Ako bojovať proti burinám a škodcom bez chémie?
Galéria (5)

Ako bojovať proti burinám a škodcom bez chémie?

Na základe skúseností z uplynulých desaťročí dostáva zelenú biologická ochrana proti škodcom, chorobám i burinám. Ukázalo sa totiž, že chémia, ktorá síce pôsobí účinne proti škodcom i chorobám, neraz na dlhé obdobie ovplyvňuje kvalitu pôdy a navyše prispieva k imúnnym mutáciám. Problém škodcov a chorôb ovocia a zeleniny tak v globálnom zmysle zhoršuje.  

Galéria

Ako bojovať proti burinám
Ako bojovať proti burinám
Ako bojovať proti burinám
Ako bojovať proti burinám

Neničiť, regulovať

Ako záhradkári by sme mali mať jasno v prístupe k burinám. Podľa Magdalény Valšíkovej-Frey, profesorky na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre zaoberajúcej sa zeleninárstvom, nie je dobré snažiť sa vyničiť všetky buriny, ale regulovať ich. „Úlohou regulácie burín nie je ich úplné vyhubenie, ale dôležitá je nevyhnutná miera ich potlačenia. Priame sejby najviac ohrozujú buriny na začiatku vegetačného obdobia. Buriny odčerpávajú kultúrnej rastline vodu a živiny, môžu byť zdrojmi, hostiteľmi chorôb a škodcov. Buriny spravidla sťažujú aj ošetrovacie a zberové práce. V záhradách sa odporúča mechanické ničenie burín plečkovaním a okopávaním,“ vysvetľuje odborníčka.

Škodcovia a choroby

Samozrejme, nielen buriny páchajú v našich záhradkách zlo. Treba regulovať aj výskyt škodcov a chorôb, inak sa úrody nedočkáme. V tomto prípade je dobré uprednostniť preventívne postupy. Liečebné používajme len minimálne – vtedy, ak je to už skutočne nevyhnutné.

Aké sú preventívne metódy, ktoré pomôžu regulovať výskyt škodcov a chorôb? V prvom rade je to spomínané striedanie rastlín na záhonoch. Vyberajte si odolné a tolerantné odrody. Ďalšími odporúčanými trikmi sú: dezinfekcia pôdy (sterilizácia parou) a použitie moreného alebo inkrustovaného osiva. Vhodnou pomôckou je použitie feromónových a optických lapačov na signalizáciu výskytu a ničenie škodcov.

Prírodné výluhy fungujú len krátkodobo

Určite ste už počuli o tom, že plodiny môžete chrániť aj rastlinnými výluhmi, odvarmi, či výťažkami. Slúžia na podporu rastu, tvorbu kvetov, plodov, ale aj na odpudzovanie škodcov alebo ničenie chorôb. Na tieto účely sa najčastejšie pripravujú výluhy zo žihľavy dvojdomej, prasličky roľnej, cesnaku kuchynského, mäty, tymianu, chrenu, tabaku a podobne. „Výluhy a odvary použijeme na postrekovanie. Návody a receptúry na ich prípravu a použitie sa líšia a výsledky sú rozličné. Problém je hlavne v tom, že účinné látky sa rýchlo rozkladajú, pôsobia v rozmanitých podmienkach rôzne. I preto odporúčame použiť povolené prípravky pre ekologické pestovanie v dávkach podľa platných metodík,“ upresňuje Magdaléna Valšíková-Frey.

Sabína Zavarská
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey: ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + BIOLOGICKÁ OCHRANA
Foto: isifa/shutterstock

 1. Marián says:

  Na veľmi účinné ničenie buriny voľnej / zámková dlažba / stačí 1,5 dcl vody zahriať a v nej rozpustiť 1 hrnček kuchynskej soli, pridať do roztoku 3 hrnčeky octu a 1,5 dcl JAR ako zmáčadlo. Pretrepať a postrekom aplikovať na burinu. Účinok okamžitý do dvoch dní. Vyskúšané.

  1. mária says:

   správne sú tie množstvá, prosím?

 2. Hubatá says:

  Od takej fundovanej odborníčky by som čakala teda viac informácií ……….. asi zostanem u klasiky: motyka a moje ručičky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje