke rastliny.

Samičky vlnatky a rozmnožovanie

Všimli ste si na rastlinách vlnatky? V tom prípade je pravdepodobné, že ide o samičky. Samce sú totiž na rastlinách viditeľné len zriedkavo. Biely vatový povlak zakrýva miesto, kde samica nakládla vajíčka. Jedna samička dokáže naklásť 300 až 600 vajec, ktoré sa vyliahnu za 10 dní. Takže, ak nezasiahnete včas, hrozí skutočné zamorenie. Napadnuté rastliny žltnú, vädnú a opadávajú.

Aké rastliny vlnatka ničí najčastejšie?

Vlnatky napádajú mnoho rôznych druhov rastlín. Špeciálne obľubujú mäkké a šťavnaté rastliny s vysokým obsahom dusíka: tučnolist, palmy, vianočné ruže, dracény, begónie, sukulenty, citrusové stromy, ale aj skleníkové paradajky. Môžete ich spozorovať kedykoľvek počas roka, často sa objavujú na jeseň.

Rastlina napadnutá škodcom – vlnatkou
Zdroj: iStock

Ako sa k vám vlnatky dostanú?

Existuje niekoľko spôsobov, ako si nájdu cestu k vašim rastlinám:

  • prostredníctvom kontaminovanej pôdy,
  • pridaním infikovaných rastlín do interiéru,
  • preložením napadnutých rastlín zvonku dovnútra,
  • za výskyt vlnatky niekedy môžu aj mravce, ktoré prinesú vajcia vlnatky k izbovým rastlinám, aby sa mohli kŕmiť medovicou.

Ako sa zbaviť vlnatky?

Biely voskový povlak, ktorý vlnatky zanechávajú, odpudzuje väčšinu pesticídov, čo sťažuje liečbu napadnutých rastlín. Preto je dôležité zasiahnuť hneď, keď si prvýkrát všimnete vlnatky na rastlinách.

Prvým krokom je dať postihnutú rastlinu alebo rastliny do karantény, aby sa škodca nerozšíril na ďalšiu izbovú zeleň.

Rastliny umyte

Najjednoduchší spôsob, ako sa rýchlo a ľahko zbaviť tohto nepríjemného hmyzu, je umyť rastliny pod prúdom vody – ideálne vonku a pomocou hadice. V prípade potreby proces opakujte.

Umývanie prúdom vody však nefunguje, ak je napadnutá rastlina veľmi jemná, mohli by ste ju poškodiť.

Ako sa zbaviť vlnatiek na listoch rastlín
Zdroj: iStock

Odstráňte vlnatky tampónom

Namočte vatový tampón na dlhej špajli do liehu a potrite ním priamo škodcov. Chlpatý povlak sa rozpustí, takže priama aplikácia alkoholu funguje lepšie ako obyčajné mydlo a voda. Pozor, veľmi silný alkohol môže škodiť aj rastlinám, nielen vlnatke, takže tampón prikladajte len na škodcov, aby ste nespálili aj rastliny!

Rastliny denne kontrolujte a ak ešte nájdete vlnatky, zopakujte ošetrenie alkoholom. Ak sú vaše rastliny silno napadnuté, po ošetrení alkoholom ich ešte umyte mydlom a vodou.

Použite neemový olej

Neemový olej je prírodný pesticíd, ktorý sa prirodzene vyskytuje v semenách nimbovníka. Má horkú chuť, sírovo-cesnakovú vôňu a je hnedastej farby. Tento olej zabíja rôzne druhy hmyzu vrátane vlnatky a je tiež užitočný pri liečbe hubových chorôb rastlín, navyše je lacný a vydrží dlho.

Pred ošetrením olej rozrieďte v odporúčanej dávke s mydlom a vodou, prelejte do rozprašovača a rastliny postriekajte.

Prípravok s neembovým olejom v spreji proti škodcom rastlín – vlnatkám
Zdroj: iStock

Čo robiť, aby sa vlnatky nevrátili?

Zdravé a silné rastliny sú menej náchylné na škodcov ako slabé a stresované rastliny. Čo ešte pomôže?

  • Každú novú rastlinu starostlivo skontrolujte, až potom ju umiestnite k ostatným.
  • Vlnatka sa ľahko šíri z jednej rastliny na druhú, preto kontrolujte aj rastliny, ktoré na zimu prenášate zvonku dovnútra.
  • Tento škodca nemá rád teploty nižšie ako 15,5 °C. Vymeňte pôdu – niektoré vlnatky žijú v pôde izbových rastlín. Ak sa na rastline opakovane objavujú vlnatky, vymeňte pôdu.
  • Skontrolujte kvetináče. Vlnatky môžu žiť aj na bokoch kvetináčov či pod nimi.

Po ošetrení rastlín utrite kvetináče izopropylalkoholom na vatovom tampóne a vyčistite aj oblasť, kde rastlina stála.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.